Jump to content

DRŽAVNE NEKRETNINE-korisnik bez prava ulaska


evoetoenogle

Preporučene objave

Gospodo!

Službenik Ministarstva državne imovine je bez najave ljepljivom trakom onemogućio ulaz u lokal koji koristim već 16 godina.

U lokalu je, tim činom, ostala moja osobna imovina u šeterocifrenoj vrijednosti u eurima.

Nije mi dostavljen nikakav 'papir', niti je pri stavljanju ljepljivih traka preko ulaznih vrata dao ikakvo usmeno tumačenje razloga.

Događaj se odigrao prije nekoliko dana.

Pitanje:

Čula sam da postoji tzv. institut 'SAMOPOMOĆI' za ponovni ulazak u prostor na svoju ruku i da je moguće taj institut iskoristiti

u roku 48 sati od događaja. Zna li netko nešto o tom institutu 'SAMOPOMOĆI' više mi reći na pravnoj osnovi?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, evoetoenogle je napisao:

Zna li netko nešto o tom institutu 'SAMOPOMOĆI' više mi reći na pravnoj osnovi?

Institut samopomoći izuzetak je od pravila sprečavanja samovlasti zbog čega je ograničen nizom uvjeta koji se moraju ispuniti da bi se njime ostvarilo pravo na zaštitu posjeda.

Uvjeti koji moraju biti ispunjeni određeni su čl.27 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Smetanje posjeda mora biti samovlasno. Mora se poštovati subjektivan (odnosno objektivan, najkasnije godinu dana od nastalog smetanja) rok određen čl.21 a koji kaže da pravo na zaštitu posjeda prestaje protekom roka od 30 dana od kada je smetani saznao za smetanje i počinitelja. Uporaba sile mora biti u nuždi jer bi pomoć stigla prekasno, a opasnost je neposredna. U tom slučaju sila primjenjena za zaštitu posjeda ne smije biti veća od one koja je primjerena okolnostima.

Ako se navedeni uvjeti ne ispune, a posjednik je zaštitio svoj posjed, on odgovara za štetu koju je pritom nanio.

Cilj samopomoći je uspostava prijašnjeg posjedovnog stanja, stoga, ako posjednik uspostavi prijašnje stanje putem samopomoći, gubi mogućnost podizanja posjedovne tužbe

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija