Jump to content

Prava korištenja reklamnog materijala od marketinške agencije


ivica1010

Preporučene objave

Molim vas ako netko zna koja su prava naručitelja kada unajmi reklamnu / marketinšku agenciju da kreira i vodi reklamne kampanje.

Konkretno - radim u malom startupu od tri osobe kao programer i pomalo kao web dizajner i pitao me kolega  par pitanja u vezi toga.

(Pitao me zato jer zna da sam sam radio reklame i bavim se dizajnom, ali iskreno bojim se dati bilo koji odgovor jer nisam siguran kako stvari istinski stoje što se tiče zakona)

Probao sam pronaći info na netu, ali ima toliko različitih informacija koje su ponekad direktno suprotne jedna od druge :(

Pitanja koja ću (probati) razvrstati  ispod:

1) Koja prava na korištenje reklamnog materijala imamo ako želimo sami neke stvari dodati ili editirati in-house?

2) Možemo li tražiti od njih originalne radne datoteke ( photoshop, indesign, illustrator ) koje možemo editirati po volji  (za neke sitnije stvari na webu ili u katalogu) ?

3) Koja prava na korištenje imamo ako ikada prekinemo suradnju - jel možemo nastaviti koristiti materijale?

4) Ako reklamna agencija npr uzme neku sliku za koju nema autorska prava ( ili ih nema u dovoljnoj mjeri kao na primjer ako su kupili  sliku  s ograničenim pravima samo za web ili samo za određenu print nakladu i slično ) da li ćemo mi biti odgovorni u slučaju da ih netko tuži ili dobiju kaznu?

Pretpostavljam da se sve ove stvari mogu staviti eksplicitno u ugovor, ali također znam da neke stvari u zakonu uvijek imaju "prednost" i ponekad čak i "poništavaju" stavke iz ugovora. 

Molim vas za bilo koju pomoć oko ovih pitanja. Može biti i link ili neka referenca  - samo da znam odakle početi :)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija