Jump to content

Prekoračenje +30


Medic0

Preporučene objave

Poštovani, trebam malu pomoć, pretražio sam forumu al nisam našao slično. Naime, dobio sam kaznu za prekoračenje brzine u naselju +30 km/h. I to prema članku 53. Stavka 4. E sad posto u zakonu u stavci 4. piše prekoračenje vise od 30km/h, a u stavku 3.  prekoracenje do 30 km/h; ovih mojih +30 je taman granično. Postoji li ovdje mogućnost žalbe na kaznu te promjena iste u ovu iz stavke 3. Ima možda netko da je bio u sličnoj situaciji ili poznaje sudsku praksu u ovakvim slučajevima. Puno hvala na pomoći.

u nastavku je c/P zakona.

Članak 53. 

(4) Novčanom kaznom u iznosu od od 3.000,00 do 7.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom u naselju kreće brzinom koja je za više od 30 do 50 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine.

(5) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom u naselju kreće brzinom koja je za više od 20 do 30 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Imam isti problem +31,8 km/h Ima li ikakvog načina žalbom smaljiti iznos kazne? Godišnje radim 50.000 km od kuće do posla i obratno. Zadnju kaznu sam platio prije 2 godine i 4 mjeseca (ne sjećam se da li je bilo 200 ili 250 kn). Da li se to briše nakon dvije godine i mogu li se u žalbi pozvati na puno prijeđenih kilometara i gotovo nikakve kazne što znači da pazim i vozim pažljivo itd.? Ako dobijem najmanju propisanu od 3.000,00 kn da li sudac uopće može dati manju od toga budući da je ta najmanja propisana? Dobio sam obrazac da napišem tko je vozio auto i sada čekam prekršajni nalog pa ću vidjeti sumu. Mogu tražiti umjernicu mjernog uređaja i sljedivost iz čega da se vidi tko ga je zadužio i da li je napisan serijski broj uređaja ako ih PU ima više, ali to mi se čini malo pretjerano. Ono što je napravio Turudić, napravio je i moj susjed prije koju godinu i prošlo mu je, ali to ne želim. Postoji li neki način da se umanji kazna žalbom; primjena nekih olakotnih okolnosti i sl.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, mogu napisati žalbu i tražiti smanjenje kazne na temelju toga što radim puno kilometara, a do nisam bio kažnjavan jer gledam da vozim pažljivo i ne ugrožavam druge sudionike u prometu što je i razvidno iz velike kilometraže koju prolazim, a prošao sam nebrojeno puta pored patrola, kamera i mobilnih mjernih uređaja i tek sada sam po prvi puta snimljen. Žalim zbog počinjenog prekršaja jer smatram da sam pažljiv vozač i da ovaj prekršaj nije pokazatelj mojeg načina vožnje te molim sud da evaluira tu činjenicu kod određivanja kazne za koju smatram da je previsoka obzirom na navedeno. Budući da mi nije u interesu plaćati velike kazne i skupljati bodove zbog kojih bi mogao ostati bez vozačke dozvole koja mi je potrebna zbog odlaska na posao jer dnevno radim 180 km, potrudit ću se u budućnosti biti pažljiviji i ne dovesti se opet u situaciju da prekoračujem propisanu brzinu što u konačnici može ugroziti i moju egzistenciju ukoliko ostanem bez vozačke dozvole.

Tako nekako. Na sudu nisam bio nikada. Ovih 200 (ili 250 kn) prije 2 godine i 4 mjeseca koje sam platio na licu mjesta se ne gleda i mogu formalno pravno reći da nisam bio kažnjavan za prekoračenje brzine jer nisam bio na sudu zadnje tri godine ako me pitaju?

 

Gledao sam već one linkove i "šprance". Hvala. Šteta što svi oni koji dobiju neki savjet najčešće ne daju povratnu informaciju kako su prošli.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Redneck1984 je napisao:

Ovih 200 (ili 250 kn) prije 2 godine i 4 mjeseca koje sam platio na licu mjesta se ne gleda i mogu formalno pravno reći da nisam bio kažnjavan za prekoračenje brzine jer nisam bio na sudu zadnje tri godine ako me pitaju?

Da, možeš reći da su nekažnjavan, to se tako i računa.

 

prije 8 sati , Redneck1984 je napisao:

Šteta što svi oni koji dobiju neki savjet najčešće ne daju povratnu informaciju kako su prošli.

Neki i napišu, ali to sigurno vrijedi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
prije 4 sati , Redneck1984 je napisao:

Stigao prekršajni nalog. 3.000,00 kn i mjesec dana bez dozvole. Pisat ću žalbu. Ako sam dobro shvatio, sada ne plaćam ni troškove utvrđivanja prekršaja od 100,00 kn jer time prihvaćam krivnju i gubim pravo žalbe. Dakle, ne plaćam ništa, pišem žalbu i čekam ročište?

Tako je, pišete prigovor, ništa ne plaćate i čekate ročište.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala.

Još jedno pitanje. Savjetuju mi ljudi koji su već to prošli da ne pišem nikakvu obranu nego da samo tražim iznošenje obrane na sudu pa tamo priznam krivnju, navedem olakotne okolnosti i tražim ublažavanje kazne sukladno čl.37 Prekršajnog zakona. Dakle, ja bih samo napisao da tražim da mi se omogući iznošenje obrane pred sudom sukladno čl. 109.a stavak 1, točka 2 Prekršajnog zakona i ne izjašnjavao se o krivnji. Pozvao bih se na postupak kojim mi se stavlja na teret da sam dana tog i tog počinio prekršaj iz čl.53.....U predmetu dokumenta bih napisao PRIGOVOR - IZNOŠENJE OBRANE PRED SUDOM. Da li je to OK? Ako pišem sve detalje i napišem naslov ŽALBA, može se dogoditi da me ne zovu na ročište i sami "odrežu" kako hoće, a ja se ne mogu braniti ako je odluka nepovoljna za mene. Možda ovako imam više šanse da bolje prođem.

Da li i u ovom slučaju pišem da prigovaram na prekršajni nalog u cijelosti, iako ću na sudu priznati krivnju? Da li prigovor u cijelosti podrazumijeva negiranje krivnje?

uređeno: od Redneck1984
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 6 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
prije 3 sati , sivko je napisao:

To je zakon s interneta.Ono drugo je u zakonu koji se kupuje u knjižari.

oces reci da postoje tehnicki 2 verzije zakona, i da moram ici kupovat knjigu da dobijem pravu verziju?

 

 

uglavnom pozdrav svima, isto imam problem s tocno ovim prekrsajem, policajac je rekao da on po zakonu mora napisati oduzimanje vozacke na mjesec dana iako ocito u zakonu na internetu pise ako je prvi takav prekrsaj da se ne oduzima...

e sad on je savjetovao obavezno da ulozim prigovor u roku 8 dana i da je vjerojatno da to ukinu samo i da cu morat samo platiti neku novcanu kaznu vjerojatno umanjenu, vidio sam da tu imaju neki predlosci za prigovore, pa nisam siguran koji je najbolji za koristenje?

savjetujete li da se zalim bez priznanja krivnje i trazim da idem na sud osobno i tamo iznesem obranu gdje cu se "poklopiti" usima i objasniti zasto se to dogodilo i da se vise nece dogadjati, ili da iznesem to sve pisano u zalbi i priznam krivnju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hoće ti teći da je ovo za 2. i 3. prekršaj obavezno određena zabrana, ali policija ju može odrediti i za manje po općim člancima zakona, policijskoj i sudskoj praksi (knjige zakona su često s komentarima u kojima je navedena i praksa s primjerima, čega nema u samom tekstu zakona). Neke postaje pišu, neke ne, ali krajnju riječ ima sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , dr_chernobyl je napisao:

oces reci da postoje tehnicki 2 verzije zakona, i da moram ici kupovat knjigu da dobijem pravu verziju?

 

 

uglavnom pozdrav svima, isto imam problem s tocno ovim prekrsajem, policajac je rekao da on po zakonu mora napisati oduzimanje vozacke na mjesec dana iako ocito u zakonu na internetu pise ako je prvi takav prekrsaj da se ne oduzima...

e sad on je savjetovao obavezno da ulozim prigovor u roku 8 dana i da je vjerojatno da to ukinu samo i da cu morat samo platiti neku novcanu kaznu vjerojatno umanjenu, vidio sam da tu imaju neki predlosci za prigovore, pa nisam siguran koji je najbolji za koristenje?

savjetujete li da se zalim bez priznanja krivnje i trazim da idem na sud osobno i tamo iznesem obranu gdje cu se "poklopiti" usima i objasniti zasto se to dogodilo i da se vise nece dogadjati, ili da iznesem to sve pisano u zalbi i priznam krivnju?

Ovo o sankcijama je poseban dodatak zakonu.Imam takav doma (doduše onaj prošli ali to je to).Štampanu verziju dobiju suci i policajci (država Plat) a i odvjetnici kupe.Mora netko i zaradit.

Točno ti je objasnio što trebaš činiti a ostalo je na sucu.

"Poklopit" ćeš se ušima ili pred sucem ili pisanjem jer je to uvjet za smanjenje kazne (priznanje+kajanje).Ako ti nije teško do suda traži saslušanje.Bilo koji predložak je dobar.

Za 1.puta policija i sud imaju "odriješene" ruke po pitanju zabrane (1 mjesec), mogu je napisat (tražit) ili ne a sudac je može poništiti ili ostavit.Za 2 i 3 puta mjera je obligatorna i dat je minimum.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zahvaljujem na odgovoru, ma nije problem otici do suda, pretpostavka je da je ipak "lakse" tamo u 4 oka s covjekom popricati i ljudski objasniti, vjerujem da oni dobivaju hrpe tih pisanih prigovora svaki dan i ne obracuju ipak toliko pozornost koliko uzivo mozes ostaviti dojam

 

e da jos jedno pitanje za znalce, moram li slati dva primjerka preporuceno u 2. policijsku postaju, lik mi je rekao da saljem kod njih, a negdje na netu pise u 2 primjerka?

uređeno: od dr_chernobyl
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozz

Trebam napisati prigovor i vidim da u primjeru prigovora se obraća prekršajnom sudu u Zagrebu i PPU zagrebačka. Moj prekršaj je napravljen u Sisku i PPU Sisačka je poslala rješenje, ali ja sam iz Zagreba, kojem sudu se ja obraćam? Zagrebačkom ili SIsačkom? Kako ste slali prigovore jer PPU kaže da se pošalje mailom, a malo me je strah jer tu nema potvrde primitka?

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozz, prosli tjedan sam dobio obavijest o pocinjenom prekrsaju te moram dostaviti podatke o vozacu. Navedeno je da sam prekoracio brzinu od 38 km/h u naselju te novcana kazna od 3.000 - 7.000 kn. Nigdje nije navedeno oduzimanje vozacke na mjesec dana, te me zanima da li to znaci da necu dobiti zabranu? Vozim 3 godine i 10 mjeseci te mi je ovo prvi prekrsaj.

Također studiram i radim te me zanima ukoliko budem morao pisati žalbu je li moguce da mi priznaju ako prilozim studentski ugovor kojeg obnavljam svaki mjesec?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Dana 14. 04. 2022. u 21:20, Invisible00 je napisao:

Pozz, prosli tjedan sam dobio obavijest o pocinjenom prekrsaju te moram dostaviti podatke o vozacu. Navedeno je da sam prekoracio brzinu od 38 km/h u naselju te novcana kazna od 3.000 - 7.000 kn. Nigdje nije navedeno oduzimanje vozacke na mjesec dana, te me zanima da li to znaci da necu dobiti zabranu? Vozim 3 godine i 10 mjeseci te mi je ovo prvi prekrsaj.

Također studiram i radim te me zanima ukoliko budem morao pisati žalbu je li moguce da mi priznaju ako prilozim studentski ugovor kojeg obnavljam svaki mjesec?

1 mj vozačka i 2/3 kazne novčano

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
prije 13 sati , indefiri je napisao:

Hvala svima na podjeli iskustva, informacija i savjeta.

Zanima me kada stupa na snagu oduzimanje vozačke: odmah nakon izdavanja obaveznog prekršajnog naloga ili nakon proteka osmodnevnog perioda za plaćanje i prigovor?

Ako ide prigovor onda nakon sudske presude.Ako ćeš platit u roku 8 dana onda nakon plaćanja,ali MUP nje baš ažuran sa upisivanjem mjere tako da stalno (svaki dan) moraš provjeravat na stranicama da li je mjera upisana.

https://mup.gov.hr/ostalo-48/kutak-za-vozace/283633

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija