Jump to content

Bizarna ovrha HEP Elektre. (pomoć sa sastavljanjem pritužbe)


vedro9966

Preporučene objave

Dobili smo ovrhu (prijedlog) od HEP Elektra za dug iz 2016. i 2017. na adresi na kojoj ne živimo već više od 25 godina (zemljište i kuća su prodani) i na ime djeda koji je umro prije više od 30 godina!

Ovršeni je moj otac koji je naslijedio sve od svoga oca.

 

Prijedlog ovrhe je napisan u siječnju 2020. na temelju vjerodostojne isprave. (od strane odvjetničkog društva koje ima punomoć)
-izvod iz poslovnih knjiga HEP-a (dokument sastavljen i potpisan u prosincu 2019.), gdje se vide dugovi iz 2016., 2017., a zadnji dug ima dospijeće u veljači 2018.
-rješenje o nasljeđivanju gdje se vidi da je moj otac naslijedio sve od svoga oca (plus dugove, naravno)

Ostalo mi se čini standardno...uplatiti na taj i taj račun glavnicu, zatezne kamate, nastali trošak ovrhovoditelja, predviđeni trošak ovrhovoditelja,.... Ako uplatimo u roku od 8 dana onda ne moramo platiti sve troškove...

 

Javni bilježnik zaprima prijedlog krajem siječnja i šalje ga nama krajem ožujka. U onom standardnom polju na kraju prijedloga piše da imamo 8 dana od primitka otpravka za prigovor.

 

Ta kuća (adresa se vidi na onom izvadku iz poslovnih knjiga HEP-a) je prodana prije više od 25 godina. Od onda nismo imali ništa sa tim zemljištem/kućom.

Djed je preminuo prije više od 30 godina. U Elektri kažu da je ugovor otvoren na njegovo ime u 2016. godini. Računi nisu plaćani i priključak je isključen. Ne vide tko je bio prije njega na tom (novonastalom?) priključku. Može biti da je struja bila ugovorena preko drugog operatera. Uputili su me da u ponedjeljak zovem službu koja ugovara usluga pa da vidim što se dogodilo. I da se emailom javim njihovoj pravnoj službi i nekakvom timu koji bi ispitali što se događa. Odgovor u roku od 15 dana.

Ništa od toga ne odgađa ovrhu.

 

Što učiniti? 

Jasno mi je da moramo napisati prigovor i poslati ga čim prije.

Molim pomoć sa sastavljanjem tog prigovora (nemamo nikakvog iskustva sa istim).

Što bi trebalo priložiti? Da li tih 8 dana uključuje i vikend?

Piše da se prigovor šalje javnom bilježniku u 3 primjerka. Treba li slati što odvjetničkom društvu ili Elektri?

Trebamo li obavijestiti policiju zbog moguće krađe identiteta?

Pokušao sam kontaktirati odvjetničko društvo i javnog bilježnika. Nitko se ne javlja. U drugim gradovima su i osobno ne mogu do njih zbog blokade.

 

Unaprijed puno hvala na bilo kakvoj informaciji!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odustanite od zvanja bilo koga, jer je to čisti gubitak vremena. Napišite prigovor i u tri (3) primjerka dostavite ga javnom bilježniku (šaljite preporučeno i sa povratnicom). Rok za slanje je osam (8) dana od zaprimanja s tim da se u ovaj rok ubrajaju i vikendi. U prigovoru se pozovite na ovo što navodite tj. da predmetni dug nije mogao napraviti pokojni djed, a samim tim da otac kao ovršenik u ovoj pravnoj stvari nije mogao ni naslijediti dug koji ne postoji.  Zapravo, da je ovršni postupka pokrenut temeljem nevaljale vjerodostojne isprave, a da li je do nje došlo krađom identiteta pokojnog djeda ili upotrebom pogrešnog OIB, da neka sam ovrhovoditelj utvrdi svoj propust. Navedite datume prodaje kući, smrti djeda i sve ostalo što Vam ide u prilog. Također, tražite da sve troškove u postupku snosi sam ovrhovoditelj, jer je do ovrhe došlo isključivo njegovom omaškom, a ne propuštanjem ovršenika da pravovremeno podmiri dug. Opreza radi se možete pozvati i na zastaru potraživanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Odustanite od zvanja bilo koga, jer je to čisti gubitak vremena. Napišite prigovor i u tri (3) primjerka dostavite ga javnom bilježniku (šaljite preporučeno i sa povratnicom). Rok za slanje je osam (8) dana od zaprimanja s tim da se u ovaj rok ubrajaju i vikendi. U prigovoru se pozovite na ovo što navodite tj. da predmetni dug nije mogao napraviti pokojni djed, a samim tim da otac kao ovršenik u ovoj pravnoj stvari nije mogao ni naslijediti dug koji ne postoji.  Zapravo, da je ovršni postupka pokrenut temeljem nevaljale vjerodostojne isprave, a da li je do nje došlo krađom identiteta pokojnog djeda ili upotrebom pogrešnog OIB, da neka sam ovrhovoditelj utvrdi svoj propust. Navedite datume prodaje kući, smrti djeda i sve ostalo što Vam ide u prilog. Također, tražite da sve troškove u postupku snosi sam ovrhovoditelj, jer je do ovrhe došlo isključivo njegovom omaškom, a ne propuštanjem ovršenika da pravovremeno podmiri dug. Opreza radi se možete pozvati i na zastaru potraživanja.

Hvala na brzom odgovoru @Borbena7 !

Ima li možda negdje kakva šablona/primjer prigovora? (nemam apsolutno nikakvu ideju kako bi trebalo izgledati)

Da li je u redu napisati priču onako laički ili je bolje koristiti pravnu formu?

Može li pozivanje na zastaru (koja je evidentno nastupila) prouzročiti kakve probleme?

Glupo pitanje, ali, da li šaljem tri primjerka u jednoj kuverti ili zasebno?

I na kraju, kako je moguće da se ovakvi prijedlozi ovrha uopće šalju?

 

Hvala puno!

uređeno: od vedro9966
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, vedro9966 je napisao:

Ima li možda negdje kakva šablona/primjer prigovora?

Evo link https://legalis.hr/files/category/2-prigovori/

Prije 1 minutu, vedro9966 je napisao:

Da li je u redu napisati priču onako laički ili je bolje koristiti pravnu formu?

Učinak je posve isti, bitno je da su navodi točni.

Prije 2 minuta, vedro9966 je napisao:

Može li pozivanje na zastaru (koja je evidentno nastupila) prouzročiti kakve probleme?

Ne, koristite je opreza radi, jer se inače kasnije na nju ne bi mogli pozivati.

Prije 3 minuta, vedro9966 je napisao:

Glupo pitanje, ali, da li šaljem tri primjerka u jednoj kuverti ili zasebno?

Nema glupih pitanja ;-) Sva se šalje u jednoj kuverti.

Prije 3 minuta, vedro9966 je napisao:

I na kraju, kako je moguće da se ovakvi prijedlozi ovrha uopće šalju?

Da, a najveći je problem što ljudi na to ne reagiraju, jer im je takva ovrha besmislena i tako propuste ovaj rok za prigovor, a što ima za posljedicu da ovrhovoditelj nakon osam (8) dana raspolaže sa ovršnom ispravom i onda je stvar puno, puno kompliciranija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HVALA @Borbena7!

 

Ispričavam se na ovom naknadnom pitanju, ali zaboravio sam ga pitati u prethodnoj poruci.

 

Pronašao sam kupoprodajni ugovor + rješenje porezne iz tog vremena (porez na prodaju te kuće).

Da li da uz prigovor pošaljem i kopije tih dokumenata?
Ili nije potrebno u ovoj fazi?
Pomaže li ili odmaže ikako?

 

Hvala još jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Složio sam nekakv prigovor. Dokument šaljem kao attachment.

Molim Vas @Borbena7 da ako imate vremena bacite pogled, te da me upozorite ako ima nekakvih većih propusta. Ili nečega što bi trebalo biti u prigovoru a u potpunosti sam izostavio.

I primjetio sam da neki primjeri prigovora na kraju sadrže:
S obzirom na navedeno ovršenik predlaže nadležnom sudu da se rješenje o ovrsi stavi izvan snage te ukinu sve provedene radnje.

ili

Ovršenik stoga temeljem čl. 57. Ovršnog zakona predlaže cjelokupan spis dostaviti nadležnom Sudu koji će navedeno Rješenje o ovrsi staviti izvan snage, ukinuti provedene radnje te daljnji postupak nastaviti kao u povodu prigovora protiv platnog naloga.

Treba li i moj prigovor sadržavati tako nešto na kraju?

I trebam li igdje navesti da prilažem kopiju kupoprodajnog ugovora i rješenje Porezne uprave?

HVALA!

prigovor.png

uređeno: od vedro9966
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, vedro9966 je napisao:

Treba li i moj prigovor sadržavati tako nešto na kraju?

Kako god želite, možete, ali nije nužno da stavite. 

Prije 9 minuta, vedro9966 je napisao:

I trebam li igdje navesti da prilažem kopiju kupoprodajnog ugovora i rješenje Porezne uprave?

Možete na kraju navesti da dostavljate te dokumente kao priloge.

Prije 10 minuta, vedro9966 je napisao:

Složio sam nekakv prigovor.

Samo ga nemojte zaboraviti potpisati. Inače, prigovor je dobar, kao da sam ga ja pisala :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Kako god želite, možete, ali nije nužno da stavite. 

Znam da je pravo vrlo kompleksno pa ne bih htio da jedna kriva rečenica ili nedostatak jedne rečenice učini moj prigovor nevažećim. @Borbena7 :)
Ako može i bez onda ću ostaviti ovako kako je. Mislim da sam pokrio sve što ste spomenuli.

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Samo ga nemojte zaboraviti potpisati. Inače, prigovor je dobar, kao da sam ga ja pisala :smijeh:

Hvala! Bez Vas i vaše pomoći ne bi ispalo tako dobro! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jedno pitanje. Zadnje, obećajem!:)  @Borbena7

U prvom dijelu sam napisao: Osporavam i osnovu i visinu utužene tražbine.
 

Trebam li tu možda napisati: Osporavam i osnovu i visinu utužene tražbine u potpunosti. ?

 

Ili je dovoljno onako kako sam napisao? Ili nešto drugo?

Veliko HVALA još jednom! @Borbena7

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija