Jump to content

Prijenos vlasništva poduzeća


suky1234

Preporučene objave

Poštovani,

Molim vas da mi odgovorite na par pitanja jer je došlo do smrti vlasnice poduzeća i sada moramo raditi promjene u vlasničkoj strukturi firme.
Vlasnici su bračni par, ja sam direktor i svi smo u rodbinski povezani (pokojna suvlasnica je teta direktora).

1) Ukoliko se na ostavinskoj raspravi prenese vlasnički udio pokojnice na direktora firme, da li onda direktor plaća 5% poreza na naslijeđivanje, odnosno da li je tada potrebna procedura procjene vrijednosti poduzeća?

2) Da li direktor firme može promjeniti sjedište firme bez suglasnosti vlasnika (u ovom slučaju pokojne suvlasnice)?

3) Koja je procedura potrebna kod promjene sjedišta poduzeća ukoliko bi novo sjedište firme bila adresa, tj. stan direktora?
Da li je potreban Ugovor o najmu, odnosno da li direktor i jedini zaposlenik mora sam sebi plaćati najam?

4) Vlasništvo poduzeća bi se prenijelo bez novčane naknade. Da li je moguće isplatiti nekakvu nagradu vlasniku neoporezivo? Ako da, do kojeg iznosa?
Da li je moguće oporezivo isplatiti naknadu vlasniku ako je poduzeće dobit iz 2019 iskoristila za pokrivanje gubitka iz prethodnih godina?

5) Da li je moguće suvlasniku neoporezivo isplatiti naknadu za pomoć zbog smrti drugog suvlasnika (njegove žene)? Ako da, do kojeg iznosa? Suvlasnici nisu zaposlenici poduzeća.
Pokojna suvlasnica je bila prokurist. Da li poduzeće može platiti troškove pogreba?

6) Kako u ovom slučaju vratiti temeljni kapital suvlasnika od 20.000 kn (direktor bi uplatio temeljni kapital u istom iznosu kod preuzimanja vlasništva)?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, suky1234 je napisao:

Poštovani,

Molim vas da mi odgovorite na par pitanja jer je došlo do smrti vlasnice poduzeća i sada moramo raditi promjene u vlasničkoj strukturi firme.
Vlasnici su bračni par, ja sam direktor i svi smo u rodbinski povezani (pokojna suvlasnica je teta direktora).

1) Ukoliko se na ostavinskoj raspravi prenese vlasnički udio pokojnice na direktora firme, da li onda direktor plaća 5% poreza na naslijeđivanje, odnosno da li je tada potrebna procedura procjene vrijednosti poduzeća?

2) Da li direktor firme može promjeniti sjedište firme bez suglasnosti vlasnika (u ovom slučaju pokojne suvlasnice)?

3) Koja je procedura potrebna kod promjene sjedišta poduzeća ukoliko bi novo sjedište firme bila adresa, tj. stan direktora?
Da li je potreban Ugovor o najmu, odnosno da li direktor i jedini zaposlenik mora sam sebi plaćati najam?

4) Vlasništvo poduzeća bi se prenijelo bez novčane naknade. Da li je moguće isplatiti nekakvu nagradu vlasniku neoporezivo? Ako da, do kojeg iznosa?
Da li je moguće oporezivo isplatiti naknadu vlasniku ako je poduzeće dobit iz 2019 iskoristila za pokrivanje gubitka iz prethodnih godina?

5) Da li je moguće suvlasniku neoporezivo isplatiti naknadu za pomoć zbog smrti drugog suvlasnika (njegove žene)? Ako da, do kojeg iznosa? Suvlasnici nisu zaposlenici poduzeća.
Pokojna suvlasnica je bila prokurist. Da li poduzeće može platiti troškove pogreba?

6) Kako u ovom slučaju vratiti temeljni kapital suvlasnika od 20.000 kn (direktor bi uplatio temeljni kapital u istom iznosu kod preuzimanja vlasništva)?

Hvala.

1.) Da, plaća osim ako niste potomak u uspravnoj liniji. Ali u iznosu od 4%. Vrlo vjerojatno da će PU sama procijeniti pa vi ne morate raditi procjenu.

2.) Ukoliko zastupa samostalno i pojedinačno mislim da može.

3.) Sklopite novi ugovor o najmu, odete kod javnog bilježnika koji će vam sastaviti prijavu i poslati to na Trgovački sud. Kad dobijete rješenje onda s njime put pod noge u HZMO, HZZO i ostale institucije koje vam trebaju da promijenite adresu tamo. Direktor sa svojim ugovorom o najmu ide na PU prijaviti ugovor.

4.) Ukoliko je nasljednik poduzeća radi u njemu možete mu dati 5000 za prehranu, božićnica ili naknada za godišnji do 3000. Da se sad ovako nešto može isplatiti nisam baš upoznat.

5.) Mislim da ne. Također poduzeće ne može platiti troškove sprovoda. Neka me neko ispravi ako sam u krivu.

6.) Ukoliko može nek otvori paušalni obrt i taj iznos razbije na više faktura jer je to porezno najisplativije. Ukoliko ne želi uvijek može sklopiti sa firmom ugovor o najmu (izgubit će dio zbog poreza na najam), pričekati da dođe do isplate dobiti pa si onda isplatiti ili sad odmah napraviti akontaciju dobiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija