Jump to content

ZK suvlasništvo sa izvršenom parcelacijom


Ariela100

Preporučene objave

Pozdrav,

U vlasničkom listu navodim se kao jedan od suvlasnika jedne parcele koja je podijeljena na više čestica. Pojednostavljeno, nekad je ta parcela imala oznaku 1702, a sada ima 1702/1, 1702/2, 1702/3, 1702/4 i 1702/5, što je provedeno sukladno stanju u katastru. U katastru sam ja jedini posjednik čestica /2, /4 i /5, te sam za čestice /4 i /5  dobila rješenje o urbanističkoj suglasnosti. Neki od suvlasnika upisanih u vlasničkom listu su preminuli, a neki su živi, no u katastru su upisani uistinu pravni nasljednici. Čestice /4 i /5 bi htjela prodati, ali kupac želi te čestice u zasebnom vlasničkom listu. Da li se to može uraditi podnošenjem prijedloga za otpis tih čestica iz postojećeg ZK uloška i formiranjem novog ZK uloška samo za te čestice?

Ako da, da li mi je za to potrebna suglasnost ostalih suvlasnika parcele ili ne i što je uopće potrebno priložiti uz takav prijedlog (parcelacijski elaborat)? Da li se moje čestice u pravnom prometu smatraju idealnim dijelom stvari, u odnosu kojeg imam ovlaštenja kao vlasnik? Znam da ostali suvlasnici imaju pravo prvokupa, pa bi ih trebala na neki način obavijestiti da ja to želim prodati po toj i toj cijeni, te ako se nitko ne odazove tek onda mogu po toj istoj cijeni prodati čestice nekom trećem. Kupac želi da se te čestice izdvoje iz sadašnjeg vlasničkog lista, jer bi mu stanje tako bilo čišće, budući da strahuje da bi ga drugi suvlasnici mogli kočiti prilikom dobivanja građevinske dozvole za gradnju.

Uglavnom...pojasnit ću dodatno ako bude potrebno.

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 24 minuta, Ariela100 je napisao:

Uglavnom...pojasnit ću dodatno ako bude potrebno.

Bilo bi to potrebno jer pustite za sada katastar. Što je upisano u ZK? Na svim ste navedenim česticama  u suvlasništvu ili samo na nekim? Ako ste na svima onda nema "vaših čestica". I zašto bi ostali suvlasnici imali pravo prvokupa? Radi se o RH ili je to pravo određeno nekim ugovorom i upisano u ZK?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko sam vidjela u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima u RH se ne spominje pravo prvokupa drugih suvlasnika, ali u Zakonu o stvarnim pravima FBiH se navodi pravo preče kupnje suvlasnika.

U popisnom listu (A) se navodi 1702/1, 1702/2, 1702/3, 1702/4 i 1702/5, površina svake od tih čestica, te datum i broj akta temeljem kojeg je izvršen upis. U vlasničkom listu (B) se navode svi suvlasnici i njihovi udjeli (koji u odnosu na površinu zbroja svih čestica odgovaraju veličini čestica njihovog posjeda u katastru).

Da li neki od suvlasnika može tražiti otpis čestice/a koja/e po veličini odgovara/ju njegovom posjedu u katastru iz postojećeg zk uloška u novi zk uložak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U kojoj se drzavi na kraju nalaze cestice?

Ako u ZK stoji da se suvlasnik u nekom omjeru bez oznacavanja koje su to cestice, onda se suvlasnik svih cestica u tom omjeru. Prvo morate razvrgnuti suvlasnicku zajednicu dogovorom (ako se svi slazu) da se podijeli da svatko dobije svoju cesticu. Ako omjeri odgovaraju povrsini cestica i svatko koristi svoju cesticu, to bi trebalo vrlo jednostavno i brzo ici. Osim ako se netko od suvlasnika ne sjeti da je neka druga cestica bolja od one koju on koristi, moglo bi doci do dugotrajnog spora.

To sve naravno govorim o RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, nije baš jasno zašto se navode propisi susjedne države ukoliko se nekretnine nalaze u RH. Ukoliko se nalaze u RH  tada jesino vrijede propisi RH. Kao što kaže korisnik Miroslav6 mogli bi napraviti dobrovoljno razvrgnuće sporazumom i ugovorom o diobi kojim se stjeću posebni dijelovi tih nekretnina te prema Zakonu o porezu na promet nekretnina u tome slučaju niste obveznici istog poreza. Jedini mali problem bi bio ako su u ZK upisane pokojne osobe ali bi onda nasljednici mogli dokazivati svoja prava vlasništva rješenjem o nasljeđivanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , miroslav6 je napisao:

U kojoj se drzavi na kraju nalaze cestice?

Ako u ZK stoji da se suvlasnik u nekom omjeru bez oznacavanja koje su to cestice, onda se suvlasnik svih cestica u tom omjeru. Prvo morate razvrgnuti suvlasnicku zajednicu dogovorom (ako se svi slazu) da se podijeli da svatko dobije svoju cesticu. Ako omjeri odgovaraju povrsini cestica i svatko koristi svoju cesticu, to bi trebalo vrlo jednostavno i brzo ici. Osim ako se netko od suvlasnika ne sjeti da je neka druga cestica bolja od one koju on koristi, moglo bi doci do dugotrajnog spora.

To sve naravno govorim o RH.

U BiH. Čemu se onda uopće promjene u parceli uvode u vlasnički list sukladno svakoj promjeni u katastru, ako se prema zk i dalje smatra da smo svi suvlasnici u svakoj od tih čestica? Tu se jasno uvidom u katastar vidi tko je korisnik i posjednik koje čestice, a prema tome i vlasnik koje čestice u zk. Ok...propitkujem i na BiH portalu, pa ću valjda do petka dobiti kakav ispravan odgovor.

Hvala. Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, Ariela100 je napisao:

Čemu se onda uopće promjene u parceli uvode u vlasnički list sukladno svakoj promjeni u katastru

Ne znam za BiH, ali u RH nije tako, tj. obrnuto je, npr. nakon kupnje neke cestice, upisom u ZK, vlasnik postaje i posjednik. I nikako ne moze posjednik upisom u katastar postati vlasnikom, bar ne u RH, on ostaje "samo" posjednik (osim u nekim slucajevima dosjeloscu, ali to sad nije tema), vlasnistvo je naravno iznad posjednistva. Pravne radnje kao kupoprodaja gledaju stanje samo u ZK, katastar je nebitan.

Tako da osim ako netko ima nekog osobnog iskustva s nekretninama u BiH, bolje da pitate odvjetnike u BiH, kao sto ste vec i kreuli.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 47 minuta, miroslav6 je napisao:

Ne znam za BiH, ali u RH nije tako, tj. obrnuto je, npr. nakon kupnje neke cestice, upisom u ZK, vlasnik postaje i posjednik. I nikako ne moze posjednik upisom u katastar postati vlasnikom, bar ne u RH, on ostaje "samo" posjednik (osim u nekim slucajevima dosjeloscu, ali to sad nije tema), vlasnistvo je naravno iznad posjednistva. Pravne radnje kao kupoprodaja gledaju stanje samo u ZK, katastar je nebitan.

Tako da osim ako netko ima nekog osobnog iskustva s nekretninama u BiH, bolje da pitate odvjetnike u BiH, kao sto ste vec i kreuli.

 

Meni je jasno da kupnjom vlasnik postaje i posjednik. Ovdje je situacija gdje su ajmo reći u katastru i zk jednake osobe (u zk se kod nekih suvlasnika-posjednika navode njihovi umrli preci) i kad netko od suvlasnika-posjednika izvrši parcelaciju u katastru, onda katastar rješenje o cijepanju dostavlja u zk ured koji u zk izvatku u A listu napravi podjelu na način kao što je to uredio katastar. Prema tome, ako neki posjednik-suvlasnik ima na svojoj katastarskoj čestici jedini posjed i rješenje o urbanističkoj suglasnosti da na toj čestici može nešto graditi onda mi nije jasno zašto ne može tražiti zk ured da mu te njegove čestice otpiše iz trenutnog zk lista i ''prebaci'' te čestice (može im dodijeliti i drugi broj) u novi zk list gdje će se kao vlasnik navoditi samo taj posjednik. Da li se prema hrvatskom pravu otpis može tražiti kad je u pitanju jedna parcela podijeljena na više čestica ili se otpis može tražiti samo kad se u jednom vlasničkom listu vode dvije ili više parcela? Npr. ne može u slučaju kad je 1702 podijeljena na /1, /2, /3, /4 i /5, ali u primjeru gdje su u jednom vlasničkom listu upisane parcele npr. 1702 i 1703 onda neki od suvlasnika može tražiti otpis parcele 1703 ako je u katastru u posjedu te parcele, a ujedno udio suvlasništva odgovara površini te parcele?

Ako može barem neko objašnjenje kako netko i u kojem slučaju može tražiti otpis parcele iz zk lista i formiranje novog lista sa tom otpisanom parcelom? Dakle, nema pripisa otpisane parcele u neki drugi već postojeći vlasnički list.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam dobro sve shvatio Vama po mom misljenju prije ovog sto zelite napraviti prethodi korak u kojem prvo morate napraviti diobu u ZK, kao sto je rekao postovani @Spitfire, jer ste trenutno svi vlasnici svega u nekom omjeru. Nakon sto podijelite vlasnistvo u ZK, moguce da ce automatski svatko dobiti svoj ulozak ili kasnije mozete to napraviti, ali to nije problem. "Problem" je ova dioba u ZK, koja moze biti lako i brzo rjesena ako se svi suvlasnici slazu oko podjele.

Vi ste posjednik cestice koju zelite prodati, ali niste njezin 100% vlasnik. Teoretski mozete razdvojiti cestice koje zelite prodati u drugi ulozak i sad, ali to bi morali svi suvlasnici zajedno zatraziti i pri prodaji bi svi suvlasnici trebali prodati te cestice.

Prije 13 minuta, Ariela100 je napisao:

ujedno udio suvlasništva odgovara površini te parcele

Ovo je najbitniji dio, Vi ste trenutno vlasnik svih parcela u idealnom omjeru, nema veze sto taj omjer tocno odgovara povrsini jedne od parcela na kojoj ste posjednik. Zato i zbog sebe i buducih kupaca (ali i neovisno o drugim kupcima) sto prije rijesite diobu u ZK da bi ste mogli raspolagati svojim nekretninama samostalno.

Trenutno stanje funkcionira samo zato jer su odnosi medu suvlasnicima ocito (jako) dobri, a to bi se u buducnosti moglo vrlo lako promijeniti i onda cete imati svi problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija