Jump to content
Amethyst65

Braniteljska prijevremena mirovina

Preporučene objave

Pozdrav, zanima me ima li moj otac pravo na prijevremenu braniteljsku mirovinu. 

Rođen je 1961. godine. Ima status dragovoljca iz Domovinskog rata uz vise od 1000 dana na ratištu, više od 30 godina radnog staža te mu je dijagnosticiran PTSP te invalidnost od 20%.

Unaprijed hvala na odgovoru.

Uređeno od Amethyst65

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Dva pitanja. 1.Gdje otac radi odnosno da li je u radnom odnosu?

2.Da li je otac invalid s 20% tjelesnog oštećenja sposoban za druge poslove (dakle profesionalna invalidnost nevezana za rat) ili je (privremeno ili trajno) dobio rješenje da je HRVI s minimalno 20% invalidnosti zbog PTSP-a nastalog usljed sudjelovanja u Domovinskom ratu?

Nakon odgovora netko stručniji će Vam brzo odgovoriti o detaljima postupanja. U svakom slučaju lijep pozdrav uz želju da otac dobije mirovinu .

Podijeli ovu objavu

Prije 15 minuta, marona5 je napisao:

Dva pitanja. 1.Gdje otac radi odnosno da li je u radnom odnosu?

2.Da li je otac invalid s 20% tjelesnog oštećenja sposoban za druge poslove (dakle profesionalna invalidnost nevezana za rat) ili je (privremeno ili trajno) dobio rješenje da je HRVI s minimalno 20% invalidnosti zbog PTSP-a nastalog usljed sudjelovanja u Domovinskom ratu?

Nakon odgovora netko stručniji će Vam brzo odgovoriti o detaljima postupanja. U svakom slučaju lijep pozdrav uz želju da otac dobije mirovinu .

1. Otac je nezaposlen 

2. Dobio je rješenje da je HRVI sa 20% invalidnosti zbog oštećenja sluha jer je u ratu dobio ozljedu uha zbog ranjavanja gelerom. 

Hvala :-)

Uređeno od Amethyst65

Podijeli ovu objavu

Ako Vaš otac ima rješenje da je 20% HRVI zbog ranjavanja ili PTSP-a i ako je to trajno      ( mora pisati u rješenju) onda ima pravo na mirovinu po Zakonu o Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.  Najbolje uzmite to rješenje i pođite u najbliži Županijski ured za Hrvatske branitelje i tamo će Vam znati objasniti što dalje.Čuvajte original rješenja i dalje u postupak predajte  kopije.

Sretno!

Podijeli ovu objavu

Prije 56 minuta, marona5 je napisao:

Ako Vaš otac ima rješenje da je 20% HRVI zbog ranjavanja ili PTSP-a i ako je to trajno      ( mora pisati u rješenju) onda ima pravo na mirovinu po Zakonu o Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.  Najbolje uzmite to rješenje i pođite u najbliži Županijski ured za Hrvatske branitelje i tamo će Vam znati objasniti što dalje.Čuvajte original rješenja i dalje u postupak predajte  kopije.

Sretno!

Hvala Vam na informacijama! :)

Podijeli ovu objavu

prije 3 sati , Amethyst65 je napisao:

Pozdrav, zanima me ima li moj otac pravo na prijevremenu braniteljsku mirovinu

Rođen je 1961. godine. Ima status dragovoljca iz Domovinskog rata uz vise od 1000 dana na ratištu, više od 30 godina radnog staža te mu je dijagnosticiran PTSP te invalidnost od 20%.

Unaprijed hvala na odgovoru.

Nazalost za "prijevremenu starosnu mirovinu" i po ZOMO-u i po ZOHBDR-u nema pravo, jer je uvjet i za opcu prijevremenu i za braniteljsku prijevremenu isti:

- 60 godina zivota i 35 godina radnog staza.

Ali mozda ima pravo na invalidsku braniteljsku mirovinu kako su vam napisali u gornjim postovima.

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio depeche
      Poštovani,

bila bih vrlo zahvalna kada bi mi netko pomogao pravnim savjetom vezano uz situaciju u kojoj se nalazi moj otac. Naime, on je u svibnju ove godine u RH ostvario pravo na mirovinu, dobio je rješenje po kojemu mu se isplaćuje mizerni mjesečni iznos mirovine.
      Međutim, kada je u 90.-ima izgubio posao u RH, zaposlio se u inozemstvu i tamo radio dugi niz godina. U ožujku ove godine, inozemni poslodavac je procijenio da moj otac više nije za rad, ali još nema 67 godina (ima 66) te ne može niti u mirovinu jer zakon te inozemne države također šalje u mirovinu sa napunjenih 67 godina. Situaciju su riješili tako što su mojeg oca stavili na neku vrstu čekanja mirovine dok ne napuni 67 godina te mu njihovo mirovinsko isplaćuje mjesečni iznos i tako će činiti sve dok ne navrši 67 godina i ne ode u mirovinu kada će dobivati iznos mirovine. Mojeg oca zanima je li po zakonu moguće da on dobiva i mirovinu u RH i iznos inozemnog mirovinskog dok ne ostvari pravo na inozemnu mirovinu? Mora li javiti nekome da je u takvoj situaciji ukoliko je navedeno protivno nekakvom zakonu ili propisu? Brine da će, ukoliko je u kakvom prekršaju, morati vraćati jedan od ta dva iznosa, a to nikako neće biti u mogućnosti jer iznosi nisu visoki.

Puno hvala na odgovorima.
    • objavio Radic.fil
      Zamolio bih pomoc s obzirom kako nigdje ne mogu naci konkretan odgovor.
      Zanima me kada je moguce poslati molbu za prijevremeni uvjetni otpust iz zatvora. Pravomocnom presudom osuden na 8mj, od kojih je 2 provedeno u istraznom zatvoru, odsluzenje 6mj i 5 dana ostaje na koliko je upuceno na izdrzavanje. S obzirom da je iz centra za dijagnostiku (Rementinec) napravljen prebacaj u drugi zatvor poluotvorenog tipa koji se nalazi u drugoj zupaniji. Da li se molba salje na Zupanijski sud u Zagrebu ili onaj koji se nalazi u istoj zupaniji kao kaznionica?
      Takoder, receno je da odlucivanje o uvjetnom otpustu traje do mj. dana kao cijeli postupak, da li je moguce predati mjesec dana prije odsluzene 1/2 kazne ili tek nakon proteka 1/2 kazne.
      unaprijed hvala!
    • objavio jelenablazi1@gmail.com
      Poštovani ! 
      Molim koji su prvi uvijet za mirovinu ?
    • objavio silva99
      Poštovani,
      idem u prijevremenu starosnu mirovinu,bavim se i najmom apartmana ljeti, a  uz to bih željela  bih htjela legalno raditi masaže .Ne znam kroz koju formu bih dodatno radila masaže i kako bi se to uz mirovinu i paušalno oporezivanje iznajmljivanja obračunavalo porezno?
      Molim vaš odgovor jer sam se pogubila od pretraživanja po internetu.hvala.
    • objavio Dubrovcanin
      Poštovani,
      Hrvi sam s 30% oštećenja organizma zbog bolesti i u mirovini sam s općom nesposobnošću za rad. Po novom Zakonu o pravim branitelja iz Domovinskog rata od 1. siječnja ove godine ću moći raditi 3,5 sati dnevno ili oko 17 sati tjedno, a zadržavam pravo na puni iznos mirovine. Obzirom da je na internetu premalo informacija zanima me sljedeće:
      1. Postoji li minimalna plaća za ovakvo radno vrijeme?
      2. Obzirom da sam već u mirovini da li je poslodavac dužan plaćati doprinose za mene i ako jest u kojem iznosu će ih plaćati?
      Hvala unaprijed na odgovorima.
  • Online korisnici

• Napravi novi...