Jump to content

nasljedno pravo


anonimno

Preporučene objave

Moj otac , čovijek od skoro osamdeset godina, pod nagovorom majke i sestre odlučio je rasprodat svu našu zajedničku imovinu - kako onu stečenu u braku s mojom majkom , tako i djedovinu .

Molio bih za savijet :

1.Postoji li pravni način da zaustavim prodaju ili barem da budem obaviješten o eventualnoj transakciji ?

2.Ukoliko ipak otac sve proda na koji način da ja naplatim svoj nužni dio?

Napominjem da je otac nositelj vlasništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao nositelj prava vlasnistva, Vas otac, dok je god poslovno sposoban, ima pravo potpuno slobodno raspolagati svojom imovinom i u tome ga nitko ne moze sprijeciti. Pitanje nuznog dijela je pitanje koje ce na red doci tek "post mortem", nakon smrti Vaseg oca te ce se u ostavinskom postupku o njemu odlucivati. U svakom slucaju, taj nuzni dio je samo dio ostavine, dakle, one imovine koja preostane nakon smrti Vaseg oca.

Da rezmiramo: ne mozete utjecati na Vaseg oca, barem ne s valjanim pravnim ucinkom (a da primjenite majcine i sestrine metode?) :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedno je sigurno da neće rasprodati imovinu koju namjerava ostaviti kćeri . Može li se pobijati oporuka i iz tod dijela naplatiti nužni dio .

Inače kako sam već prethodno naveo otac ima skoro osamdeset godina (78) i čini mi se da više i nije bar "svoj" dakle sklon je utjecajima i nema bar osjećaj za realnost (nije subjektivno) , a pošto ga vozaju na relaciji Zg i Hercaegovina , i ne dozvoljavaju nikakav duži kontakt s njim nema načina da je s njim porazgovaram.

Postoji li način da se zakonski naloži pregled njegovog zdravstvenog stanja ,odnosno sposobnosti samostalnog donošenja odluke i na taj način u stvari spriječi prevara

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

wrote:

Jedno je sigurno da neće rasprodati imovinu koju namjerava ostaviti kćeri . Može li se pobijati oporuka i iz tod dijela naplatiti nužni dio .

Inače kako sam već prethodno naveo otac ima skoro osamdeset godina (78) i čini mi se da više i nije bar "svoj" dakle sklon je utjecajima i nema bar osjećaj za realnost (nije subjektivno) , a pošto ga vozaju na relaciji Zg i Hercaegovina , i ne dozvoljavaju nikakav duži kontakt s njim nema načina da je s njim porazgovaram.

Postoji li način da se zakonski naloži pregled njegovog zdravstvenog stanja ,odnosno sposobnosti samostalnog donošenja odluke i na taj način u stvari spriječi prevara

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija