Jump to content

Paušalna naknada za prehranu radnika


lastalasta

Preporučene objave

Poštovani

Zanima me umanjuje li se "hranarina"(5000KN), koja je isplaćena u 12 mjesečni rata (418kn), za svaki dan proveden na službenom putu kada radnik ima pravo na dnevnicu.

Naime, ako je radnik na službenom putu 5 dana onda mu se smanjuje iznos "hranarine" ( 5x20kn.) za ta pet dana jer poslodavac tvrdi da  jedno pobija drugo ,tj. da za svaki dan proveden na službenom putu radnik ne ostvaruje pravo paušalne naknade za prehranu radnika.

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje sam vam postavio iz razloga što se ovdje radi o pravu koje zakon ne uređuje, dakle prepušteno je dogovoru između radnika i poslodavca. Zato treba vidjeti što taj interni sporazum kaže.

Mogu doduše iznijeti svoje mišljenje "na slijepo" - smatram da se poslodavac ovdje vodi logikom da dnevnica pokriva i trošak hrane (gablec) i zato smatra da nema obvezu plaćati duplo te konkretne dane. Osobno se slažem s tom logikom, a sad, da li vam interni sporazum kaže što drugačije - to ne bih znao, morate provjeriti (to je valjda onda Pravilnik o radu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala.

Ja nigdje nisam mogao pronaći vezu "hranarine" i dnevnice.

Nemamo nikakav interni sporazum nego usmeni dogovor oko isplate na mjesečnoj bazi.

To se pitanje počelo povlačiti kada smo se vratili sa službenog puta.

Jedino sam ovo pronašao:

Naknada se može isplatiti i radnicima koji su tijekom godine bili privremeno spriječeni raditi zbog bolesti; koji su koristili porodiljni dopust; koji su bili na godišnjem odmoru i slično, odnosno uvjet za isplatu nije prisutnost na radu.

Novčane paušalne naknade za podmirivanje troškova prehrane radnika-do 5.000,00 kn godišnje.

Nije potrebna dokumentacija za pravdanje tog troška, jedini je uvjet da se isplaćuje na tekući račun radnika, obrtnika ili nosioca slobodnih zanimanja. Dokument koji prati isplatu može biti Odluka poslodavca ili Ugovor o radu ili Pravilnik. Ova naknada ne umanjuje iznos dnevnica radniku .Način isplate može biti u mjesečnim tranšama, jednokratno ili nekom trećom dinamikom.Za 2019.god.može se isplatiti u razdoblju od 01.09.2019. god. do 31.12.2019.god. u punom iznosu od 5.000,00 kn. Šifra na JOPPD obrascu je 65.

 Prema ovom tumačenju ne vidim razlog da se smanjuje paušalna naknada ako se ovdje vidi da se može isplatiti i kad nije na radnom mjestu.

Sada sam malo zbunjen sa ovim tumačenjem. Po ovom on nije u pravu.

Volio bi da to netko malo istraži jer vjerojatno nismo jedini koji imaju ovakav problem.

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledajte, ukoliko smatrate da vam je povrijeđeno pravo, tada u roku 15 dana od saznanja za povredu tog prava možete poslodavcu podnijeti zahtjev za zaštitu prava gdje ćete specificirati povredu i poslodavac vam se na to mora očitovati u daljnjem roku od 15 dana. Ako ne sanira povredu, onda imate opciju da idete pred sud.

Kako se radi o novčanom potraživanju, možete pred sud i bez prethodnog obraćanja poslodavcu, no sugerirao bih vam da to ne radite. Radije se prvo obratite poslodavcu.

Ovo što ste citirali je dosta nespretno napisano i podložno dvosmislenom tumačenju, što se ne bi smjelo raditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svim ovim citatima mozete naci "moze se", "ne mora", a ne pise "mora", "ne smije", itd. Gledajuci crno-bijelo, dnevnica zbilja i sluzi za pokrivanje troskova hrane, javnog gradskog prijevoza, i sl. Ali kao sto je vec receno, nije zabranjeno da Vam poslodavac isplati oboje, to je njegova slobodna volja (isplacivanje hranarine naravno, dnevnica je po zakonu).

Meni ta hranarina od otpocetka uvodenja izgleda s jedne strane da se ide na ruku vlasnicima privatnih tvrtki kao nesluzbeno "neoporezivo povecanje place", a s druge strane izbjegavanje koeficijenata u javnim sluzbama i drzavnim firmama.

Kod nas se uvijek nade "rupa" u zakonu, ne bih se cudio da firme umjesto povisice na placu kazu da ce isplacivati hranarinu. Trenutno gledajuci je to i ok, ali mirovina nece rasti. A onda ako je vlasnik to obecao pa se kasnije sjeti da nece isplatiti hranarinu, ako isplacuje dnevnicu, onda je to opet problem.

Da me se ne shvati krivo da ja ne zelim da ljudi dobiju vise, muci me to da je ovo opet jedan tip lovljenja u mutnom i kompliciranje od strane vlasti, da se stvari ne rjesavaju kako bi trebale, nego uvijek neki parafiskalni nameti i trosarine pa onda neke olaksice, neoporezive isplate, itd. da sve bude sto kompliciranije moguce pa da oni medu tom sumom opet mogu prigrabiti neki dio. A tu hranarinu je puno lakse ukinuti ako bude trebalo nego povecati porez na placu. Osim toga, ne mogu tvrditi, ali logicno mi je da je veca vjerojatnost da se hranarina cesce isplacuje u firmama sa visim prosjecnim placama, nego sa nizim. Obradovalo bi me, ali nekako sumnjam da ljudi koji rade za minimalac dobivaju sad 5000 kn hranarine godisnje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija