Jump to content
driverboy

Oporuka i nužni dio

Preporučene objave

Molim savjet.

Mojeg pok. otac su godinu dana nakon smrti moje majke neke meni nepoznate osobe upoznale sa ženskom osobom, 35 godinu mlađom, sumnjivog morala. Imao je njemačku i hrvatsku mirovinu, 80 godina, pa...

Tek sam na ostavinskoj raspravi saznao da je moj otac napisao oporuku još prije nego su se njih dvoje oženili, nakon samo dva mjeseca zajedničkog života. Na oporuci je od dotične djevojačko ime i prezime (ili od bivšeg muža, sin se ne sjeća, a ja nisam mogao prisustvovati). Oporuku je napisala njegova tadašnja odvjetnica i kao svjedoci potpisani su ta odvjetnica i njezin sin. (?)

Dotičnoj je moj otac ostavio svoj auto, skuter, sve što se nalazi u kući uz pravo da još godinu dana nakon smrti živi u njegovoj kući i ono najbitnije - grobnicu u kojoj je pokopana moja majka i njezini roditelji (i sada on). Srećom kuću je ostavio mojim sinovima Ugovorom o doživotnom osiguranju.

Da li je tako napisana oporuka važeća (svjedoci?)? Da li sestra i ja imamo pravo na nužni dio iz oporuke (pogotovo grobnica)? Ako imamo, procedura je da javni bilježnik mora prekinuti svoj postupak i spis dostaviti sudu da se tamo nastavi ostavinska rasprava? Da li postoji način da izađe iz kuće sada mojih sinova (moja kuća je istom dvorištu)?

Hvala!

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 8 sati , driverboy je napisao:

Da li je tako napisana oporuka važeća (svjedoci?)?

Obzirom da svjedoci oporuke nisu osobe iz čl. 35 st. 2 Zakona o nasljeđivanju, oporuka je u tom smislu valjana. 

prije 8 sati , driverboy je napisao:

Da li sestra i ja imamo pravo na nužni dio iz oporuke

Ako je cijela ostavina obuhvaćena oporukom, odnosno ako nije bilo druge imovine za nasljediti, jasno da je povrijeđeno pravo nužnih nasljednika. 

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Napravi novi...