Jump to content

otkaz povodom korone


splajtz

Preporučene objave

Dobio sam otkaz radi privremenog zatvaranje radnje.
19.03.2020. smo još radili skraćeno, ali je poslijepodne gazda objavio na FB stranicama da više ne radimo, a u petak 20.03.2020 mi je došla poruka od mirovinskog u mPretinac da sam 19.03.2020 odjavljen sa mirovinskog. Nazvao sam gazdu da pitam o čemu se radi i on mi rekao da nas je (3 zaposlenika) morao otpustiti jer pošto radnja ne može biti otvorena on nas ne može plaćati.
Danas je poslao ODLUKU O OTKAZU UGOVORA O RADU preko emaila s porukom da moli vratiti potpisano.

1. pitanje je da li se potpisivanje te odluke smatra sporazumnim otkazom?
2. da li imam nakon 16 godina rada pravo na otpremninu
3. da li imam pravo na naknadu neiskorištenog godisnjeg
 

otkaz_cenzura.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, splajtz je napisao:

Dobio sam otkaz radi privremenog zatvaranje radnje.
19.03.2020. smo još radili skraćeno, ali je poslijepodne gazda objavio na FB stranicama da više ne radimo, a u petak 20.03.2020 mi je došla poruka od mirovinskog u mPretinac da sam 19.03.2020 odjavljen sa mirovinskog. Nazvao sam gazdu da pitam o čemu se radi i on mi rekao da nas je (3 zaposlenika) morao otpustiti jer pošto radnja ne može biti otvorena on nas ne može plaćati.
Danas je poslao ODLUKU O OTKAZU UGOVORA O RADU preko emaila s porukom da moli vratiti potpisano.

1. pitanje je da li se potpisivanje te odluke smatra sporazumnim otkazom?
2. da li imam nakon 16 godina rada pravo na otpremninu
3. da li imam pravo na naknadu neiskorištenog godisnjeg
 

otkaz_cenzura.jpg

1. Da
2. Da, imate pravo na otpremninu. Zadnje 3 bruto plaće zbrojite pa ih podijelite sa 3. Nakon toga taj broj pomnožite sa 16.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , splajtz je napisao:

Danas je poslao ODLUKU O OTKAZU UGOVORA O RADU preko emaila s porukom da moli vratiti potpisano.

1. pitanje je da li se potpisivanje te odluke smatra sporazumnim otkazom?

prije 1 sat , BRKICA00 je napisao:

1. Da

Nisam stručnjak i nisam siguran, ali ne bih se složio s time da bi se potpisivanje ove Odluke o otkazu ugovora o radu moglo smatrati sporazumnim otkazom. Onda bi se valjda potpisivao SPORAZUM O OTKAZU UGOVORA O RADU.  Ovdje bi potpis zaposlenika bio samo znak urednog uručenja odluke.  Osim toga u samoj Odluci i piše da se radi o otkazu radi tehnološkog viška,

S obrazloženjem o otpremnini se slažem, no mislim da bi upravo takvo trebalo biti sastavni dio Odluke. U suprotnom bi se stvar sa isplatom otpremnine mogla zakomplicirati, odnosno postati predmetom spora.

Ponavljam, nisam stručnjak nego sam prije nekoliko godina i sam bio u takvoj situaciji i koliko se sjećam, odluka je bila slična i uz nju sam ostvario prava na burzi i dobio otpremninu. Nažalost, sad ju nemam pri ruci.

Ovdje su mi više od samog otkaza i odluke upitni način i rokovi. Mislim da je poslodavac poprilično zbrzao stvar sa odjavom na mirovinskom i pogriješio dajući otkaz bez ikakvog otkaznog roka i bez prava na korištenje razmjernog dijela godišnjeg odmora pa makar to bilo samo nekoliko dana

 

uređeno: od Melchior
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , splajtz je napisao:

1. pitanje je da li se potpisivanje te odluke smatra sporazumnim otkazom?

Ne, radi se o otkazu ugovora o radu.

prije 12 sati , splajtz je napisao:

2. da li imam nakon 16 godina rada pravo na otpremninu

Imate sukladno čl. 126. Zakona o radu -

"Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje zbog razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.

Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca.

Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu."

prije 12 sati , splajtz je napisao:

3. da li imam pravo na naknadu neiskorištenog godisnjeg

Imate pravo na naknadu svog eventualno neiskorištenog GO-a iz 2019. te razmjeran dio GO-a za 2020. (konkretno 3/12 punog GO-a za 2020.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , G-man je napisao:

Imate sukladno čl. 126. Zakona o radu -

prije 1 sat , G-man je napisao:

Imate pravo na naknadu svog eventualno neiskorištenog GO-a iz 2019. te razmjeran dio GO-a za 2020. (konkretno 3/12 punog GO-a za 2020.).

Što mi je raditi ako gazda kaže da nema novaca i ne planira mi ništa isplatiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, splajtz je napisao:

Što mi je raditi ako gazda kaže da nema novaca i ne planira mi ništa isplatiti?

Kako nemate nematerijalnih potraživanja u odnosu na poslodavca, već samo materijalna potraživanja na ime otpremnine i neiskorištenog godišnjeg odmora, tada ne morate poslodavcu podnositi zahtjev za zaštitu prava, ali možete izravno pred nadležnim općinskim sudom tražiti zaštitu povrijeđenog prava iz radnog odnosa. Ovo pravo zastarijeva za pet (5) godina, a rok počinje teći od dana dospijeća tj. od dana prestanka radnog odnosa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ne otvaram novu temu, pitanje je slično. Firma daje otkaze i moraju biti sporazumni. Ne postoji nikakva šansa za naknadu s time; točno? I radio sam 14 godina, imam prvo na otpremninu, ali firma nema novaca, zbog korone je sve stalo i trajati će dugo dok se oporavi. Ima li smisla pitati da me se umjesto sporazumnog prebaci na ugovor s trajanjem od mjesec dana i nakon isteka bili imao pravo na naknadu? Makar nešto da imam za život? Ako nije moguće što onda, socijala? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako potpišete sporazumni otkaz,nemate prava na nikakvu naknadu na burzi...osim prijave na HZZO (pazite na rok od 8 dana nakon datuma otkaza).Vi ste de facto tehnološki višak,ali vam oni ne daju tu mogućnost,jer se boje vaših potraživanja na ime otpremnine.Tražte otkaz kao tehnološki višak,ponudite im potpis Izjave da nemate nikakvih potraživanja prema firmi (nakon što vam sve isplate...ili kako se dogovorite s njima).Ta Izjava ih ne štiti u potpunosti od potraživanja otpremnine,pa vam zato nude sporazumni...Ova prijava na mjesec dana? To je njihov prijedlog? Za to bi ipak trebalo nazvati info telefon Mirovinskog...dobiti će točnu informaciju,bolje kod njih provjeriti,jer se stalno nešto mijenja.Pazite na prijavu za zdravstveno i na rokove,sretno

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Ništa od navedenog nije moguće, samo sporazumni otkaz. Stoga s njime gubim pravo na naknadu i otpremninu ako sam dobro shvatio? Nema smisla raspravljati s njima kad zbog korone firma se možda i skroz ugasi, a njihov plan je zaposliti ljude na ugovor o dijelu s 60% manjom satnicom od one koju sad imamo. Ne znam kome to odgovara, ali meni ne. Ubijati se od posla za 60% manju plaću, ne hvala. Shvaćam njih ali moram brinuti o svom zdravlju. Imam nešto ušteđevine za račune i hranu za sebe i djecu tako da nadam se da ću uspjeti izvući se.

Dali se moram prijaviti na Biro da bi imao osnovno zdravstveno osiguranje?

S obzirom da nemam pravo na naknadu prijava na biro mi nema smisla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Toni Milutin je napisao:

Da ne otvaram novu temu, pitanje je slično. Firma daje otkaze i moraju biti sporazumni. Ne postoji nikakva šansa za naknadu s time; točno? I radio sam 14 godina, imam prvo na otpremninu, ali firma nema novaca, zbog korone je sve stalo i trajati će dugo dok se oporavi. Ima li smisla pitati da me se umjesto sporazumnog prebaci na ugovor s trajanjem od mjesec dana i nakon isteka bili imao pravo na naknadu? Makar nešto da imam za život? Ako nije moguće što onda, socijala? 

Pa ti nemoj potpisati sporazumni nikako, a on neka ti onda da poslovno uvjetovani otkaz, s tim se mozes prijaviti na burzu i dobivati naknadu s burze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Toni Milutin je napisao:

Ništa od navedenog nije moguće, samo sporazumni otkaz.

Ne bih se složila. Za sporazumni raskid ugovora o radu mora postojati sporazumna volja ugovornih strana, a Vaša volja ovdje ne postoji. Prema tome, neka nađu drugi način da Vam otkažu ugovor o radu, jer Vi niti tražite, a niti želite sporazumni raskid ugovora o radu. U svakom slučaju, sporazumni raskid ugovora o radu je za Vas najnepovoljnija opcija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo bih napomenuo kako je u pripremi donošenje posebnog zakona o radnim odnosima uslijed situacije u kojoj se nalazimo, a koji bi, barem prema nekim dosad objavljenim informacijama, mogao biti značajno nepovoljan po radnike i znatno olakšati poslodavcima terminaciju radnih odnosa te omogućiti poslodavcima oslobođenje od nekih obveza koje bi u normalnoj situaciji imali.

Kako osobno smatram da takav zakon, ako se glasine pokažu točnim, ne bi smio proći test ustavnosti (a vjerujem da su do tog zaključka došli i predlagatelji), treba pričekati ishod situacije, iako će neke stvari očito biti drugačije regulirane. Teret krize nikad ne može podnijeti samo jedna strana, već sve strane proporcionalno uz napomenu kako to ne bi smjelo utjecati na već stečena prava.

Sve ovo rečeno, nema sumnje da se na sporazumni raskid radnog odnosa nikoga ne može legalno prisiliti i zato Toni, nemojte se dati uvući u nešto što ne želite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Toni Milutin je napisao:

Hvala na odgovoru. Ništa od navedenog nije moguće, samo sporazumni otkaz. Stoga s njime gubim pravo na naknadu i otpremninu ako sam dobro shvatio? Nema smisla raspravljati s njima kad zbog korone firma se možda i skroz ugasi, a njihov plan je zaposliti ljude na ugovor o dijelu s 60% manjom satnicom od one koju sad imamo. Ne znam kome to odgovara, ali meni ne. Ubijati se od posla za 60% manju plaću, ne hvala. Shvaćam njih ali moram brinuti o svom zdravlju. Imam nešto ušteđevine za račune i hranu za sebe i djecu tako da nadam se da ću uspjeti izvući se.

Dali se moram prijaviti na Biro da bi imao osnovno zdravstveno osiguranje?

S obzirom da nemam pravo na naknadu prijava na biro mi nema smisla.

Ne morate se prijaviti na Burzu za ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu...nikako nije istina da je jedina mogućnost sporazumni otkaz,lijepo je od vas da cijenite svoje poslodavce (uskoro bivše),ali sporazumni je isključivo ako se Vi sa time složite.Shvatila sam njihov plan,ako Vam daju poslovno uvjetovani otkaz,ne mogu druge zaposliti na isto radno mjesto...Sa sporazumnim gubite prava i na naknadu i otpremninu.Ušteđevina neće dugo trajati...

Za osnovno zdravstveno osiguranje idete u HZZO,ne na burzu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ne otvaram novu temu, imam slično pitanje. Vlasnik sam mlade i male firme. Firma ima manje od 2 godine, trenutno imam zaposleno 8 radnika koji sam zapošljavao kako se posao povećavao. Usljed ove situacije imam višak barem 2 čovjeka, te bi im, nažalost, trebao dati otkaz (a dobro smo krenuli do početka krize :( ). Pitanje glasi: Da li bi trebao otpustiti onu dvojicu koji su zadnji došli? Meni to ne odgovara, budući da su svojim znanjem, zalaganjem i predanošću nadmašili neke koji su zaposleni prije njih?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drunko, pretpostavljam da biste išli na poslovno uvjetovani otkaz (gospodarski razlozi), zar ne? U tom slučaju vam citiram odredbe čl. 115. st. 2. i 3. Zakona o radu uz dodatne ograde koje ćete imati u stavcima 5. i 6. -

 

"(2) Pri odlučivanju o poslovno uvjetovanom otkazu, poslodavac mora voditi računa o trajanju radnog odnosa, starosti i obvezama uzdržavanja koje terete radnika.

(3) Odredbe stavka 2. ovoga članka ne primjenjuju se na otkaz ako poslodavac zapošljava manje od dvadeset radnika.

(5) Poslodavac koji je poslovno uvjetovanim otkazom otkazao radniku, ne smije šest mjeseci od dana dostave odluke o otkazu ugovora o radu radniku, na istim poslovima zaposliti drugog radnika.

(6) Ako u roku iz stavka 5. ovoga članka nastane potreba zapošljavanja zbog obavljanja istih poslova, poslodavac je dužan ponuditi sklapanje ugovora o radu radniku kojem je otkazao iz poslovno uvjetovanih razloga."

 

Znači, odluka o tome kome otkazati ugovor o radu je čisto vaša dispozicija uz ove naknadne ograde, koje morate paziti da ispoštujete i problema ne bude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija