Jump to content

Otvaranje obrta za obavljanje poslova Turistički predstavnik


mm.novakovic

Preporučene objave

Umirovljenica sam i imam sklopljen ugovor sa inozemnom putničkom agencijom za obavljanje poslova "turističkog predstavnika" za njihove goste koji dolaze u Hrvatsku kojeg bih sada aktivirala na način da bih otvorila paušalni obrt. Imam pitanja na koja ne nalazim odgovor nadležnih na webu pa bih vas molila za odgovor na slijedeće:

  1. Da li ce mi otvaranjem paušalnog obrta mirovina biti privremeno obustavljena?
  2. Da li su umirovljenici obrtnici u obvezi plaćanja doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje?
  3. Koja je sifra djelatnosti za poslove Turističkog predstavnika (prema nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti)?

Unaprijed zahvaljujem,

Mirjana

uređeno: od mm.novakovic
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. hoće, vidite posljednji odlomak ovdje, obrt je obrt, paušalni je samo način oporezivanja.

2. jesu, koliko je meni poznato, i dalje se plaćaju doprinosi, jer će Vam se istekom 1 godine staža u mirovini moći ponovno obračunati vrijednosni bodovi.

3. moram priznati da ne znam što je turistički predstavnik, možda da malo bolje opišete koja bi bila Vaša funkcija, što biste konkretno radili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Citiram ZAKON O PRUŽANJU USLUGA U TURIZMU, Zagreb, 20. prosinca 2017.

 

Turistički predstavnik i ugovor o turističkom predstavljanju turističke agencije

Ĉlanak 81.

(1) Turistiĉki predstavnik je osoba koja u odredištima putovanja predstavlja turistiĉku agenciju koja organizira putovanje (paket-aranţman) pred davateljima usluga i klijentima.

(2) Ugovor o turistiĉkom predstavljanju turistiĉke agencije s turistiĉkim predstavnikom moţe sklopiti turistiĉka agencija koja organizira paket-aranţman ili druga turistiĉka agencija na zahtjev turistiĉke agencije koja organizira paket-aranţman.

(3) Turistiĉka agencija koja je sklopila ugovor o turistiĉkom predstavljanju turistiĉke agencije s turistiĉkim predstavnikom duţna je pisano izvijestiti davatelja usluga o turistiĉkom predstavniku, njegovim ovlaštenjima i svim nastalim promjenama.

Ovlaštenja i poslovi turističkog predstavnika

Ĉlanak 82. (1) Ovlaštenja i poslovi turistiĉkog predstavnika su:

1. štititi interese i prava putnika i organizatora putovanja kod davatelja usluga

2. pruţati obavijesti i upute putnicima kod izvršenja programa putovanja i dodatnih usluga

3. u ime i za raĉun organizatora putovanja za korisnike paket-aranţmana pribavljati dodatne usluge (izleti, kulturne i športske priredbe i sliĉno) predviĊene utvrĊenim programom putovanja, a prema dobivenim ovlaštenjima

4. obavljati i druge poslove potrebne za zaštitu interesa putnika i organizatora putovanja.

(2) Turistiĉki predstavnik prilikom pruţanja usluge mora imati kod sebe ugovor ili presliku ugovora iz ĉlanka 81. stavka 2. ovoga Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po NKD nemate sifru djelatnosti za turistickog predstavnika ili agenta, jer se radi o ugovoru koji agencija sklapa sa fizickom osobom, bilo u vidu posla s punim radnim vremenom ili ugovorom o djelu, tako da bi vas ugovor i dogovor trebao ici u ovom smjeru. Otvaranjem obrta ili tvrtke, vi bi morali imati djelatnost turisticke agencije, a u najmanju ruku kao obrt bi mogli ici na varijantu turistickog vodica za sto opet morate imati polozene neke ispite i to vam ne bi bila stvarna djelatnost (pa vam se situacija samo komplicira).

Za vas bi najpovoljnije rjesenje bilo da s njima sklopite Ugovor o djelu ili Ugovor s nepunim radnim vremenom, s obzirom na mirovinu, a mozebitno i obim posla, nego da idete  na otvaranje obrta/tvrtke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija