Jump to content

Uporabna dozvola


pajoo8

Preporučene objave

Poštovanje

Kuća koja je izgrađena 1972. koje uvjete mora podržavat da bi dobio uporabnu dozvolu?
Šta se tiče dimenzija sve je izgrađeno po građevinskoj dozvoli,ali nikad nije napravljena uporabna dozvola...u građevinskoj sve štima..
Trenutno mi ne žele izdat uporabnu dozvolu na temelju toga da zidovi moraju biti barem na grubo nažbukani  i kada bi to napravio onda bi dobio uporabnu....to mi je skroz besmisleno pošto mi uporabna treba za izradu energetskog certifikata pa za prijavu za energetsku ucinkovitost.
Zanima me dali vanjski zidovi mogu biti gola cigla (čelna strana ima žbuku)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, pajoo8 je napisao:

Poštovanje

Kuća koja je izgrađena 1972. koje uvjete mora podržavat da bi dobio uporabnu dozvolu?
Šta se tiče dimenzija sve je izgrađeno po građevinskoj dozvoli,ali nikad nije napravljena uporabna dozvola...u građevinskoj sve štima..
Trenutno mi ne žele izdat uporabnu dozvolu na temelju toga da zidovi moraju biti barem na grubo nažbukani  i kada bi to napravio onda bi dobio uporabnu....to mi je skroz besmisleno pošto mi uporabna treba za izradu energetskog certifikata pa za prijavu za energetsku ucinkovitost.
Zanima me dali vanjski zidovi mogu biti gola cigla (čelna strana ima žbuku)?

Objekti izgrađeni na temelju građevinske dozvole ili drugog odgovarajućeg akta kojim se dozvoljava građenje izdanog prije 19. lipnja 1991., tretiraju se kao da imaju Uporabnu dozvolu. Drugim riječima njihova dozvola za građenje ima status Uporabne dozvole.
Kuća vam nije završena ako na svim stranama nema fasadu. U ovom slučaju čini mi se da ste prisiljeni napraviti grubo žbukanje.

uređeno: od BRKICA00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, BRKICA00 je napisao:

Objekti izgrađeni na temelju građevinske dozvole ili drugog odgovarajućeg akta kojim se dozvoljava građenje izdanog prije 19. lipnja 1991., tretiraju se kao da imaju Uporabnu dozvolu. Drugim riječima njihova dozvola za građenje ima status Uporabne dozvole.
Kuća vam nije završena ako na svim stranama nema fasadu. Ako vam je stalo da ucrtate kuću, a nemate novaca uvijek ju možete ucrtat bez uporabne.
 

Kuća je ucrtana i sve je legalno...ali mi ne žele izdati uporabnu dozvolu zbog toga što na dvije strane nije fasada...a nigdje nisam našao podatak o tome...jedino dobio podatak da kuće izgrađene prije 2007. g. nemoraju imat fasadu...dali je moguće kako dobit uporabnu na temelju toga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , pajoo8 je napisao:

Kuća je ucrtana i sve je legalno...ali mi ne žele izdati uporabnu dozvolu zbog toga što na dvije strane nije fasada...a nigdje nisam našao podatak o tome...jedino dobio podatak da kuće izgrađene prije 2007. g. nemoraju imat fasadu...dali je moguće kako dobit uporabnu na temelju toga?

Bojim se da ne. Ako vam je u projektu navedena fasada onda ju morate napraviti kako biste ispoštovali projekt do kraja i time biste ispunili preduvjet za izdavanje uporabne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , BRKICA00 je napisao:

Objekti izgrađeni na temelju građevinske dozvole ili drugog odgovarajućeg akta kojim se dozvoljava građenje izdanog prije 19. lipnja 1991., tretiraju se kao da imaju Uporabnu dozvolu. Drugim riječima njihova dozvola za građenje ima status Uporabne dozvole.

Da, u smislu čl.174 st.1 ZoG. No ako se ista traži nekakovim aktom, kao što je natječajna dokumentacija za EnU nije samo dovoljno priložiti izvod iz ZK nego i Uporabnu, u ovom slučaju za građevine izgrađene do 2007. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Nadovezao bih se na temu te priupitao slijedeće. Da li je fasada nužan uvjet za dobivanje uporabe dozvole za građevine izgrađene na temelju akta za građenje izdanog do 1. listopada 2007. godine?? Prema članku 182. stavku 3. zakona o gradnji navedeno je da se dozvola izdaje ako je građevina izgrađena u skladu s građevinskom dozvolom u pogledu namjene, najvećih vanjskih mjera, oblika i veličine građevne čestice i smještaja građevine na građevnoj čestici. U mom konkretnom slučaju ta četri uvjeta su zadovoljena, te se nigdje ne spominje fasada. Stoga Vas molim odgovor da li može nedostatak fasade biti jedini uvjet za odbijanje izdavanja spomenute uporabne dozvole ??

 

Srdačan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja se u zadnje vrijeme suzdržavam od odgovora na ovakova pitanja poradi nekoliko činjenica. Zakonom o gradnji iz 2013 je sve nekako bilo jasno posloženo i točno određeno. Pa dođe promjena na vlasti pa tako i promjene zakona. Pa više onoga što je jasno određeno nema i stavlja se izraz "po pravilima struke" a ta će pravila svatko tumačiti na svoj način. Što se tiče same Uporabne i fasade, za nove građevine se traži ispunjavanje temeljnih zahtjeva za građevinu, dakle nešto što nije određeno građ. dozvolom nego glavnim projektom. Pa ako ni tu nije određena fasada ili čak i je, investitor ima određeni rok da građevinu zgotovi u pogledu vanjskog izgleda građevine te uređenja okoliša.

Kod starijih građevina taj rok se ne uzima u obzir, samo također ako je nešto projektom određeno, tako bi trebala izgledati i građevina pri zahtjevu za izdavanje Uporabne dozvole. Ako fasada nije oodređena, ja bih rekao da nije od važnosti za izdavanje dozvole. No svim tim izmjenama i dopunama zakona, zbunilo se i referente koji su znali svoj posao a kako neće i one koji baš i ne znaju.

Pa kako se poradi navedenih činjenica dešava sve češće i ovo,

"Predao sam zahtjev na temelju akta za građenje izdanog do 1.10.2007. međutim tu dolazi do velikog nesporazuma sa službenikom. Naime, doista prilikom predaje zahtjeva trebam priložiti samo građevinsku dozvolu i platiti pristojbe međutim on kaže kako će mi prilikom očevida tražiti 1. građevinsku, 2. geodetsku sliku izvedenog stanja, 3. završno izvješće nadzornog inžinjera, 4. izjava izvođača o izvedenim radovima.
Ja međutim smatram prema informacijama od njegovih kolega u drugim ispostavama da ne trebam ovo pod 3. i 4. jer da bi on prema članku 182. utvrdio: a) namjenu, b) vanjske mjere, c) oblik i veličinu građevne čestice i d) smještaj građevine na građevnoj čestici dovoljno je samo vidjeti geodetsku sliku izvedenog stanja gdje su iscrtane sve mjere u horizontalnoj ravnini a i u visine zgrade do sljemena i oluka kako će biti u mom slučaju.
Dakle došli smo do situacije u kojoj meni službenik kaže da ako želim neka se žalim nadležnima pa će se vidjeti tko je u pravu te bih volio čuti Vaša iskustva i preporuke kome da se obratim ako mislite da sam u pravu. Ako nisam u pravu onda moram ustvrditi da svaka sredina ima svoja pravila."

a mišljenje i točno pojašnjenje zakona od MGiPU, koje se nekada moglo dobiti u kratkom roku, se čeka toliko da ispada da će se prije dobiti Eurojackpot nego isto... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Spitfire,

Zahtjev je predan pa ćemo vidjeti. Sve se bojim da ću se na kraju naći u začaranom krugu, gdje ne mogu dobiti uporabnu dozvolu jer nemam fasadu, a za prijavu na natječaj za energetsku obnovu kojim bi napravio fasadu mi je potrebna uporabna dozvola. Samo se pitam za koga je onda rađen taj natječaj i za koga su namijenjena ta sredstva. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
Dana 27. 02. 2020. u 16:36, BRKICA00 je napisao:

Objekti izgrađeni na temelju građevinske dozvole ili drugog odgovarajućeg akta kojim se dozvoljava građenje izdanog prije 19. lipnja 1991., tretiraju se kao da imaju Uporabnu dozvolu. Drugim riječima njihova dozvola za građenje ima status Uporabne dozvole.
Kuća vam nije završena ako na svim stranama nema fasadu. U ovom slučaju čini mi se da ste prisiljeni napraviti grubo žbukanje.

Pozdrav dali postoji ta teorija zapisana u zakonu ili ako postoji broj u narodnim novinama  za objekte izgrađene do 1991 godine . Jer trazim uporabnu i naglasio sam ovu vasu tezu o legalnom objektu po građevinskoj dozvolo. U opcini govore da nemaju pojma o tome.  Pa volio bi da mogu im papirnato dokazat ako je moguce hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,

obraćam se sa sljedećim upitom. Dakle, kuća koja se sastoji od tri stana je izgrađena temeljem pravomoćne građevinske dozvole izdane 1982. godine. Međutim, u građevinskoj dozvoli stoji kako su prizemlje i prvi kat, a moj je prvi, upisani kao stanovi, dok je etaža iznad prvog kata upisana kao tavan. Međutim, tavan je vlasnik prenamijenio u stan te se u tom smislu ne slaže s onim što je upisano u građevinskoj dozvoli. ono što me zanima je li i u navedenom slučaju građevinska dozvola vrijedi kao uporabna, a temeljem čl. 175. st. 2. Zakona o gradnji, odnosno, može li se za kompletnu zgradu izdati uporabna dozvola iako stvarno stanje ne odgovara upisanom u građevinskoj dozvoli? Napominjem da je vlasništvo sva tri stana 1/1 i kao takvo, etažno, upisano u zemljišne knjige 2005. godine. Unaprijed zahvaljujem i lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
Dana 13. 07. 2022. u 11:29, mutavi je napisao:

Pravomoćna građevinska dozvola ili drugi akt za građenje izdan do 19. lipnja 1991. s potvrdom građevinske inspekcije da nije u tijeku postupak građevinske inspekcije, ima snagu Uporabne dozovle prema članku 175. stavak 2. Zakona o gradnji. 

Još jedno pitanje vezano uz ovaj zakon 175.članak 2.  Dali uvjetuje završno izviješče nadzornog inžinjera?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija