Jump to content

ZABA i ovrha


Sanny66

Preporučene objave

Imala sam ovrhu Zagrebačke banke koju mi je poslodavac uredno obustavljao 2 godine i 10 mjeseci. Nakon tog vremena zadnji mjesečni obustavljeni iznos banka vraća poslodavcu te me on upućuje da pitam u banci zašto je iznos vraćen s obzirom da nije namiren cjelokupni iznos ovrhe. Na moj upit, u poslovnici banke su mi rekli da su preostali iznos duga po ovrsi otpisali i zatvorili sve moje račune kod njih. Zamolila sam ih da mi potvrde pismeno da su otpisali taj iznos duga i nemaju više potraživanja po toj ovrsi. Međutim, rekli su da mi ne mogu dati pismeno jer da taj dug i dalje stoji negdje u njihovim evidencijama za slučaj ako nekada ponovno otvorim račun u njihovoj banci kako bi imali taj podatak. Na takvo njihovo obrazloženje rekla sam da mi se, po toj logici, može dogoditi da oni u jednom trenu prodaju to potraživanje nekoj od Agencija za naplatu dugova i da bi tada taj dug bio znantno veći zbog kamata, te da se s tim ne slažem, budući da mi je do njihovog odustajanja uredno ustezan iznos ovrhe i željela sam ju isplatiti u cijelosti. Na što su mi odgovorili da zasada ne planiraju, ne samo moj, već i od drugih klijenata, takva dugovanja prodavati, a što će biti u budućnosti, da mi to u ovom trenu nitko ne može garantirati. Uglavnom, pismeno mi ništa nisu željeli dati. Zanima me, da li je netko imao ovakvu situaciju i što mi sad preostaje učiniti kako me u neko dogledno vrijeme nebi banka ponovno ovršila ili neka od Agencija za naplatu dugova za taj preostali iznos, uvećan za velike kamate?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Matrix je napisao:

Iz čega proizilazi da je ovrha dovršena o čemu se donosi rješenje. 

Nisam dobila nikakvo rješenje da je ovha dovršena. Nakon 2 godine i 10 mjeseci koliko mi je poslodavac  obustavljao tu ovhu, Zagrebačka banka je poslodavcu vratila zadnji mjesečni iznos obustave bez obrazloženja. Kad sam otišla u poslovnicu banke pitati razlog zbog čega su vratili obustavljeni iznos, od njih sam dobila odgovor koji sam napisala u početnom postu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Sanny66 je napisao:

Imala sam ovrhu Zagrebačke banke koju mi je poslodavac uredno obustavljao 2 godine i 10 mjeseci. Nakon tog vremena zadnji mjesečni obustavljeni iznos banka vraća poslodavcu te me on upućuje da pitam u banci zašto je iznos vraćen s obzirom da nije namiren cjelokupni iznos ovrhe. Na moj upit, u poslovnici banke su mi rekli da su preostali iznos duga po ovrsi otpisali i zatvorili sve moje račune kod njih. Zamolila sam ih da mi potvrde pismeno da su otpisali taj iznos duga i nemaju više potraživanja po toj ovrsi. Međutim, rekli su da mi ne mogu dati pismeno jer da taj dug i dalje stoji negdje u njihovim evidencijama za slučaj ako nekada ponovno otvorim račun u njihovoj banci kako bi imali taj podatak. Na takvo njihovo obrazloženje rekla sam da mi se, po toj logici, može dogoditi da oni u jednom trenu prodaju to potraživanje nekoj od Agencija za naplatu dugova i da bi tada taj dug bio znantno veći zbog kamata, te da se s tim ne slažem, budući da mi je do njihovog odustajanja uredno ustezan iznos ovrhe i željela sam ju isplatiti u cijelosti. Na što su mi odgovorili da zasada ne planiraju, ne samo moj, već i od drugih klijenata, takva dugovanja prodavati, a što će biti u budućnosti, da mi to u ovom trenu nitko ne može garantirati. Uglavnom, pismeno mi ništa nisu željeli dati. Zanima me, da li je netko imao ovakvu situaciju i što mi sad preostaje učiniti kako me u neko dogledno vrijeme nebi banka ponovno ovršila ili neka od Agencija za naplatu dugova za taj preostali iznos, uvećan za velike kamate?

 

 

Nisam pravnik, ali ovo mi zvuči kao iz nekog filma o Monty Pythonu. Nema apsolutno nikakve logike, niti može postojati zakon koji bi njima ovako nešto dopuštao čak i u Hrvatskoj. Ako treba, u slučaju da ne dođe rješenje, javite se u medije. 

uređeno: od PointBlank
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Sanny66 je napisao:

Nakon tog vremena zadnji mjesečni obustavljeni iznos banka vraća poslodavcu te me on upućuje da pitam u banci zašto je iznos vraćen s obzirom da nije namiren cjelokupni iznos ovrhe. 

Ovo je krajnje neprihvatljivo ponašanje poslodavca. Poslodavac je u ovoj priči ovršenikov dužnik, on je taj koji je dužan postupati po ovršnoj ispravi, a ako ne postupa može itekako snositi sankcije, tako da je poslodavca taj koji mora tražiti pismeno obrazloženje od ovrhovoditelja, a na činjenicu zašto odbija primitak doznačenih sredstava na ime Vašeg duga. 

, Sanny66 je napisao:

što mi sad preostaje učiniti kako me u neko dogledno vrijeme nebi banka ponovno ovršila ili neka od Agencija za naplatu dugova za taj preostali iznos, uvećan za velike kamate?

Možete li mi reći, da li se ova ovrha na Vašoj plaći provodila na način da je ovrhovoditelj njenu provedbu zatražio izravno od poslodavca ili se pak provodila posredovanjem suda, da je sud poslodavcu dostavio rješenje o ovrsi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Ovo je krajnje neprihvatljivo ponašanje poslodavca. Poslodavac je u ovoj priči ovršenikov dužnik, on je taj koji je dužan postupati po ovršnoj ispravi, a ako ne postupa može itekako snositi sankcije, tako da je poslodavca taj koji mora tražiti pismeno obrazloženje od ovrhovoditelja, a na činjenicu zašto odbija primitak doznačenih sredstava na ime Vašeg duga. 

Što sada ja mogu učiniti ili moj poslodavac, s obzirom da osobno u banci ne mogu dobiti nikakvo rješenje da je ovrha dovršena? Bojim se da u neko dogledno vrijeme ne budem ponovno ovršena za preostali iznos, uvećan za velike kamate, kako od banke ili neka od Agencija za naplatu dugova.  

 

, Borbena7 je napisao:

Možete li mi reći, da li se ova ovrha na Vašoj plaći provodila na način da je ovrhovoditelj njenu provedbu zatražio izravno od poslodavca ili se pak provodila posredovanjem suda, da je sud poslodavcu dostavio rješenje o ovrsi?

Mislim da se provodila na temelju moje izjave dane kod javnog bilježnika prilikom podizanja kredita. ZABA se upisala u očevidnik kod FINA-e, a poslodavac je ovrhu provodio na način da je uplate vršio direktno na račun ZABA-e.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Sanny66 je napisao:

Što sada ja mogu učiniti ili moj poslodavac, s obzirom da osobno u banci ne mogu dobiti nikakvo rješenje da je ovrha dovršena?

Odgovor ste već dobili. Poslodavac treba poslati pismeno ovrhovoditelju i to preporučeno i sa povratnicom, te zatražiti njegovo hitno očitovanje u smislu zašto odbija primitak uplata po ovršnoj ispravi?

prije 9 sati , Sanny66 je napisao:

Bojim se da u neko dogledno vrijeme ne budem ponovno ovršena za preostali iznos, uvećan za velike kamate, kako od banke ili neka od Agencija za naplatu dugova. 

Može biti ovršen i poslodavac za ovaj Vaš dug, jer nije postupio po dostavljenoj ovršnoj ispravi. I zato on treba tražiti očitovanje ovrhovoditelja.

prije 9 sati , Sanny66 je napisao:

Mislim da se provodila na temelju moje izjave dane kod javnog bilježnika prilikom podizanja kredita. ZABA se upisala u očevidnik kod FINA-e, a poslodavac je ovrhu provodio na način da je uplate vršio direktno na račun ZABA-e.

Provjerite ovo s poslodavcem. Je li ovdje u pitanju ovrha na novčanim sredstvima koju provodi Fina ili ovrha na plaći koju provodi poslodavac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija