Jump to content

Prodaja kuće


Saschie

Preporučene objave

Poštovani, 

trebali bi prodati zemljište s dvjema kućama. U katastru su navedene dvije kuće, jedna ima sve dozvole i priključke, a druga, stara, nije nikad legalizirana, nema nikakve priključke (struja, voda, kanalizacija) i ne znamo je li preizgrađena, ima li ikakve druge dozvole, vjerojatno nema. Osim toga postoji još dvorište i oranica. Vlasnici su majka i njezin brat, 2/1, oboje suglasni s prodajom kuće, nema nikakvih tereta niti plombi.

Dobili smo upit za kupnju kuće i ono što me zanima je da li se može sastaviti takav ugovor da se zemljište s kućama proda u ovakvom stanju uz napomenu da novi vlasnik preuzima obavezu legalizacije i svih ostalih potrebnih stvari? Naravno, uz pristanak kupca, za što je on već sada izrazio slaganje. Da li postoji ikakva opcija prodaje u zatečenom stanju ako ide preko banke ili ako ide privatno isplata bez kredita? Ne želimo naškoditi ni u kojem smislu niti kupcu niti sebi. 

Od kud uopće krenuti? Je li banka potrebna ako kupac ima novce u kešu i kupuje bez kredita? 

Nemamo nikakvog iskustva s prodajom. 

 

Hvala unaprijed! 

uređeno: od Spitfire
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 37 minuta, Saschie je napisao:

Dobili smo upit za kupnju kuće i ono što me zanima je da li se može sastaviti takav ugovor da se zemljište s kućama proda u ovakvom stanju uz napomenu da novi vlasnik preuzima obavezu legalizacije i svih ostalih potrebnih stvari?

Ugovorom prodajete ono što je navedeno u zemljišnim knjigama pa ako stara kuća nije navedena nema (što je moguće s obzirom da se nekad samo promjena stanja prijavljivala u katastru) nema svrhe nekog obvezivati na legalizaciju. Čak i da je navedena u ZK vjerovatno ni tada nema smisla jer je moguće da se ista neće ni moći legalizirati s obzirom da na istoj čestici ne mogu biti dva stambena objekta.

 

Prije 44 minuta, Saschie je napisao:

Je li banka potrebna ako kupac ima novce u kešu i kupuje bez kredita? 

U biti nije, ali da je sigurnije, je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nama nije bitno hoće li biti legalizirana nakon prodaje niti što će kupac učiniti sa kućama, možda ih i sruši, ali se mi time ne želimo baviti, a kupac želi kupiti u ovkvom stanju. Pitam je li to pravno moguće, prodati zemljište s dvije kuće (od kojih veća kuća nema nikakve dozvole ali je od nedavno vidljiva na katastar.hr), a da mi kao prodavatelji ne moramo nabavljati papirologiju, legalizirati, plaćati eventualne kazne itd. 

Problem je što doista nemamo nikakvo znanje o ovoj tematici.

Trebamo formirati prodajnu cijenu, a ne znamo što s velikom kućom, hoće li je budući kupac smjeti koristiti ako nema dozvole itd tj. kako kažete da se neće moći legalizirati pošto ne smiju biti dvije kuće na zemljištu.  

Rado bih uzela nekog savjetnika za sve detalje uz prodaju, bavi li se netko takvim savjetodavnim radom, odvjetnici ili netko?

uređeno: od Saschie
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Saschie je napisao:

Nama nije bitno hoće li biti legalizirana nakon prodaje niti što će kupac učiniti sa kućama, možda ih i sruši, ali se mi time ne želimo baviti, a kupac želi kupiti u ovakvom stanju. Pitam je li to pravno moguće, prodati zemljište s dvije kuće (od kojih veća kuća nema nikakve dozvole ali je od nedavno vidljiva na katastar.hr), a da mi kao prodavatelji ne moramo nabavljati papirologiju, legalizirati, plaćati eventualne kazne itd. 

Problem je što doista nemamo nikakvo znanje o ovoj tematici.

Trebamo formirati prodajnu cijenu, a ne znamo što s velikom kućom, hoće li je budući kupac smjeti koristiti ako nema dozvole itd tj. kako kažete da se neće moći legalizirati pošto ne smiju biti dvije kuće na zemljištu.  

Rado bih uzela nekog savjetnika za sve detalje uz prodaju, bavi li se netko takvim savjetodavnim radom, odvjetnici ili netko?

Vidljiva na katastar.hr u smislu kao ucrtana ili na kao vidi se krov na slici? Otiđite do općine kod referenta koji se bavi ozakonjenjem i koji će vas uputiti što se može, a što ne sukladno prostornom planu. I ja isto mislim da se neće moći legalizirati jer su dvije kuće na jednoj parceli. Ako vam je kuća stara pogledajte tu https://ispu.mgipu.hr/ da nije slučajno izgrađena prije 1968. Pod slojeve stavite na ortofoto 1968. snimka.

uređeno: od Spitfire
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidljiva na katastru kao označena, pridodan joj je kućni broj plus slovo te je upisana kvadratura, to su valjda računali odokativno. 

Ne znam hoće li se taj referent razumijeti u uvjete prodaje jer ponavljam mene zanima pravni aspekt prodaje u ovom postojećem stanju. Da kupac na sebe preuzme eventualne buduće ozakonjenje ili rušenje ili što već proizađe iz toga.... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, Saschie je napisao:

Vidljiva na katastru kao označena, pridodan joj je kućni broj plus slovo te je upisana kvadratura, to su valjda računali odokativno. 

Ne znam hoće li se taj referent razumijeti u uvjete prodaje jer ponavljam mene zanima pravni aspekt prodaje u ovom postojećem stanju. Da kupac na sebe preuzme eventualne buduće ozakonjenje ili rušenje ili što već proizađe iz toga.... 

Uopće mu ne spominjite uvjete prodaje jer to nije njegov posao. Njegov posao je da vam kaže da li se to može legalizirati ili ne. Ovo mi je jako čudno jer znam za dosta kuća koje nemaju papire, a vide se na katastar.hr ali bez kućnog broja već samo krov. To znači da kuća ima neki temelj jer se ne ucrtavaju kuće u digitalni katastar samo tako jer se vide na karti.

uređeno: od BRKICA00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I nama je čudno, to je velika kuća, na tri etaže ali praktički u cigli. Građena valjda 60' ili 70'.  

2019. su bile neke geodetske izmjere, revidirana su zemljišta itd. Čak smo dobili rješenje da nam pripada nešto više zemljišta. Izgleda da ću morati do referenta saznati pojedinosti. Hvala na odgovoru. Ali dalje ću svejedno trebati savjet mogu li prodati u postojećem stanju.

uređeno: od Spitfire
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Saschie je napisao:

Ali dalje ću svejedno trebati savjet mogu li prodati u postojećem stanju.

Ukoliko prepišete stanje iz vlasničkog lista u kupoprodajni ugovor možete prodati kako bi se kupac mogao uknjižiti.. Možda bi bilo pametno samo ubaciti klauzulu da je kupac upoznat s problemima koje nekretnina ima. Što se tiče kazna i naknada za legalizaciju mislim da to treba plaćati novi vlasnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li ta stara kuca gradena bez gradevinske i nikad nisu nikakvi papiri rjesavani? Ili je na pocetku nesto i bilo pa se nije dovrsila birokracija? Ako je gradena prije '68. mozda je ucrtana po tome. Makar bi Vi to trebali napraviti, ishoditi dokumentaciju i predati. A kucni broj se za vrijeme izmjere dodaje svakoj gradevini bez obzira na legalnost, barem je tako bilo u VZ zupaniji. Znam po sebi, jer je moja vikendica dobila broj prije nego su papiri nekakve "polulegalizacije" bili rjeseni, a i susjedova poludovrsena kuca u sada vec poluraspadnom stanju koja ni do sad nije legalizirana (niti nece biti) je u isto vrijeme dobila kucni broj.

Ta ce se kuca ustvari sada rusiti, slucaj isti koji Vi imate, novi vlasnik je kupio i rusi da napravi novo. Znam da je zemljiste kupljeno bez da se spominjala ta kuca, a na koji nacin sad to novi vlasnik rusi, kako ce to prijaviti, neznam. Ali pretpostavljam da je puno manje problema ako i kod Vas novi vlasnik namjerava to porusiti pa krenuti od nule.

Nazalost u skorije vrijeme necu moci doci do informacija sto je sve novi vlasnik morao napraviti u vezi rusenja te kuce. Najranije na jesen ili krajem godine, a tada ce Vama vec biti prekasno pretpostavljam.

Imam takoder i garazu (garaze u nizu) koja je gradena prije '68. sa gradevinskom dozvolom, ali je problem sto je cestica na kojoj je to izgradeno javno dobro, prije se bas nije puno pitalo za vlasnicki ili posjedni list. Tako da sve do sad te garaze nisu ni ucrtane u katastar, niti sam knjizni vlasnik. Novom izmjerom, koja vec 6-7, a mozda i vise godina nije postala pravomocna je cestica na kojoj su garaze parcelizirana, tako da je svaka garaza na svojoj cestici. Da je izmjera postala sluzbena, mogao bih Vam dati informaciju da li je katastar ucrtao garaze po nekoj "sluzbenoj" duznosti ili sad ja to moram sve sam kada novi katastarski plan postane pravomocan. Sva sreca da jos uvijek imam gradevinsku i sve kupoprodajne ugovore pa cu se moci bez problema (nadam se) upisati na tu cesticu.

Mozda najbolje da vidite s kupcem da li planira rusiti. Ako planira mogli biste se u inspektoratu "informativno i anonimno" raspitati kakva je procedura ako samoinicijativno uklonite nelegalnu gradevinu, postoje li kakve kazne, itd. jer ce inspekcija biti obavijestena ako prijavite uklanjanje, a trebali bi prijaviti jer su inace kazne zbog samog neprijavljivanja uklanjanja velike.

Makar sam misljenja da kad prodate, to vise nije Vasa briga i da je kupac upoznat sa stvarnim stanjem prije kupovine, nesto na tragu posta iznad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam zadužena za rješavanje toga za majku i njezinog brata koji su vlasnici. Po informacijama od njih ta kuća nema nikakve papire. 

U katastru je ta kuća dobila kućni broj XA, a ova manja kuća ima broj X, osim toga je slovima nabrojena u popisu na toj čestici i piše joj površina, što su izgleda nekako izmjerili izvana, odokativno. 

Hvala na komentaru. 

uređeno: od Spitfire
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeste li provjerili ZK izvadak? I u njemu su upisane obje kuce, a s njima i napomena da niti veca, a ni manja nemaju uporabnu dozvolu, tako da ni ona ocito nema bas sve dozvole. Ocito da je to sve upisano nakon izmjere koju spominjete, ako Vi niste nista poduzimali oko toga. Buduci da je ortofoto iz '68. prazan, veca kuca nije legalna i buduci da postoje dvije kuce, ocito ju se nece moci legalizirati.

Ako se kupac slaze da kupuje kuce bez uporabne (pretpostavka je da ih misli rusiti) i ako nema nekih drugih ogranicenja za kupoprodaju takvih kuca koja meni nisu poznata jer nisam pravne struke pa ni neznam sve cake, onda napravite ugovor u kojem je navedeno zemljiste i obje kuce i napomena da nemaju uporabnu pa nek kupac dalje radi sto zeli.

uređeno: od miroslav6
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, miroslav6 je napisao:

Jeste li provjerili ZK izvadak? I u njemu su upisane obje kuce, a s njima i napomena da niti veca, a ni manja nemaju uporabnu dozvolu, tako da ni ona ocito nema bas sve dozvole. Ocito da je to sve upisano nakon izmjere koju spominjete, ako Vi niste nista poduzimali oko toga. Buduci da je ortofoto iz '68. prazan, veca kuca nije legalna i buduci da postoje dvije kuce, ocito ju se nece moci legalizirati.

Ako se kupac slaze da kupuje kuce bez uporabne (pretpostavka je da ih misli rusiti) i ako nema nekih drugih ogranicenja za kupoprodaju takvih kuca koja meni nisu poznata jer nisam pravne struke pa ni neznam sve cake, onda napravite ugovor u kojem je navedeno zemljiste i obje kuce i napomena da nemaju uporabnu pa nek kupac dalje radi sto zeli.

Ako kuća ima građevinsku može se ucrtati bez uporabne dozvole ali onda stoji napomena "kuća je upisana bez uporabne dozvole". Kad kuća nema baš nikakve papire onda piše "kuća na toj čestici je evidentirana bez uporabne, građevinske (ponekad i lokacijske) dozvole". 

 

, Saschie je napisao:

Ja sam zadužena za rješavanje toga za majku i njezinog brata koji su vlasnici. Po informacijama od njih ta kuća nema nikakve papire. 

U katastru je ta kuća dobila kućni broj XA, a ova manja kuća ima broj X, osim toga je slovima nabrojena u popisu na toj čestici i piše joj površina, što su izgleda nekako izmjerili izvana, odokativno. 

Hvala na komentaru. 

S obzirom da stoji napomena o zabrani otuđenja od strane ministarstva moguće je da možete dobiti uporabnu na temelju ovoga ali samo za manju kuću mislim:
Građevina izgrađena, rekonstruirana, obnovljena ili sanirana u provedbi propisa o obnovi ili propisa o područjima posebne državne skrbi smatra se izgrađenom, odnosno rekonstruiranom na temelju pravomoćne građevinske dozvole ako tijelo graditeljstva za tu građevinu izda uporabnu dozvolu za građevinu izgrađenu, rekonstruiranu, obnovljenu ili saniranu u provedbi propisa o obnovi, odnosno propisa o područjima posebne državne skrbi.
Uz zahtjev za izdavanje dozvole prilažu se:
1. kopija katastarskog plana za katastarsku česticu na kojoj je građevina izgrađena i
2. dokaz da je građenje, rekonstrukcija, obnova, odnosno sanacija građevine provedena u sklopu provedbe propisa o obnovi ili propisa o područjima posebne državne skrbi (ugovor o kreditu, ugovor o obnovi, akt tijela državne vlasti, zapisnik o primopredaji građevine i drugo).
Uporabna dozvola za takvu građevinu izdaje se nakon provedenog očevida na licu mjesta ako su uz zahtjev priloženi propisani dokumenti.

uređeno: od Spitfire
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, miroslav6 je napisao:

Katastar i zemljisne knjige su javni,

Da, javni su, ali nije baš ugodan osjećaj da si je netko uzeo ekstra trud da pregleda jedno cijelo mjesto da bi našao nečije podatke iako nisam navela o kojoj se ulici radi. Pomalo je stalkerski. 

Hvala na ostalim odgovorima. 

uređeno: od Spitfire
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Saschie je napisao:

Da, javni su, ali nije baš ugodan osjećaj da si je netko uzeo ekstra trud da pregleda jedno cijelo mjesto da bi našao nečije podatke iako nisam navela o kojoj se ulici radi. Pomalo je stalkerski. 

Hvala na ostalim odgovorima. 

Dok ne vidite vlasnički list teško je bilo što savjetovati. Danas nije uopće to tako teško za naći s obzirom na tehnologiju i informacije koje ste sami dali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Saschie je napisao:

Da, javni su, ali nije baš ugodan osjećaj da si je netko uzeo ekstra trud da pregleda jedno cijelo mjesto da bi našao nečije podatke iako nisam navela o kojoj se ulici radi. Pomalo je stalkerski. 

Sljedeci put nemojte iznositi podatke za koje ne zelite da drugi znaju. Ovdje Vam ljudi pomazu, a dajete nepotpune informacije, cesce je brze doznati informacije s interneta nego pokretaca teme, pogotovo kad sami kazete da niste na "ti" s tematikom. Tako da ove informacije do kojih smo dosli samo idu Vama na ruku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, miroslav6 je napisao:

Sljedeci put nemojte iznositi podatke za koje ne zelite da drugi znaju. Ovdje Vam ljudi pomazu, a dajete nepotpune informacije, cesce je brze doznati informacije s interneta nego pokretaca teme, pogotovo kad sami kazete da niste na "ti" s tematikom. Tako da ove informacije do kojih smo dosli samo idu Vama na ruku.

Da, imate pravo. Nisam znala da je kućni broj dovoljan da se netko baci u potragu i sazna sve informacije. 

A nisam dala potpune informacije jer ne znam što je uopće sve dostupno. 

Na informacijama sam zahvalna. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svejedno, idu li na ruku ili ne, je li ta zaigranost traženjem bila dobronamjerna, na pravnom portalu se osobu koja ipak nije dala sama sve podatke pita mogu li se provjeriti te onda iznijeti svoje mišljenje. Jer privatnost joj štiti nekoliko zakona i uredbi, pa molim za pažnju ubuduće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija