Jump to content
Alojzija43

Ugovor Doživotnog Uzdržavanja

Preporučene objave

Pokojni suprug i ja napravili smo Ugovor doživotnog uzdrzavanja sa njegovim bratom ...  pri sastavljanju UDU  u jednom članku stoji ako jedan od davatelja umre prije primatelja .... sva njegova prava i obveze prelaze na drugog Davatelja i da je Primatelj  sa time suglasan  ... Da li je to pravno u redu - mislim da ne dodje neki zakonski  problem poslje   ?  Zanima me da li živući Davatelj može napraviti Aneks sa Primateljom - jer trebalo bi nadodati neke kč koje nisu navedene u UDU ? Naravno,  a da nema problema poslije ..... Hvala 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Tko je ovdje davatelj, a tko primatelj? Ako dobro zaključujem, Vi i suprug ste davatelji, a njegov brat je primatelj? Tada je to u redu, prava iz obveze iz ugovora po suprugovoj smrti prelaze na Vas kao na drugog davatelja uzdržavanja. Naravno, možete napraviti i aneks ugovora, kojim ćete utvrditi da je Vaš suprug umro i da sva prava i obveze prelaze na Vas kao na drugog davatelja, te da se u imovinu primatelja koja prelazi na davatelja, uvrštava još i (naknadno dodane čestice), nema nikakve zapreke za to.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, Ruby_Danderfluff je napisao:

sva prava i obveze prelaze na Vas kao na drugog davatelja

U biti umrlog davatelja uzdržavanja glede ugovora nasljeđuju i potomci, ako na to pristanu, neovisno o sljedećoj činjenici:

 

, Alojzija43 je napisao:

u jednom članku stoji ako jedan od davatelja umre prije primatelja .... sva njegova prava i obveze prelaze na drugog Davatelja i da je Primatelj  sa time suglasan

Citirana klauzula ugovora se kosi sa odredbama čl. 585 st. 1.ZOO

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Gospodine Matrix  sada sam zbunjena na vaše odgovore  .. zanima me da li ja sada kao živući davatelj mogu napraviti aneks ugovora sa Primateljom - gdje će se nadodati neke k.č. i gdje če se napisati da je jedan od davatelja preminuo  ?  Preminulog davatelja mogu nasljediti nasljednici tek poslije smrti Primatelja - tj djeca koji  nisu u ugovoru  ? Što sada trebam uraditi  ? Da li je ugovor i dalje valjan ? Da li konkretno ima gdje u zakonu navedeno ako bračni par je davatelj , a jedan od njih umre ,što se onda dešava , jer živuči davatelj nastavlja  sa svojim obvezama prema Primatelju , za sebe i umrloga davatelja   Hvala

Uređeno od Alojzija43

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 3 sati , Alojzija43 je napisao:

da li od preminuloga davatelja nasljedjuju samo djeca ili supruga  i djeca  .

Supruga i djeca

 

prije 2 sati , Alojzija43 je napisao:

Preminulog davatelja mogu nasljediti nasljednici tek poslije smrti Primatelja - tj djeca koji  nisu u ugovoru

Nasljeđuju odmah ako na to pristanu

 

prije 2 sati , Alojzija43 je napisao:

Što sada trebam uraditi

Nastaviti izvršavati ugovorom preuzete obveze

 

prije 2 sati , Alojzija43 je napisao:

Da li je ugovor i dalje valjan

Naravno

 

prije 2 sati , Alojzija43 je napisao:

Da li konkretno ima gdje u zakonu navedeno ako bračni par je davatelj , a jedan od njih umre

Nema, postoji općenito odredbe zakona koje uređuju situaciju kad davatelj umre prije primatelja uzdržavanja. ( čl. 585.st.1.ZOO

 

prije 2 sati , Alojzija43 je napisao:

da li ja sada kao živući davatelj mogu napraviti aneks ugovora sa Primateljom - gdje će se nadodati neke k.č

Može

 

prije 3 sati , Alojzija43 je napisao:

sada sam zbunjena na vaše odgovore

Zašto😀, sve ok. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Hvala za odgovore ,,,,, zbunjena sam jer konkretno nema zakona kao moj slučaj  i kako djeca mogu nasljediti sada nešto sto nema ni preminuli davatelj , nego tek davatelj dobiva  kada Primatelj premine ?  ako ja napravim aneks ugovora sa Primateljom da li će se to ticati samo mene i primatelja ili ? 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 29 minuta, Alojzija43 je napisao:

kako djeca mogu nasljediti sada nešto sto nema ni preminuli davatelj , nego tek davatelj dobiva  kada Primatelj premine

Iz razloga univerzalnog pravnog sljedništva nasljednici stupaju u pravni položaj svog prednika, što će reči da u konkretnoj situaciji glede predmetnog ugovora oni postaju davatelji uzdržavanja, opet ponavljam ako na to pristanu. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 1 sat, Alojzija43 je napisao:

Ugovor postane pravomoćan

Na što mislite pod "pravomoćnošću ugovora" 

 

prije 1 sat, Alojzija43 je napisao:

da li se djecu baš mora pitati sada  da li žele  postati davatelji uzdržavanja

U ostavinskom postupku se iznosi činjenica da je umrli bio u obvezno-pravnom odnosu  kao davatelj uzdržavanja, pri čemu se nasljednici očituju da li preuzimaju obvezu svog prednika. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 29 minuta, Matrix je napisao:

U ostavinskom postupku se iznosi činjenica da je umrli bio u obvezno-pravnom odnosu  kao davatelj uzdržavanja, pri čemu se nasljednici očituju da li preuzimaju obvezu svog prednika.

O ovome nisam uopće znala  da se napominje ... nitko me nije obavjestio i savjetovao ( moj odvjetnik )  ... prvo ročište je bilo ,,, sada se čeka drugo  -  recite nije kasno da se kaže na drugom roćištu da je umrli bio u obveznom pravnom odnosu  ? Što da radim ? Hvala

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...