Jump to content

Mjere za pomoć gospodarstvu zbog epidemije koronavirusa


TPZ

Preporučene objave

Poštovani,

izglasane su brojne mjere za pomoć malim poduzetnicima radi mogućih gubitaka izazvanih epidemijom coronavirusa. Premijer je na sjednici u više navrata izjavio kako se mjere za pomoć neće odnositi na tvrtke koje su otpuštale radnike. Mali sam poduzetnik u industriji koja je direktno pogođena novonastalom situacijom. Unatoč tome ne otpuštam radnike, ali jednom od njih upravo ovih dana ističe ugovor na određeno vrijeme koji je bio potpisan na trajanje od tri mjeseca. Radnik nema želju produživati ugovor pošto je u pregovorima za rad u nekoj drugoj tvrtci. Moje pitanje je hoće li se ne produženje ugovora o radu računati kao otpuštanje radnika i ugroziti eventualnu mogućnost korištenja mjera?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Srdačan pozdrav!

https://vlada.gov.hr/vijesti/vrijeme-je-za-jedinstvo-nacije-samo-uz-zajednicku-odgovornost-i-solidarnost-bolje-cemo-prebroditi-ovu-krizu/29023

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o radu na određeno vrijeme prestaje radi uanaprijed utvrđenog roka, izvršenja određenog posla ili nastupanjem određenog događaja.

Vlada misli na otkaze ugovora o radu, prvenstveno poslovno uvjetovane otkaze koji su neminovnost npr u uslužnom sektoru.

 

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam ugovor na neodređeno. Obzirom na novonastalu situaciju CORONA VIRUS, poslodavac razmišlja da sve djelatnike stavi na minimalac-3.250,01 kunu i samo to.

Te poslije toga da traži od Države tj. sada po mjerama Vlade od Zavoda refundiranje tih troškova.

Plaća bi mi onda bila smanjena za 60 %.

Mora li se potpisati neki Anex ugovora o radu da bi me smanjio na minimalac?

Ukoliko mi ipak smanji  bez moje suglasnosti koje pravne radnje mogu napraviti

 

uređeno: od Dzono
Ispravak teksta
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, Dzono je napisao:

Imam ugovor na neodređeno. Obzirom na novonastalu situaciju CORONA VIRUS, poslodavac razmišlja da sve djelatnike stavi na minimalac-3.250,01 kunu i samo to.

Te poslije toga da traži od Države tj. sada po mjerama Vlade od Zavoda refundiranje tih troškova.

Plaća bi mi onda bila smanjena za 60 %.

Mora li se potpisati neki Anex ugovora o radu da bi me smanjio na minimalac?

Ukoliko mi ipak smanji  bez moje suglasnosti koje pravne radnje mogu napraviti

 

Anex ili novi ugovor o radu se mora potpisat. Ukoliko ne potpišete anex ugovora o radu, a poslodavac vam isplati smanjenu plaću svoj iznos do pune plaće možete potraživati preko možete potraživati pomoću obračuna plaće putem Financijske Agencije (ako je obračun izračunat na osnovu punog iznosa plaće) ili možete podići tužbu protiv poslodavca, radi isplate razlike plaća.


 

uređeno: od BRKICA00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Dzono je napisao:

Ukoliko mi slijedeću plaću isplati 3.250,01 a bez da sam išta prethodno potpisao?

Što trebam napraviti

Imate gore objašnjeno. Ako vam da otkaz jer niste potpisali anex ugovora onda nemate pravo na naknadu sa burze. Ako vam da otkaz uz objašnjenje da ste tehnički višak zbog korone onda imate pravo na naknadu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi logično.  Ako imaš dobru plaću, pa te hoće na minimalac (ovo sada je izvanredna situacija zbog KORONE), ali stavimo da te inače hoće smanjiti recimo nakon prve plaće ispada da nemaš nikakva prava.

Mora biti nešto da imaš pravo na zavod, nisi dobio otkaz svojom krivnjom.

Još moram moliti otkaz kao tehnološki višak

uređeno: od Dzono
Ispravak teksta
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, Dzono je napisao:

Nije mi logično.  Ako imaš dobru plaću, pa te hoće na minimalac (ovo sada je izvanredna situacija zbog KORONE), ali stavimo da te inače hoće smanjiti recimo nakon prve plaće ispada da nemaš nikakva prava.

Mora biti nešto da imaš pravo na zavod, nisi dobio otkaz svojom krivnjom.

Na zavod se može svatko prijaviti samo ne ostvaruje pravo na naknadu za nezaposlene. Zdravstveno ide preko HZZO-a i burza nema ništa s ti. I ako ne potpišete ugovor to se smarta kao da se dali otkaz jer radni odnos nije nastavljen zbog vaše volje. Ukratko sustav ide na ruku poslodavcima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Anex je jedno a ovo se odnosi na ?

Citat: "Ako ne potpisete novi ugovor o radu na snazi ostaje i dalje stari ugovor o radu, kako to poslodavcu nece odgovarati donjet ce odluku o "Otkaz ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora" (Clanak 123. ZOR-a) i vjerojatno vam ponuditi taj isti novi ugovor koji vam je vec nudio, ako ga u roku 8 dana ne potpisete (taj novi ugovor) automatski vam nastupa otkazni rok koji mora biti naveden u odluci "Otkaz ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora", isto tako mora biti navedena i klauzula o otpremnini sa datumom isplate iste.
Ovakvim otkazom imate sva prava na burzi."kraj citata.

uređeno: od Dzono
Ispravak teksta
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Dzono je napisao:

Anex je jedno a ovo se odnosi na ?

Citat: "Ako ne potpisete novi ugovor o radu na snazi ostaje i dalje stari ugovor o radu, kako to poslodavcu nece odgovarati donjet ce odluku o "Otkaz ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora" (Clanak 123. ZOR-a) i vjerojatno vam ponuditi taj isti novi ugovor koji vam je vec nudio, ako ga u roku 8 dana ne potpisete (taj novi ugovor) automatski vam nastupa otkazni rok koji mora biti naveden u odluci "Otkaz ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora", isto tako mora biti navedena i klauzula o otpremnini sa datumom isplate iste.
Ovakvim otkazom imate sva prava na burzi."kraj citata.

Ugovor o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bih samo napomenuo kako će ova izvanredna situacija u kojoj se nalazimo generirati ne samo novu praksu već vjerujem i legislativu jednom kada se stanje normalizira i bude izabran novi zakonodavac.

Trenutno je teško decidirano tvrditi nešto sukladno postojećoj regulativi, jer ona nikad nije zamišljala scenarij po kojem sad svi "igramo".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Dzono je napisao:

Ukoliko mi slijedeću plaću isplati 3.250,01 a bez da sam išta prethodno potpisao?

Što trebam napraviti

Ako Vam kao ugovorena plaća u ugovoru o radu stoji minimalna plaća, a sve ostalo što ste dobivali su bili bonusi, terenski dodaci, dnevnice itd., onda poslodavac može isplatiti minimalac sukladno postojećem ugovoru o radu. 

Ako imate ugovorenu veću plaću u ugovoru o radu, tada poslodavac ne može isplatiti manje od ugovorene plaće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija