Jump to content

Korištenje vikend kuće, zabrana pristupa


ana.bab

Preporučene objave

Poštovani,

U Hrv. zagorju imamo vikendicu i komad zemlje kojih je službeno vlasnik moj otac (zajedno sa svojom braćom, u dijelu 1/3, no taj dio je manje bitan jer su se podijelili vezano uz zemlju na trećine, a vikend kuću koristi i održava moj otac).
Dok sam bila u braku, bivši i ja smo redovito tamo provodili vikende, održavali vikendicu, uredili unutrašnjost koliko su nam financije dozvoljavale. Također smo, želeći obrađivati zemlju, kupili i zemljište pored, no iz nekog bzv razloga smo kao vlasnika stavili mog oca (jer je on iz tog sela, zna vlasnike i bla bla)...

Uglavnom, dolazimo do glavnog dijela, otac i ja smo značajno narušili odnose u posljednjih godinu dana, a ja otad nisam niti bila u kući. Nedavno sam od njega, na pitanje u kakvom je stanju kuća i želeći otići tamo na par dana, dobila odgovor da je "izgubio ključeve" te da ne mogu ući. Na ponudu da dođemo po ključ i vratimo mu ga, odbio je. Naknadno je napisao u poruci da kuća više nije njegova i neka ne idem tamo jer ću imati problema.

Obzirom da ne želim ni pod koju cijenu odustati od jedine nekretnine koja mi služi za napuniti baterije i odmoriti duh i tijelo, kao i djeci koja jako vole ići tamo, zanima me što mogu učiniti s pravne strane. U katastru je i dalje svo vlasništvo navedeno kakvo je bilo i prije 10 godina...
Ukoliko se situacija zakomplicira, mogu li tražiti povrat zemljišta koje on obrađuje (vrt), a koje smo platili bivši suprug (odrekao ga se rastavom) i ja?

Što sa stvarima koje se nalaze u kući, a koje su barem u 50% dijela unesene od strane mene i bivšeg supruga te sada pripadaju meni i mojoj obitelji?

Hvala za pomoć i oprostite na podužem postu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , ana.bab je napisao:

U katastru je i dalje svo vlasništvo navedeno kakvo je bilo i prije 10 godina...

Bitnije je što se vodi u zemljišnim knjigama.

prije 9 sati , ana.bab je napisao:

Ukoliko se situacija zakomplicira, mogu li tražiti povrat zemljišta koje on obrađuje (vrt), a koje smo platili bivši suprug (odrekao ga se rastavom) i ja?

Na koji način ste to prebacili na oca, nekakovim ugovorom npr. Darovnim ili?

prije 9 sati , ana.bab je napisao:

Što sa stvarima koje se nalaze u kući, a koje su barem u 50% dijela unesene od strane mene i bivšeg supruga te sada pripadaju meni i mojoj obitelji?

Kako navodite da je otac vlasnik vikendice, pitanje je bi li mogli dokazati da ste baš vi vlasnik tih stvari da bi išli s vlasničkom tužbom za povrat istih koja ne zastarjeva, pa bi se vjerovatno radilo o  klasičnom slučaju ulaganja u tuđe, gdje bi imali pravo na povrat uloženih sredstava u tuđu nekretninu, što se može tražiti u roku od 5 godina nakon izvršenih ulaganja, nakon čega nastupa zastara tog potraživanja. Takav se povrat može tražiti sudskim putem i to tužbom za isplatu, a za što je naravno potrebno predočiti i odgovarajuće dokaze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Spitfire je napisao:

Bitnije je što se vodi u zemljišnim knjigama.

Na koji način ste to prebacili na oca, nekakovim ugovorom npr. Darovnim ili?

Kako navodite da je otac vlasnik vikendice, pitanje je bi li mogli dokazati da ste baš vi vlasnik tih stvari da bi išli s vlasničkom tužbom za povrat istih koja ne zastarjeva, pa bi se vjerovatno radilo o  klasičnom slučaju ulaganja u tuđe, gdje bi imali pravo na povrat uloženih sredstava u tuđu nekretninu, što se može tražiti u roku od 5 godina nakon izvršenih ulaganja, nakon čega nastupa zastara tog potraživanja. Takav se povrat može tražiti sudskim putem i to tužbom za isplatu, a za što je naravno potrebno predočiti i odgovarajuće dokaze.

U Zemljišnim knjigama je stanje kakvo je bilo i prije 15 godina, dakle ništa novo, a također pri dnu piše da prikaz stanja vrijedi za datum 26.03. (kada sam to i istraživala).

Vezano uz kupnju zemljišta pored kuće, nije pravljen nikakav ugovor između bivšeg supruga/mene i mog oca, jer je on ipak tamo u selu bolji poznavatelj situacije, vlasništva, međuljudskih odnosa i cjelokupne situacije, on je sve dogovorio, mi smo mu dali 1000 eura koliko su ljudi tražili i to je riješio on sam. Dakle, jedini dokaz da smo ustvari mi vlasnici tog zemljišta su iskazi bivšeg i mene, eventualno još nekog tko je tada bio upoznat sa situacijom. Međutim, ponavljam, naši su odnosi bili korektni i dobri te nismo nikada niti posumnjali da bi postojala potreba za ikakvim "papirima" i dokazima.

Vlasnik unesenih stvari sam ja, sada, po razvodu. Inače smo sve te stvari u vikendicu, kako bismo u njoj mogli boraviti, unijeli bivši suprug i ja i to od njegovih roditelja koji su raščišćavali podrum. Također smo u potpunosti uredili kupaonicu, kako bismo imali higijenske uvjete za boravak tamo. Meni osobno to sve ne predstavlja nikakvu posebnu vrijednost, niti znam što bih s tim da to sve iznesem iz kuće, ali situacija u kojoj sam se našla budi onaj prkos u meni i potrebu da istjeram pravdu.

U konačnici samo želim kopiju ključa da mogu i dalje sa svojom djecom povremeno odlaziti tamo. Razgovor ne pali, to je stara zagorska inatljiva škola, nepismena, s kojom ne možeš ni lijepo ni manje lijepo, tako da to nije opcija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , ana.bab je napisao:

U Zemljišnim knjigama je stanje kakvo je bilo i prije 15 godina, dakle ništa novo, a također pri dnu piše da prikaz stanja vrijedi za datum 26.03. (kada sam to i istraživala).

 

, ana.bab je napisao:

U Hrv. zagorju imamo vikendicu i komad zemlje kojih je službeno vlasnik moj otac (zajedno sa svojom braćom, u dijelu 1/3,

U biti me stanje u ZK zanimalo zbog ovog zadnjeg. Pa ako je tako, nemate osnove potraživati  i dobiti kopiju ključa. Njegova je volja želi li vam ga dati ili ne.

Za stvari bi vrijedilo ono što sa već napisao a ovo

prije 12 sati , ana.bab je napisao:

Vezano uz kupnju zemljišta pored kuće, nije pravljen nikakav ugovor između bivšeg supruga/mene i mog oca, jer je on ipak tamo u selu bolji poznavatelj situacije, vlasništva, međuljudskih odnosa i cjelokupne situacije, on je sve dogovorio, mi smo mu dali 1000 eura koliko su ljudi tražili i to je riješio on sam

je nažalost, sada se pokazuje, greška prema kojoj nema te osnove za neku vrstu vlasničke tužbe prema Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, eventualno u običnoj građanskoj parnici za koju su vam potrebni dobri dokazi inaće dvojim u uspjeh iste. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija