Jump to content
split15

Vankjižni vlasnik

Preporučene objave

otac je prodao poljoprivredno zemljište stranom državljaninu, i to iz države koja nije članica EU, kupcu je odbijena uknjižba i izgleda da se neće baš tako lako moći uknjižiti zbog striktnih pravila naše države glede prodaje poljoprivrednih zemljišta strancima, pogotovo ako ne dolaze iz EU, i sada moj otac ostaje jedini i stvarni vlasnik tog zemljišta kao da ga i nije nikome prodao, s obzirom da kupac postaje stvarni vlasnik tek kad se uknjiži u zemljišnik, a kao što sam rekao, u ovom slučaju izgleda da neće uspjeti u tomu

e sada je stvar u tomu, kako je kupac na to poljoprivredno zemljište nelegalno izgradio kuću, bez ikakvih dozvola s obzirom da je negrađevno zemljište, sutra da se nešto dogodi sve pravne posljedice snosi moj otac s obzirom kako je on stvarni vlasnik, ili igra ulogu da na račun kupoprodajnog ugovora može zaštitit sebe?

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uz dužno poštovanje vaš je otac trebao znati kome prodaje negrađevinsku parcelu.

Ako nije čestica prošla upis zemljište i dalje ostaje u vlasništvu prodavatelja i vlasnik je trebao poduzeti mjere protiv gradnje na njegovoj parceli.

Budući da je na njegovom vlasništvu sagrađen objekat isti je njegovo vlasništvo i vjerovatnost postoji da slijede posljedice obzirom da kupoprodajni ugovor nije proveden.

Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 1 sat, slavko1941 je napisao:

Uz dužno poštovanje vaš je otac trebao znati kome prodaje negrađevinsku parcelu.

Ako nije čestica prošla upis zemljište i dalje ostaje u vlasništvu prodavatelja i vlasnik je trebao poduzeti mjere protiv gradnje na njegovoj parceli.

Budući da je na njegovom vlasništvu sagrađen objekat isti je njegovo vlasništvo i vjerovatnost postoji da slijede posljedice obzirom da kupoprodajni ugovor nije proveden.

kako je mogao znati kome prodaje, javio se kupac zainteresiran za kupnju, nikad ga vidio niti čuo, niti je bio sumnjiv niti čudak

da je znao da taj gradi možda bi i poduzeo mjere, ali opet kako je to mogao znati, ta zemlja nije u istom gradu gdje živi

ali šta to sada znači, da moj otac recimo može bez problema prodati sada opet tu zemlju nekome drugome bez ikakvih problema, ili doći u tu kuću koju je izgradio i prisvojiti je sebi, i sve to bez da ne mora kupcu vraćati novce koje je platio za kupnju zemljišta, šta mu je sada činiti?? je li može poništiti kupoprodajni ugovor s obzirom da ovaj radi nelegalne radnje na zemlji, i da li u tom slučaju mora vratiti novce tom kupcu?

Uređeno od split15
Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Pa nije baš sve to tako jednostavno. Pitanje je koji su uvjeti kupoprodajnog ugovora.

Koliko sam razumio kupac koristi zemljište koje je isplatio i kuću koju je sagradio bez dozvole i ništa ne traži od vaseg oca. Moglo bi ostati tako da nema poreza koji će kad tad biti tražen od vlasnika i sav taj problem morate riješiti, a to nećete postići našim savjetima koji su ustvari samo savjeti, dobri ili manje dobri, već uz pomoć odvjetnika, tim više što je kupac stranac.

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Kupac koji nije iz EU neće vjerojatno nikad moći steći poljoprivredno zemljište u RH, odnosno upisati se u zemljišnu knjigu kao vlasnik, barem dok se ne promijeni čl. 2. st. 2. Zakona o poljoprivrednom zemljištu. Jedina je opcija obeštetiti kupca za izgrađenu nekretninu i vratiti mu novac za kupnju, jer će u slučaju sudskog spora do toga ionako doći, po mom mišljenju.

Otac ne može prodati zemlju drugoj osobi, a da ne odgovara za prijevaru, odnosno da ne snosi neke druge građanskopravne posljedice svog čina, ne može niti oduzeti nekretninu graditelju bez plaćanja cijene, jer je očigledno gradnjom kuće došlo do poboljšanja i povećanja vrijednosti nekretnine. Ne može se pozivati na to da je stranac gradio bez njegove suglasnosti, jer kupoprodajni ugovor govori u prilog tome da kupac nije znao ni morao znati da gradi bez njegove suglasnosti, nego je mogao opravdano očekivati da ima suglasnost vlasnika za gradnju.

Opcija za kupca je eventualno, ako je to moguće, prenamjena zemljišta u građevinsko (no za to su potrebni uvjeti koji se odnose na prostorne planove itd.), što će nešto koštati, ali tada se uz uvjet uzajamnosti od strane države čiji je državljanin može uknjižiti bez ikakvih ograničenja, ili ako uzajamnosti nema, uz odobrenje Ministarstva pravosuđa.

Više ovdje.

Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 10 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Kupac koji nije iz EU neće vjerojatno nikad moći steći poljoprivredno zemljište u RH, odnosno upisati se u zemljišnu knjigu kao vlasnik, barem dok se ne promijeni čl. 2. st. 2. Zakona o poljoprivrednom zemljištu. Jedina je opcija obeštetiti kupca za izgrađenu nekretninu i vratiti mu novac za kupnju, jer će u slučaju sudskog spora do toga ionako doći, po mom mišljenju.

Otac ne može prodati zemlju drugoj osobi, a da ne odgovara za prijevaru, odnosno da ne snosi neke druge građanskopravne posljedice svog čina, ne može niti oduzeti nekretninu graditelju bez plaćanja cijene, jer je očigledno gradnjom kuće došlo do poboljšanja i povećanja vrijednosti nekretnine. Ne može se pozivati na to da je stranac gradio bez njegove suglasnosti, jer kupoprodajni ugovor govori u prilog tome da kupac nije znao ni morao znati da gradi bez njegove suglasnosti, nego je mogao opravdano očekivati da ima suglasnost vlasnika za gradnju.

Opcija za kupca je eventualno, ako je to moguće, prenamjena zemljišta u građevinsko (no za to su potrebni uvjeti koji se odnose na prostorne planove itd.), što će nešto koštati, ali tada se uz uvjet uzajamnosti od strane države čiji je državljanin može uknjižiti bez ikakvih ograničenja, ili ako uzajamnosti nema, uz odobrenje Ministarstva pravosuđa.

Više ovdje.

Opet ponavljam, oca mi ne zanima više ta zemlja niti ta nekretnina na toj zemlji, niti ima novaca za otkup ičega, samo ga brine što je on i dalje stvarni vlasnik u zemljišnim knjigama a kupac je tu ilegalno izgradio kuću, i tko će snositi pravne posljedice ukoliko netko kupca prijavi zbog nelegalne gradnje, kako se zaštiti od toga?

otac ne živi u istom mjestu i nije mogao nikako biti upoznat šta taj radi sa tom zemljom, niti ga je to zanimalo s obzirom da je prodao zemlju, jedina greška mu je što nije bio upoznat da se ovaj neće moći uknjižiti i to je to, odvjetnici ga nisu upoznali s tom stavkom

uglavnom iritira činjenica da si upisan kao stvarni vlasnik u zemljišnim knjigama a prodao si zemljište

Uređeno od split15
Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ovo bi bio odgovor i za pitanje postaveljeno u driugoj temi. Za postupanje prema nelegalnom objektu trebala bi prvo postojati nekakova prijava nadležnoj inspekciji. U tom postupku nadzora građ. inspektora stranke mogu biti sudionici u gradnji, vlasnik građevine, vlasnik zemljišta na kojemu je izgrađena građevina i nositelji drugih stvarnih prava na tome zemljištu odnosno građevini. Ako do toga dođe, kao i dalje trenutni vlasnik zemljišta, otac bi trebao dokazivati ugovorom da je dotični stekao pravo vlasništva njime da bi se inspekcijski nadzor odnosno mjere izrečene rješenjem provele prema kupcu kao investitoru.  

Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 3 sati , Spitfire je napisao:

Ovo bi bio odgovor i za pitanje postaveljeno u driugoj temi. Za postupanje prema nelegalnom objektu trebala bi prvo postojati nekakova prijava nadležnoj inspekciji. U tom postupku nadzora građ. inspektora stranke mogu biti sudionici u gradnji, vlasnik građevine, vlasnik zemljišta na kojemu je izgrađena građevina i nositelji drugih stvarnih prava na tome zemljištu odnosno građevini. Ako do toga dođe, kao i dalje trenutni vlasnik zemljišta, otac bi trebao dokazivati ugovorom da je dotični stekao pravo vlasništva njime da bi se inspekcijski nadzor odnosno mjere izrečene rješenjem provele prema kupcu kao investitoru.  

ne vjerujem da će doći do toga da će ga tko prijaviti ukoliko nije do sada ali eto volim biti spreman na sve

međutim, druga stvar, sad sam siguran da se kupac neće moći nikad uknjižiti na poljoprivredno zemljište, što znači da ja nasljeđujem to zemljište nakon očeve smrti, kakva je onda situacija sa kupoprodajnim ugovorm između kupca i mog oca, da li će on i dalje pravno vrijediti ukoliko se kupac nije uknjižio?

Uređeno od split15
Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...