Jump to content

Smrt roditelja - nasljedstvo dugova


c_moonshine

Preporučene objave

Poštovani,

Otac mi je preminuo prije 2 tjedna, sad kako smo majka i ja u postupku prikupljanja podataka saznali smo da ima duga prema inkasatoru, prema toplani, te da je imao ovrhu putem koje mu je inkasator skidao novce za taj dug. Nadalje, niti stan nije otplatio do kraja te i tu ima duga (doduše nije ovršen). Na stan je bila stavljena i zabilježba 2007. ali je u međuvremenu skinuta zbog zastare. 

Kako sada čekamo ostavinsku raspravu, zanima me da li mi naslijeđujemo sve te njegove dugove? Da li ima šansi za otpis ičega? Ni majka ni ja nismo znali da je natukao toliki dug i možete zamisliti kako smo bili zatečeni. Bojimo se da ćemo ostati bez stana i da će majka završiti na cesti. 

Što nam je činiti dalje? Hoćemo li mi morati nasljediti sve te dugove, jer toga ima sigurno preko 100.000 kn a to ne možemo trenutno namiriti od nikud. Je li rješenje prodati stan pa namiriti sve te ostale dugove?

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , c_moonshine je napisao:

Na stan je bila stavljena i zabilježba 2007. ali je u međuvremenu skinuta zbog zastare. 

Jeste sigurni u ovo što navodite? Kakva zabilježba je bila i na koji način je brisana?

prije 2 sati , c_moonshine je napisao:

Kako sada čekamo ostavinsku raspravu, zanima me da li mi naslijeđujemo sve te njegove dugove?

Ako se prihvatite svog nasljednog dijela, tada odgovarate za njegove dugove, ali samo do visine vrijednosti tog dijela kojega ste naslijedili.

prije 2 sati , c_moonshine je napisao:

Da li ima šansi za otpis ičega?

Prema ovome što ste naveli, nema.

prije 2 sati , c_moonshine je napisao:

Bojimo se da ćemo ostati bez stana i da će majka završiti na cesti. 

Postoji li sada na stanu kakva zabilježba? Je li Vam to jedina nekretnina? Stanujete li tu? Kolika je otprilike vrijednost stana?

prije 2 sati , c_moonshine je napisao:

Hoćemo li mi morati nasljediti sve te dugove, jer toga ima sigurno preko 100.000 kn a to ne možemo trenutno namiriti od nikud.

Što će biti predmet ostavinske rasprave tj. što je otac imao u vlasništvu ili suvlasništvu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad je pokrenut ovršni postupak? sud će donijeti rješenje o prekidu postupka, obzirom da je ovršenik preminuo sukladno čl. 212 ZPP-a, a kad rješenje o nasljeđivanju postane pravomoćno, donosi rješenje da se postupak nastavlja i poziva nasljednike na preuzimanje postupka.. Sad tko bi trebao sve naslijediti? Vi i majka ili još tko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Anonimus122112 je napisao:

sud će donijeti rješenje o prekidu postupka, obzirom da je ovršenik preminuo sukladno čl. 212 ZPP-a, a kad rješenje o nasljeđivanju postane pravomoćno, donosi rješenje da se postupak nastavlja i poziva nasljednike na preuzimanje postupka..

Ovo vrijedi samo ukoliko je sudska ovrha u tijeku, a ukoliko nije, tada ovrhovoditelj može po pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju, priložiti ovršnu ispravu koja glasi na oca i birati predmet ovrhe u odnosu na nasljednike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Jeste sigurni u ovo što navodite? Kakva zabilježba je bila i na koji način je brisana?

Ako se prihvatite svog nasljednog dijela, tada odgovarate za njegove dugove, ali samo do visine vrijednosti tog dijela kojega ste naslijedili.

Prema ovome što ste naveli, nema.

Postoji li sada na stanu kakva zabilježba? Je li Vam to jedina nekretnina? Stanujete li tu? Kolika je otprilike vrijednost stana?

Što će biti predmet ostavinske rasprave tj. što je otac imao u vlasništvu ili suvlasništvu?

Nisam siguran više oko ničeg, oprostite, jako je teško dobiti direkt informaciju i od katastarskog ureda u našem gradu i od bilo kog drugog.

Uglavnom 2007. godine je bila stavljena neka zabilježba na stan zbog duga koeg je otac imao zbog neplaćenih doprinosa i mirovinskog radnicima (ne pitajte :/ ) U međuvremenu je taj dug riješen, dio je plaćen, dio je otpisan, za to imamo rješenje, te je trebala bit skinuta zabilježba sa stana, za koju su nam u katastarskom uredu rekli da je skinuta i čekamo službeni dokument koji to potvrđuje.

To je jedina nekretnina, jedino majka stanuje tamo, ja sam već godina u Zagrebu, i prebivalište mi je u Zagrebu, znači jedino ona (umirovlejnica) je prijavljena na tu adresu stana u pitanju. Vrijednost stana je trenutno oko nekih 40.000 eur. 

A predmet ostavinske će biti samo taj stan, to je jedino što je imao. 

 

, Anonimus122112 je napisao:

Kad je pokrenut ovršni postupak? sud će donijeti rješenje o prekidu postupka, obzirom da je ovršenik preminuo sukladno čl. 212 ZPP-a, a kad rješenje o nasljeđivanju postane pravomoćno, donosi rješenje da se postupak nastavlja i poziva nasljednike na preuzimanje postupka.. Sad tko bi trebao sve naslijediti? Vi i majka ili još tko

Ovršni postupak je pkrenut čim je otac otišao u invalidsku penziju, znači prije nekih 3 godine. Naslijedit možemo jedino majka i ja, tako je, jer nikog drugog nije imao.

 

, Borbena7 je napisao:

Ovo vrijedi samo ukoliko je sudska ovrha u tijeku, a ukoliko nije, tada ovrhovoditelj može po pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju, priložiti ovršnu ispravu koja glasi na oca i birati predmet ovrhe u odnosu na nasljednike.

Ako se ja odreknem stana (koji još nije otplaćen u cjelosti btw) a majka je u mirovini, pretpostavljam da onda ona naslijeđuje tu ovrhu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tko se prihvati nasljednog dijela, taj se prihvaća i odgovornosti za dugove, ali samo za dugove do visine koja odgovara visini vrijednosti naslijeđene imovine. Stanje Vam nije zavidno. Možete se Vi odreći, pa da majka odgovara za dug. Ukoliko se oboje odreknete, tada ne odgovarate za dug, ali s tim gubite stan. Trebalo bi pribaviti na sudu podatke o svim ovršnim postupcima koji su bili pokrenuti u odnosu na oca. Zatim bi trebali od vjerovnika zatražiti obračun na ime stanja duga, a sve navedeno da bi uopće znali što napraviti na ostavinskoj raspravi. Možete i od javnog bilježnika zatražiti da službenim putem pribavi podatke o svim očevim dugovima tj. pokrenutim ovršnim postupcima. Ukoliko je to neko manje mjesto, tada vjerujem da imate svega jednog ili dva javna bilježnika, pa i od njih možete tražiti da Vam daju podatak o svim ovršnim postupcima koje su vodili u odnosu na Vašeg oca kao ovršenika, a ovo iz razloga jer se ovršni postupak vodi pred sudom i javnim bilježnikom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Tko se prihvati nasljednog dijela, taj se prihvaća i odgovornosti za dugove, ali samo za dugove do visine koja odgovara visini vrijednosti naslijeđene imovine. Stanje Vam nije zavidno. Možete se Vi odreći, pa da majka odgovara za dug. Ukoliko se oboje odreknete, tada ne odgovarate za dug, ali s tim gubite stan. Trebalo bi pribaviti na sudu podatke o svim ovršnim postupcima koji su bili pokrenuti u odnosu na oca. Zatim bi trebali od vjerovnika zatražiti obračun na ime stanja duga, a sve navedeno da bi uopće znali što napraviti na ostavinskoj raspravi. Možete i od javnog bilježnika zatražiti da službenim putem pribavi podatke o svim očevim dugovima tj. pokrenutim ovršnim postupcima. Ukoliko je to neko manje mjesto, tada vjerujem da imate svega jednog ili dva javna bilježnika, pa i od njih možete tražiti da Vam daju podatak o svim ovršnim postupcima koje su vodili u odnosu na Vašeg oca kao ovršenika, a ovo iz razloga jer se ovršni postupak vodi pred sudom i javnim bilježnikom.

Dobili smo sve podatke o dugovima. Međutim na papirima o stanu još uvijek stoji da je zabilježba stavljena za dug od 52.000 kn iz 2007., koji je u međuvremenu otpisan. Nakon ostavinske idemo u prodaju stana, s kojim ćemo namiriti dugove i majci kupiti neki manji stan. Pitanje je da li stan uopće može u prodaju? Majka je danas bila na poreznoj i oni su joj rekli da se stan može prodati tako da se s kupcem dođe u poreznu, on napravi pismo namjere, onda oni skidaju tu zabilježbu i stan ide normalno u prodaju. Mene zanima da li oni misle naplatiti tih 52.000 kn onda čim se star proda, iako je dug za to otpisan, ili samo skinu tu zabilježbu u slučaju da se dođe tako s kupcem i to je to. Nejasno su joj to objasnili pa prikupljamo podatke gdje god možemo. Hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 37 minuta, c_moonshine je napisao:

Dobili smo sve podatke o dugovima. Međutim na papirima o stanu još uvijek stoji da je zabilježba stavljena za dug od 52.000 kn iz 2007., koji je u međuvremenu otpisan. Nakon ostavinske idemo u prodaju stana, s kojim ćemo namiriti dugove i majci kupiti neki manji stan. Pitanje je da li stan uopće može u prodaju? Majka je danas bila na poreznoj i oni su joj rekli da se stan može prodati tako da se s kupcem dođe u poreznu, on napravi pismo namjere, onda oni skidaju tu zabilježbu i stan ide normalno u prodaju. Mene zanima da li oni misle naplatiti tih 52.000 kn onda čim se star proda, iako je dug za to otpisan, ili samo skinu tu zabilježbu u slučaju da se dođe tako s kupcem i to je to. Nejasno su joj to objasnili pa prikupljamo podatke gdje god možemo. Hvala. 

Poštovana, 

ukoliko je dug otpisan, predlagatelj osiguranja (ovrhovoditelj) može podnijeti prijedlog nadležnom sudu za brisanje zabilježbe založnog prava ukoliko sam to dobro razumjela što ste htjeli reći.

 

Je li možete reći tko je uopće podnio prijedlog za osiguranje novčane tražbine prisilnim zasnivanjem založnog prava?  Je li od strane RH, MF?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Anonimus122112 je napisao:

Poštovana, 

ukoliko je dug otpisan, predlagatelj osiguranja (ovrhovoditelj) može podnijeti prijedlog nadležnom sudu za brisanje zabilježbe založnog prava ukoliko sam to dobro razumjela što ste htjeli reći.

 

Je li možete reći tko je uopće podnio prijedlog za osiguranje novčane tražbine prisilnim zasnivanjem založnog prava?  Je li od strane RH, MF?

Porezna uprava je podnijela prijedlog. I dug prema njima je otpisan, za to imamo rješenje u kojem je to jasno iskazano.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Onda podnesite zahtjev zk odjelu za brisanje te zabilježbe u vlasničkom listu, jer teško ćete prodati stan dok isti na sebi ima zabilježbu.

Ne mogu oni to podnijeti. Trebaju otić u Poreznu upravu koja je podnijela prijedlog za pokretanje tog postupka nadležnom Općinskom državnom odvjetništvu. Porezna uprava šalje njima dopis za obustavu postupka osiguranja i brisanje zabilježbe založnog prava.

 

Zemljišnoknjižni odjel će im prijedlog odbit. Državno odvjetništvo koje je podnijelo prijedlog za osiguranje novčane tražbine, treba podnijeti prijedlog i za obustavu odnosno brisanje založnog prava.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Anonimus122112 je napisao:

Zemljišnoknjižni odjel će im prijedlog odbit. Državno odvjetništvo koje je podnijelo prijedlog za osiguranje novčane tražbine, treba podnijeti prijedlog i za obustavu odnosno brisanje založnog prava.

 

Bili smo u Poreznoj, i tamo smo očekivano dobili odgovor da oni ne mogu ništa napraviti u vezi toga. Ne znamo više kome da se obratimo, jel možemo nekome pisati,sto da napravimo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija