Jump to content

Davanje nasljedstva na uživanje


Nn2006

Preporučene objave

Pozdrav svima. Nisam našla ništa konkretno, točnije, nisam pronašla odgovor na svoje pitanje. 

Ovako, situacija je sljedeća. Nadam se da će se naći netko tko će točno odgovorit na moje pitanje. 

Djeda (mamin tata) je preminuo 2019.g., moja mama (dakle njegova kćer, je također preminula 2010.g.), baka je živa i ostao je jedan živući sin, dakle moj ujak. 

E, pitanje je sljedeće..

Iza mame, ostale smo sestra i ja. Pozvane smo na ostavinsku raspravu, pošto oporuka ne postoji, djeda je preminuo tako reći iznenada. 

Mene zanima, ako ja prihvatim svoj dio nasljedstva i dam baki na uživanje do smrti, postoji li mogućnost da baka taj dio koji sam joj ja dala na uživanje, prepusti, ustupi, daruje... svom sinu, tj mom ujaku? I baka kad umre, ja više nemam prava na taj dio?

Prvi puta se susrećem s ovom situacijom i stvarno nemam pojma kako i šta, tj.koji je postupak. 

Bila bih zahvalna kad bih dobila djelomičan ili potpuno točan odgovor. 

Hvala unaprijed,

Lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi možete uzeti svoj nasljednički dio i baki nije potrebna nikakva posebna dozvola za uživanje ako se vi usmeno slažete da baka koristi nekretninu kao do sada. Sadašnjim odricanjem od nasljedstva trajno gubite pravo na isto i postoji mogućnost da baka nakon toga prepiše svu imovinu kome hoće i vi nemate više nikakvog prava nasljedstva iza bake.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Nn2006 je napisao:

Mene zanima, ako ja prihvatim svoj dio nasljedstva i dam baki na uživanje do smrti,

Pitanje je, što Vi točno pod ovim mislite?

Ako mislite da se na ostavinskoj raspravi prihvatite u cijelosti svog dijela koji Vam po zakonu pripada, a potom dopustite baki da za svog života koristi taj dio, ali bez ikakvih daljnjih pravnih uređivanja ovakvog odnosa, ona je to O.K. i ne gubite ništa tj. ne izlažete se nikakvom riziku. 

Međutim, ako pod ovim mislite da se na ostavinskoj raspravi odreknete svog nasljednog dijela koji Vam po zakonu pripada u korist bake, tada nad tom imovinom baka ima vlasništvo i može s njom činiti što god je volja, odnosno za života slobodno s njom raspolaže i izlažete se mogućnosti gubitka te imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija