Jump to content

Vlasništvo


Petar9949

Preporučene objave

Moj otac je upisan kao vlasnik zemljišta,nas 4 brata smo nasljednici,a susjed to zemljište svojata i tvrdi da ga je kupio 

od mog oca .Kad zemljište ,16 m2 ogradim,on zovne policiju i ruši ogradu,a nema nikakav valjan dokaz o kupoprodaji i znamo da laže.

Što napraviti i zašto policija ne poduzima ništa po pitanju rušenja ograde,odnosno, nije mi jasno ako ja pokažem vlasnički list mog oca ,a

on nema ništa ,oni svejedno samo promatraju i ništa ne poduzimaju

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

  • sukladno članku 21. i 22. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima imate pravo štititi svoj posjed putem samopomoći i putem suda.
  • sukladno članku 167. istog zakona, ako treća osoba bespravno uznemirava vlasnika na drugi način, a ne oduzimanjem stvari, vlasnik može i putem suda zahtijevati da to uznemiravanje prestane.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
prije 6 sati , nikolina94 je napisao:

Koja je onda procedura nakon što je dana tužba?

Nakon primitka tužbe obavljaju se pripreme za glavnu raspravu, a što obuhvaća:
1. prethodno ispitivanje tužbe, 
2. dostavu tužbe tuženiku na odgovor,
3. održavanje pripremnog ročišta i
4. zakazivanje glavne rasprave.

Sud će primjerice ispitati je li tužba razumljiva i potpuna, je li sud nadležan, postoje li razlozi za izuzeće, imaju li stranke stranačku i parničnu sposobnost i jesu li pravilno zastupane, je li tužba pravovremeno podnesena, nakon čega se tužba dostavlja suprotnoj stranci na obvezni odgovor. 

U odgovoru na tužbu tuženik se može očitovati o zahtjevima i navodima tužbe, te predložiti dokaze kojima potkrepljuje te navode. Uz odgovor na tužbu tuženik je dužan priložiti isprave na koje se poziva, ako je to moguće.

Sud će pozvat na ročište stranke, te svjedoke i vještake koje je odlučio pozvati na glavnu raspravu. 

Glavna rasprava je centralni stadij parničnog postupka. Sud o tužbenom zahtjevu odlučuje u pravilu na temelju neposrednog, usmenog i javnog raspravljanja stranaka pred sudom na jednom ili na nizu ročišta.

Kad sud zaključi da je predmet raspravljen tako da se može donijeti konačna odluka, zaključit će glavnu raspravu i donijeti presudu/rješenje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Prije 4 minuta, Borbena7 je napisao:

Namještaj je kupljen čijim sredstvima? Postoji li mogućnost sporazuma sa suvlasnikom općenito oko svih pokretnina u tom stanu, a ne samo oko namještaja iz sobe koju spominjete?

Namještaj je kupljen od strane mojih roditelja. No, nema nekog dokaza, računa ili slično. Suvlasnik nema baš neke želje uopće o tome pričati s obzirom da je moja soba..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, nikolina94 je napisao:

Namještaj je kupljen od strane mojih roditelja. No, nema nekog dokaza, računa ili slično. Suvlasnik nema baš neke želje uopće o tome pričati s obzirom da je moja soba..

Ako ste upisani kao suvlasnici u zemljišnim knjigama, tada je teško reći da je soba Vaša ili njegova. Tako da slobodno nosite taj namještaj i sve drugo što smatrate da Vam pripada, a ukoliko se on protivi, pokušajte se sporazumno dogovoriti i podijeliti tu svu zajedničku imovinu koja se nalazi u stanu (ne samo u sobi).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Borbena7 je napisao:

Ako ste upisani kao suvlasnici u zemljišnim knjigama, tada je teško reći da je soba Vaša ili njegova. Tako da slobodno nosite taj namještaj i sve drugo što smatrate da Vam pripada, a ukoliko se on protivi, pokušajte se sporazumno dogovoriti i podijeliti tu svu zajedničku imovinu koja se nalazi u stanu (ne samo u sobi).

Hvala na savjetu. 😍

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, nikolina94 je napisao:

Hvala na savjetu. 😍

Samo da napomenem da Vam je sada pravo vrijeme za rješavanje ove teme, jer kada odselite teško će biti povremeno se vraćati po nešto što ste zaboravili. A ukoliko se on ne protivi, nosite sve što smatrate da Vam pripada, a on ukoliko bude smatrao da ste uzeli nešto njegovo, svoja prava može potraživati na sudu. Mada je svakako najbolja opcija sjesti i podijeliti baš sve pokretnine koje su u stanu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
prije 1 sat, nikolina94 je napisao:

Poštovani,

Ukoliko su u pitanju 2 tužitelja i jedan se ne pojavi na zakazanom pripremnom ročištu(trudnoća, naime ročište zakazano za 2.7., a porod je blizu) što se može desiti?

Ima li ta osoba punomoćnika? Je li opravdala svoju odsutnost? Ili, je li možda tražila odgodu ročišta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, Borbena7 je napisao:

Ima li ta osoba punomoćnika? Je li opravdala svoju odsutnost? Ili, je li možda tražila odgodu ročišta?

Oba tužitelja imaju istog punomoćnika. Odgodu nije tražila jer koliko sam upućena priprem o ročište se može otkazati samo jednom , a kod tužiteljice je problem da ako i rodi i prije da ne može ostaviti nigdje tako maleno dijete

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija