Jump to content

Rad na određeno-porodiljni


LucyB

Preporučene objave

Poštovani,

radim u osnovnoj školi na određeno, mijenjam kolegicu koja je na porodiljnom. U međuvremenu sam zatrudnila i morala otići na komplikacije (uvjet staža za max naknadu imam). Kolegica se trebala vratiti kroz 10., 11. mjesec 2020. Međutim, saznala sam da će krajem 5 mjeseca 2020. prvo koristiti stari pa novi godišnji te se opet vratiti na porodiljni. Vratiti će se na posao konačno tek u 2021. Zanima me što to znači za mene? Ja bih trebala roditi kroz 9 mj. 2020., što to znači za moju naknadu za komplikacije i kasnije porodiljni? U međuvremenu mene mijenja kolegica koju će ostaviti na radnom mjestu do završetka nastavne godine (kraj 6 mj. 2020.). Postavila sam pitanje službenici s HZZO-a koja mi je rekla da ne postoji zakonska obaveza škole da me odjave jer se kolegica ne vraća fizički na posao već samo koristi godišnji, a potom opet porodiljni. Također je rekla da je "dobra volja" škole hoće li me ostaviti ili ne. Zanima me koje su mi solucije i koja je pravna regulativa u mom slučaju? Zahvaljujem unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Rad na određeno-porodiljni
prije 3 sati , LucyB je napisao:

Poštovani,

radim u osnovnoj školi na određeno, mijenjam kolegicu koja je na porodiljnom. U međuvremenu sam zatrudnila i morala otići na komplikacije (uvjet staža za max naknadu imam). Kolegica se trebala vratiti kroz 10., 11. mjesec 2020. Međutim, saznala sam da će krajem 5 mjeseca 2020. prvo koristiti stari pa novi godišnji te se opet vratiti na porodiljni. Vratiti će se na posao konačno tek u 2021. Zanima me što to znači za mene? Ja bih trebala roditi kroz 9 mj. 2020., što to znači za moju naknadu za komplikacije i kasnije porodiljni? U međuvremenu mene mijenja kolegica koju će ostaviti na radnom mjestu do završetka nastavne godine (kraj 6 mj. 2020.). Postavila sam pitanje službenici s HZZO-a koja mi je rekla da ne postoji zakonska obaveza škole da me odjave jer se kolegica ne vraća fizički na posao već samo koristi godišnji, a potom opet porodiljni. Također je rekla da je "dobra volja" škole hoće li me ostaviti ili ne. Zanima me koje su mi solucije i koja je pravna regulativa u mom slučaju? Zahvaljujem unaprijed!

Ako Vam je ugovor formuliran da traje "do povratka x s rodiljnog/roditeljskog dopusta", Vaš ugovor i ugovor kolegice koja Vas mijenja prestaju krajem 5 mjeseca. Ako je ugovor formuliran "do povratka x na rad", tad Vam ugovor prestaje kad se osoba x konačno vrati na rad. Nije dobra volja škole hoće li Vas ostaviti ili ne nego ovisi o stavkama ugovora.

Uobičajeno je da se zamjene ostavljaju na istom mjestu do povratka osobe koju se mijenja, no u Vašem slučaju je mrvicu komplicirano jer će poslodavac morati raspisivati natječaj  2 puta da vas sve ostavi na istom mjestu (ako je riječ o prvoj formulaciji u ugovoru..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , gala385 je napisao:

Ako Vam je ugovor formuliran da traje "do povratka x s rodiljnog/roditeljskog dopusta", Vaš ugovor i ugovor kolegice koja Vas mijenja prestaju krajem 5 mjeseca. Ako je ugovor formuliran "do povratka x na rad", tad Vam ugovor prestaje kad se osoba x konačno vrati na rad. Nije dobra volja škole hoće li Vas ostaviti ili ne nego ovisi o stavkama ugovora.

Uobičajeno je da se zamjene ostavljaju na istom mjestu do povratka osobe koju se mijenja, no u Vašem slučaju je mrvicu komplicirano jer će poslodavac morati raspisivati natječaj  2 puta da vas sve ostavi na istom mjestu (ako je riječ o prvoj formulaciji u ugovoru..

Hvala na odgovoru. U ugovoru se radi o formulaciji "do povratka odsutne djelatnice na rad". Na koji se zakon, pravilnik mogu pozvati da se ispoštuje navedeno u ugovoru? Budući da se dobila nekoliko različitih odgovora, a do sada se nitko nije pozvao na ugovor. Jedan od odgovora je također bio da bez obzira što se kolegica koju mijenjam fizički ne vraća na posao njen godišnji odmor se gleda kao "povratak na rad" i time se automatski meni prekida ugovor. Zahvaljujem!

uređeno: od LucyB
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 47 minuta, LucyB je napisao:

Hvala na odgovoru. U ugovoru se radi o formulaciji "do povratka odsutne djelatnice na rad". Na koji se zakon, pravilnik mogu pozvati da se ispoštuje navedeno u ugovoru? Budući da se dobila nekoliko različitih odgovora, a dosada se nitko nije pozvao na ugovor. Jedan od odgovora je također bio da bez obzira što se kolegica koju mijenjam fizički ne vraća na posao njen godišnji odmor se gleda kao "povratak na rad" i time se automatski meni prekida ugovor. Zahvaljujem!

Nemate se na što pozivati. Ugovor je jasan svakom tajniku škole i namjerno je tako sročen na 1 od 2 načina. Ako zna tko je Olivera Marinković, čitao je njezin članak od prije par godina upravo radi ove 2 situacije. Ugovor prestaje kada se djelatnica efektivno vrati na rad. No ima velika caka. MZO ne financira zamjene djelatnika ako ovi koriste godišnji odmor preko ljeta (kako MZO ne bi plaćalo 2 ljudi na 1 mjestu). Prevedeno, po uputi MZO, ugovore treba formulirati tako da zamjenama prestaje ugovor o radu čim osoba x započne koristiti GO poslije 01.07.

U Vašem slučaju, MZO ne mora plaćati zamjenu preko ljeta tj. Vas jer Vas plaća HZZO dok ste na bolovanju. Ne shvaćam zašto tražite savjete okolo kada Vam je jedina osoba koja će o tome odlučiti - ravnatelj. Savjetujem Vam da sjednete s ravnateljem i napomenete mu da MZO nema troškova za Vaše mjesto preko ljeta tako da Vas ne odjavljuje bezveze niti ima pravne osnove radi formulacije Vašeg ugovora. Uostalom, normalan ravnatelj će izaći u susret trudnoj djelatnici.

Ukratko, pravno Vaš ugovor prestaje kad se efektivno osoba x vrati na rad, ali bi MZO moglo raditi probleme ako vidi da zamjena radi dok je osoba koju se mijenja na GO preko ljeta. 

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, gala385 je napisao:

Nemate se na što pozivati. Ugovor je jasan svakom tajniku škole i ako zna tko je Olivera Marinković, čitao je njezin članak od prije par godina upravo radi ove situacije. Ugovor prestaje kada se djelatnica efektivno vrati na rad. No ima velika caka. MZO ne financira zamjene djelatnika ako ovi koriste godišnji odmor preko ljeta (kako MZO ne bi plaćalo 2 ljudi na 1 mjestu). Prevedeno, po uputi MZO, ugovore treba formulirati tako da zamjenama prestaje ugovor o radu čim osoba x započne koristiti GO poslije 01.07.

U Vašem slučaju, MZO ne mora plaćati zamjenu preko ljeta tj. Vas jer Vas plaća HZZO dok ste na bolovanju. Savjetujem Vam da se dogovorite s ravnateljem i napomenete mu da MZO nema troškova za Vaše mjesto preko ljeta tako da Vas ne odjavljuje bezveze.

Ukratko, pravno Vaš ugovor prestaje kad se efektivno osoba x vrati na rad, ali bi MZO moglo raditi probleme ako vidi da zamjena radi ok je osoba koju se mijenja na GO preko ljeta.

Zahvaljujem još jednom na odgovoru. Pokušat ću se dogovoriti s ravnateljem. Upoznata sam s prekidima zamjenama preko ljeta prema naputku MZOŠ, i sama sam to doživjela nekoliko puta, nažalost. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav, pomoć :)
zaposlena sam u skoli do 8.lipnja kad mi ističe ugovor na određeno i od 9.lipnja bih bez prekida nastavila rad kod drugog poslodavca na neodređeno. Na obvezni rodiljni dopust moram krajem lipnja.
Zanima me koje platne liste se nose na HZZO ili HZZ (nisam pohvatala još gdje što trebam nositi🙈) i od kojeg poslodavca? Treba li mi i od starog ili novog ili kako to ide, buduci da realno od novog ni necu dobiti punu placu?
Hoce li HZZO ili HZZ raditi problem oko te promjene poslodavca prije otvaranja porodiljnog? Cula sam da salju provjere zbog sumnje na tzv fiktivna zaposljavanja
Od srca hvala na svakoj info🙏

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija