Jump to content

Problem sa starom građevinom, dozvolama i dokumentima


danijelt

Preporučene objave

Imam jedan malo kompleksniji problem s papirima i legalnošću jedne nekretnine.

Izvorna nekretnina (kuća) je izgrađena još za vrijeme Austro-Ugarske oko 1910. godine. Njenu prvu građevinsku dozvolu nemamo, ali imamo dvije iz 1912. i 1921. koje se tiču dogradnji prostora u kojima izričito piše "uz postojeću kuću". Obje dozvole su izdane za katastarsku česticu 860.

Tokom 20. stoljeća dogodilo se više stvari:
- izgorjela je zgrada lokalne općine u kojima je bila sva dokumentacija, katastar i zemljišne knjige, zapisnici i (vjerojatno) građevinske dozvole. Državni arhiv u Zagrebu nema nikakvu dokumentaciju iz te tadašnje općine osim ponekog zapisnika građevinske komisije iz Kraljevske kotarske oblasti Zagreb, ali nevezano za našu nekretninu.
- raspadom zadruga i kroz nasljeđivanja renumerirane su i dijeljene čestice. Po ZK izvatku iz 1960-ih, kuća je bila na čestici 860/1d, a danas je to 860/10.
- kuća je srušena i godinama kasnije u istim gabaritima napravljena je nova. Tražio sam od katastra uvjerenje da je izgrađena prije 1968. ali dobio sam negativno rješenje, ništa nije vidljivo na ortofoto snimkama iz 1968., tako da je nova kuća napravljena vjerojatno u 1970-ima.

Kuća danas nije niti ucrtana u katastar, niti je u katastru tekstualno spomenuta. Upisana je jedino u ZK, kao i dvorište na drugoj čestici, ali to dvorište je po katastarskoj karti 100-ak metara udaljeno od čestice kuće i razvojeni su drugim česticama. Također, čestica na kojoj je danas kuća je 864/17 koja je 100-ak metara udaljena od današnje 860/10, no pouzdano znamo da je kuća uvijek bila na ovom mjestu (današnja k.č. 864/17)

S obzirom na sve navedeno, čini mi se da je kroz sve ove godine, s obzirom na požar i promjene uprava, došlo do greške u katastarskoj i/ili ZK evidenciji, zbog čega je danas takva situacija sa česticama kakva je. Provjerio sam i čestice susjeda koji također imaju kuće iz istog razdoblja gore, i kod njih je zbrka.

Sad, moja pitanja su:
1) Kolike su šanse za uspjeh da se upustimo u ZK ispravni postupak?
2) Ako taj postupak i prođe, hoće li na temelju toga današnja kuća postati legalna i hoćemo li moći izvaditi uporabnu dozvolu, da imamo čiste papire?

uređeno: od danijelt
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, danijelt je napisao:

1) Kolike su šanse za uspjeh da se upustimo u ZK ispravni postupak?

Dvojim da su iole dobre jer poanta ispravnog postupka je da se pokretanje i provođenje toga postupka zahtjeva opravdanim razlogom, kada stranka ima ispravu iz koje je vidljivo da je ista vlasnik nekretnine a isprava nije podobna za provedbu u ZK. Osim ako vaš opravdani razlog (nije ništa napisano pa pretpostavljam) ne bi bio taj da niste upisani kao vlasnik sadašnje 864/17 i to bi htjeli ispraviti.

, danijelt je napisao:

2) Ako taj postupak i prođe, hoće li na temelju toga današnja kuća postati legalna i hoćemo li moći izvaditi uporabnu dozvolu, da imamo čiste papire?

Ne. Ispravni postupka i sama legalizacija nisu jedno te isto. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Spitfire je napisao:

Osim ako vaš opravdani razlog (nije ništa napisano pa pretpostavljam) ne bi bio taj da niste upisani kao vlasnik sadašnje 864/17 i to bi htjeli ispraviti

Imamo čisto 1/1 vlasništvo nad svim spomenutim česticama. Ispravni postupak sam planirao s ciljem da se riješi pogrešan upis, odnosno da se utvrdi što se događalo s česticama kroz dijeljenja i kako je nekadašnja čestica 860 s upisanom kućom završila kao 860/10 na sasvim drugom mjestu nevezanom uz trenutnu lokaciju kuće.

prije 1 sat , Spitfire je napisao:

Ne. Ispravni postupka i sama legalizacija nisu jedno te isto.

Shvaćam, malo sam se neprecizno izrazio - u slučaju da se kroz ispravni postupak utvrdi pogrešan upis i usklade čestice i i njihove namjene sa stvarnim stanjem, možemo li na temelju toga izvaditi uporabnu dozvolu ili nas u tome sprječava činjenica da je stara kuća srušena i u istim gabaritima napravljena nova tek nakon 1968.?

uređeno: od danijelt
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , danijelt je napisao:

Imamo čisto 1/1 vlasništvo nad svim spomenutim česticama. Ispravni postupak sam planirao s ciljem da se riješi pogrešan upis, odnosno da se utvrdi što se događalo s česticama kroz dijeljenja i kako je nekadašnja čestica 860 s upisanom kućom završila kao 860/10 na sasvim drugom mjestu nevezanom uz trenutnu lokaciju kuće.

Ako je vlasništvo čisto, onda još više dvojim za uspjeh ispravnog postupka, čak mislim da bi vam bio odbijen.

prije 22 sati , danijelt je napisao:

Shvaćam, malo sam se neprecizno izrazio - u slučaju da se kroz ispravni postupak utvrdi pogrešan upis i usklade čestice i i njihove namjene sa stvarnim stanjem, možemo li na temelju toga izvaditi uporabnu dozvolu ili nas u tome sprječava činjenica da je stara kuća srušena i u istim gabaritima napravljena nova tek nakon 1968.?

Ne, a baš poradi boldanog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija