Jump to content

Poslodavac nudi sporazumni otkaz i ugovor na određeno


Marko822

Preporučene objave

Pozdrav svima! Imam ugovor na neodređeno vrijeme u istoj firmi 13 godina. Danas mi je predstavnik poslodavca dao dva papira da potpišem, na jednom je bio sporazumni raskid ugovora, a na drugom novi ugovor na određeno vrijeme na 6 mjeseci i plaća manja za 3000 kn, bez ikakvih potpisa s njihove strane.Kako sam rekao da mi treba vremena da razmislim i da ću ugovore uzeti kući, uzeo je nazad ugovore i rekao da ako sad ne potpišem nemamo više o čemu razgovarati. Svi su radnici ulazili jedan po jedan, svi su dobili iste papire i svi su osim mene potpisali sve. Kako i inače poslodavac ne isplaćuje prekovremene, ne daje platne liste itd. nisam bio siguran da bi potpisivanjem imao pravo na otpremninu ili išta jednog dana. Radi se i srednje velikoj firmi.Da li sam bio dužan pristati na te promjene ? Da li mi ugovor ostaje isti ,i u slučaju otkaza imam li pravo na otpremninu i biro za prvo vrijeme? Hvala puno na svakom savjetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Marko822 je napisao:

Pozdrav svima! Imam ugovor na neodređeno vrijeme u istoj firmi 13 godina. Danas mi je predstavnik poslodavca dao dva papira da potpišem, na jednom je bio sporazumni raskid ugovora, a na drugom novi ugovor na određeno vrijeme na 6 mjeseci i plaća manja za 3000 kn, bez ikakvih potpisa s njihove strane.Kako sam rekao da mi treba vremena da razmislim i da ću ugovore uzeti kući, uzeo je nazad ugovore i rekao da ako sad ne potpišem nemamo više o čemu razgovarati. Svi su radnici ulazili jedan po jedan, svi su dobili iste papire i svi su osim mene potpisali sve. Kako i inače poslodavac ne isplaćuje prekovremene, ne daje platne liste itd. nisam bio siguran da bi potpisivanjem imao pravo na otpremninu ili išta jednog dana. Radi se i srednje velikoj firmi.Da li sam bio dužan pristati na te promjene ? Da li mi ugovor ostaje isti ,i u slučaju otkaza imam li pravo na otpremninu i biro za prvo vrijeme? Hvala puno na svakom savjetu.

To što ne daje platne liste je veliki prekršaj koji je podložan kazni od strane inspekcije rada. Ovo sa pristankom ovisi o vama. Ukoliko vam je stalo do toga da imate posao možda ste trebali pristati. Ali definitivno ne biste trebali potpisat tako nešto na slijepo. Što se tiče prava na burzu možete li opisati što je pisalo u ovom sporazmnom raskidu ugovora? Da li piše da se prekida radni odnos na vaš ili njihov zahtjev. Teško je reći da li imate naknadu sa burze ako ne znamo taj dio. Ne znamo također ni da li forma ugovora ostaje ista ili je promijenjeno samo trajanje radnog odnosa. Pa ako možete naći od kolega koje su potpisali ugovor i usporediti s ovim koji imate bilo bi puno lakše. Na otpremninu imate pravo jer ste proveli kod istog poslodavca duže od dvije godine. Osim ako nema neka mina koja vas može koštati tog prava, a to će vam reći netko od kolega koji zna bolje zor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , BRKICA00 je napisao:

To što ne daje platne liste je veliki prekršaj koji je podložan kazni od strane inspekcije rada. Ovo sa pristankom ovisi o vama. Ukoliko vam je stalo do toga da imate posao možda ste trebali pristati. Ali definitivno ne biste trebali potpisat tako nešto na slijepo. Što se tiče prava na burzu možete li opisati što je pisalo u ovom sporazmnom raskidu ugovora? Da li piše da se prekida radni odnos na vaš ili njihov zahtjev. Teško je reći da li imate naknadu sa burze ako ne znamo taj dio. Ne znamo također ni da li forma ugovora ostaje ista ili je promijenjeno samo trajanje radnog odnosa. Pa ako možete naći od kolega koje su potpisali ugovor i usporediti s ovim koji imate bilo bi puno lakše. Na otpremninu imate pravo jer ste proveli kod istog poslodavca duže od dvije godine. Osim ako nema neka mina koja vas može koštati tog prava, a to će vam reći netko od kolega koji zna bolje zor.

Ugovore nemam jer su mi ih uzeli prije nego sam stigao sve pročitati. Kolega mi je poslao svoj, pise sporazumni raskid ugovora uz ponudu drugog ugovora na određeno vrijeme zbog manjka poslovanja uzrokovanog covid 19. Ako mi je plaća novim ugovorom manja za gotovo pola, te ponajvise zbog ugovora na određeno s probnim rokom od mjesec dana, ne bih pristao na to, ne. Također, na ugovoru pise da su ugovori dostavljeni radniku 1.3., a tek su nam ih dali jučer, 21.3., prije toga nitko nista slicno nije spomenuo. Da li je takav ugovor vazeći ako je retrogradan za 20 dana?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je novi ugovor s istim poslodavcem, koji kreće od istog datuma, odnosno bez prekida, tada pravo na otpremninu i sva druga prava ne gubite, imate kontinuitet radnog mjesta kod tog poslodavca (obratite pozornost je li ista firma, isti OIB kao što ste dosad imali ugovoreno). Naknadu s burze imate samo ako dobijete odluku o poslovno uvjetovanom otkazu ili odluku o otkazu ugovora s ponudom izmijenjenog ugovora, a Vi niste dobili nijedno od toga. Sporazumni raskid nije povoljan za Vas u smislu novčane naknade, ali je dobro što Vas poslodavac želi zadržati, pa čak i pod nepovoljnijim uvjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija