Jump to content

Radna obveza


wileda

Preporučene objave

Poštovani,

u tijeku ovog stanja u državi, poslodavac je dobio naputak o posebnoj organizaciji radnog vremena. Po tome bih trebala raditi neprekidno 14 dana 12 sati dnevno, a potom 14 dana biti kod kuće. Suprug radi u vlastitom ugostiteljskom objektu cijeli dan kao kuhar (dostava obroka). Ima 5 zaposlenika, ali je on jedini kuhar po struci. Imamo kćerku staru 13 godina, koja u ovom slučaju tijekom navedenog perioda treba ostajati sama. Postoji li neki način po kojem bih ja mogla biti oslobođena tog 12- satnog radnog vremena, obzirom da je kćerka mlt?  Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Smatram da bi ovo trebali pokušati riješiti dogovorno s poslodavcem ukoliko proces organizacije rada to dozvoljava.

Vjerujem da je poslodavac donio ovakvu promjenu uslijed situacije u čitavoj zemlji (inače je sama organizacija rada isključivo domena poslodavca), a dijete od 13 godina ipak nije toliko bespomoćno da ne bi moglo par sati biti samo, osim jasno slučaja da se radi o djetetu kojem je potrebna pojačana briga i njega.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Pitanje je vezano za radnu obvezu pa ću ga postaviti ovdje da ne otvaram novu temu.

Naime, poslodavac prema uputama stožera šalje radnike u grupama na dvotjedne godišnje odmore (neke i na rad od kuće), međutim dio radnika je u isto vrijeme pod radnom obvezom samoizolacije.

Prema toj odluci možemo biti ili na radnom mjestu ili kod kuće te dostupni za rad ukoliko bude potrebno.

U principu, u trenutku kada odem na godišnji odmor, radna obveza ne prestaje tj. poslodavac me šalje na 14 dana kućne samoizolacije.

Da li poslodavac uopće ima takve ovlasti?

Da li je ispravno radniku oduzimati dane godišnjeg odmora ukoliko je pod radnom obvezom?

I da li ja zbilja moram provesti 14 dana isključivo u kući, a bez ikakvog simptoma ili kontakta s ikim tko je možda pozitivan, odnosno bez razloga?

 

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,

zanima me je li obveza poslodavca osigurati prijevoz djelatnicima za vrijeme dok ne radi javni prijevoz (Covid-19).

Neko vrijeme smo radili od kuće, ali uskoro ćemo početi raditi u sjedištu poslodavca. Dok javni prijevoz ne radi, što je s djelatnicima koji se ne mogu snaći na drugi način (kolege, susjedi itd.) za dolazak do mjesta rada? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijevoz je pravo iz radnog odnosa koje nije definirano zakonom već internim aktima/sporazumima radnika i poslodavca. Stoga sam mišljenja, ukoliko u KU-u, Pravilniku o radu ili ugovoru o radu ništa ne stoji po tom pitanju, poslodavac takve obveze nema.

S druge strane, ukoliko radnik doista na apsolutno nikakav način ne može osigurati dolazak na posao, smatram da poslodavac treba u tom slučaju organizirati rad za tog radnika na drugi odgovarajući način (rad od kuće) ukoliko je moguće (a u vašem slučaju je očito moguće, jer sad radite na taj način).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , G-man je napisao:

Prijevoz je pravo iz radnog odnosa koje nije definirano zakonom već internim aktima/sporazumima radnika i poslodavca. Stoga sam mišljenja, ukoliko u KU-u, Pravilniku o radu ili ugovoru o radu ništa ne stoji po tom pitanju, poslodavac takve obveze nema.

S druge strane, ukoliko radnik doista na apsolutno nikakav način ne može osigurati dolazak na posao, smatram da poslodavac treba u tom slučaju organizirati rad za tog radnika na drugi odgovarajući način (rad od kuće) ukoliko je moguće (a u vašem slučaju je očito moguće, jer sad radite na taj način).

Puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija