Jump to content
Sign in to follow this  
hitechservis

Ugovor o dozivotnom i bracna stecevina

Preporučene objave

Pozdrav

Moji roditelji su u braku stekli stan kojeg je vlasnik otac 1/1 i  kucu kojoj je vlasnica majka 1/1....imam brata...tata i mama samnom rade ugovor o dozivotnom uzdrzavanju....u ugovoru smo napisali da je predmet samo kuća ,iako imaju u braku i stan: koji nije predmet ovog ugovora...u ugovoru se zaključuje da je kuca bračna stečevina i vlasnica daje tu nekretninu u zamjenu za DU sa time da je primatelj i tata koji ima pravo plodouživanja do kraja svog zivota i stanovanja, te o kojem se isto tako brinem znaci i on je primatelj uzdrzavanja i ja postajem vlasnik tek kad oba dvoje umru...  cilj je da bratu ne ostane nista od kuće jer po mami i tati nije zasluzio nista... e sada glavno pitanje moje je : ako umre prva mama kuca nece uci u ostavinsku raspravu, a dali ce stan koji je na tatu 1/1, uci u ostavinsku raspravu iza njene smrti?? Jer ni tata ne bi volio da bratu dopadne dio stana dok god je on ziv, a stan za sada on ne bi stavio u UDU....a mi smo sami u UDU konstatirali da je kuca bračna stecevina po pola...

Hvala na odgovorima.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 19 sati , hitechservis je napisao:

cilj je da bratu ne ostane nista od kuće

Ukoliko  ovo bude glavni cilj ugovora, a ne ono iz čl. 579 Zakona o obveznim odnosima, zainterisana strana može dokazivati ništavost ugovora. 

 

prije 19 sati , hitechservis je napisao:

a dali ce stan koji je na tatu 1/1, uci u ostavinsku raspravu iza njene smrti

Neće, no nasljednici mogu tužbom dokazivati ostaviteljicin udio u bračnoj stečevini na konkretnom stanu. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 26 minuta, Matrix je napisao:

Ukoliko  ovo bude glavni cilj ugovora, a ne ono iz čl. 579 Zakona o obveznim odnosima, zainterisana strana može dokazivati ništavost ugovora. 

 

Neće, no nasljednici mogu tužbom dokazivati ostaviteljicin udio u bračnoj stečevini na konkretnom stanu. 

Molim te sta je to čl 579 zoo?

 

A ako se u UDU stavi "sva njena imovina" dali i tada moze tužbom dokazivati njen dio ili nema sta dokazivati? Jer u tom slučaju logički ispada da onda ja kao davatelj uzdrzavanja imam pravo na 1/2 tatinog stana iako to ne zelim ili bi morao prvo to tužbom dokazivati da bi postao vlasnik 1/2 stana jer to mi ne pada na pamet!!! Bit je da je zelja roditelja da brat ne dobije ništa. A tatin stan se ne bi dirao nikakvim ugovorima za sada...

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 1 sat, hitechservis je napisao:

Bit je da je zelja roditelja da brat ne dobije ništa

 

prije 21 sati , hitechservis je napisao:

cilj je da bratu ne ostane nista od kuće

Ponovo vas upozoravam glede citiranog, a u prilog tome istićem odluku Vrhovnog suda RH. 

Ako je osnovna pobuda za sklapanje ugovora o doživotnom uzdržavanju bilo rješavanje imovinskopravnih odnosa tada se radi o nedopuštenoj pobudi za koju su obje ugovorne strane znale i zbog čega je ugovor o doživotnom uzdržavanju ništav." 

Broj presude: Rev-x 121/11 od 5. rujna 2012. godine

 

Nadalje, ako bi ugovor o doživotnom uzdržavanju prikrivao u cijelosti ili dijelom darovanje, tada bi se u cjelini ili odnosnim dijelom prosuđivao kao darovni ugovor. Tada bi se moglo govoriti da je, ako je jedan nasljednik na takav način dobio sve nekretnine, a ostali ništa, zakonskim sunasljednicima povrijeđen, u smislu članka 77. Zakona o nasljeđivanju, nužni dio. 
Isto tako, ako je ugovor o doživotnom uzdržavanju sklopljen u svrhu izigravanja prava na nasljeđivanje ostalih zakonskih sunasljednika, a ne radi davanja uzdržavanja, i ako je u tu svrhu i izvršavan, takav bi ugovor trebalo proglasiti ništavim. To je stajalište i sudske prakse izraženo u Odluci Ustavnog suda Republike Hrvatske, br. U-III-800/1999 od 13. ožujka 2001. (20-1, B. B., 27. 4. 2009.) 

prije 1 sat, hitechservis je napisao:

sta je to čl 579 zoo?

U članku 579. Zakona o obveznim odnosima propisano je da je ugovor o doživotnom uzdržavanju takav ugovor kojim se jedna strana (davatelj uzdržavanja) obvezuje da će drugu stranu ili trećega (primatelja uzdržavanja) uzdržavati do njegove smrti, a druga strana izjavljuje da mu daje svu ili dio svoje imovine, s tim da je stjecanje stvari i prava odgođeno do trenutka smrti primatelja uzdržavanja. 

 

prije 1 sat, hitechservis je napisao:

ako se u UDU stavi "sva njena imovina" dali i tada moze tužbom dokazivati njen dio ili nema sta dokazivati

Može dokazivati, no jasno da bi Vi mogli osporiti tužbeni zahtjev. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

Sign in to follow this  



×
×
  • Napravi novi...