Jump to content

Punomoć


Gogi1234

Preporučene objave

Dakle zbog trenutne situacije prodavatelj nije u mogućnosti doći kući iz Njemačke pa će napraviti punomoć da to obavi njegov rođak, zanima me koji je način najbrži za slanje pošte jer preporučeno putuje 8 dana iz Njemačke. Dugo se čeka na termin kod notara i još se mora na sud radi apostille, strah me da neću stići na vrijeme za apn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Gogi1234 je napisao:

Dakle zbog trenutne situacije prodavatelj nije u mogućnosti doći kući iz Njemačke pa će napraviti punomoć da to obavi njegov rođak, zanima me koji je način najbrži za slanje pošte jer preporučeno putuje 8 dana iz Njemačke. Dugo se čeka na termin kod notara i još se mora na sud radi apostille, strah me da neću stići na vrijeme za apn

Imate vremena do kraja travnja tako da ne morate brinuti. Nažalost mislim da vam je to jedina mogućnost jer je autobusni promet je u prekidu. Ukoliko vam se ne da čekati toliko termin kod bilježnika probajte nazvati hrvatsku ambasadu/konzularni ured (pod uvjetom da prodavatelj ima hrv. državljanstvo) da vidite koliko vam treba kod njih da vam ovjere ako možete doći do ambasade.

Provjerite s bankom da li možete napraviti kao što je napravo @Tintintin
 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav!

Mama i ujak me žele ovlastiti da ih zastupam u prodaji posjeda. Ujak je u Njemačkoj te nema namjeru dolaziti, a trenutno zbog situacije nije ni moguće. Mama je u HR ali se ne želi time baviti jer bi ionako ja svugdje s njom trebala ići. 

Pročitala sam dvije teme ovdje vezano uz punomoć ali ipak bih htjela provjeriti par stvari.

Dakle, treba sastaviti specijalnu punomoć za kupoprodaju nekretnine.

1. mama i njezin brat imaju svaki polovicu udjela, trebam li posebno punomoć od mame, posebno od ujaka ili se može sve zajedno?

2. pročitala sam i da za Njemačku nije trebao prijevod punomoći nego mogu ujaku poslati samo na hrvatskom? Je li to stvarno tako, je li sigurno ili je ipak bolje napraviti prijevod? (ujak će to rješavati kod javnog bilježnika u Njemačkoj), da li slati samo prijevod ili treba i original i prijevod slati u Njemačku? 

3. postoji li neka univerzalna špranca specijalne punomoći te gdje ju skinuti, ako ne postoji, kome se obratiti da mi ju sastavi, bilježniku, odvjetniku, nekom trećem? Našla sam ovaj primjer šprance na internetu (Primjer specijalne punomoći ) , je li to ok špranca, mogu li ju iskorisititi, pokriva li sve elemente koji mi mogu zatrebati prilikom prodaje, je li pravna terminologija te šprance ispravna i "up to date"? Naravno, ispravila bih gramatičke greške i unijela naše podatke.

4. koliko primjeraka punomoći napraviti? (kupac će uplatiti novce u kešu, jednokratno, na račun mame, ne znam da li to onda isključuje posredstvo banke i jedan primjerak punomoći manje?) 

Ispričavam se na puno pitanja i ako tražim previše određenih informacija, a bit ću zahvalna na bilo kojoj informaciji.

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Saschie je napisao:

1. mama i njezin brat imaju svaki polovicu udjela, trebam li posebno punomoć od mame, posebno od ujaka ili se može sve zajedno?

Trebalo bi biti odvojeno jer su njih dvoje nisu u mogućnosti da se sastave zajedno i da potpišu jedinstvenu. vjerujem da se može sve na jednu ali to će vam neko drugi odgovoriti

 

prije 6 sati , Saschie je napisao:

2. pročitala sam i da za Njemačku nije trebao prijevod punomoći nego mogu ujaku poslati samo na hrvatskom? Je li to stvarno tako, je li sigurno ili je ipak bolje napraviti prijevod? (ujak će to rješavati kod javnog bilježnika u Njemačkoj), da li slati samo prijevod ili treba i original i prijevod slati u Njemačku? 

Ako je prošlo kolegi gore napravite vi punomoć na hrvatskom i pošaljite. eventualno ako se osjećate nesigurno neka ujak napravi na njemačkom punomoć da ne gubite vrijeme i novac te je prevedete kod nas. Ukoliko se pak odlučite na slanje prevedene opcije gore morat ćete je prevest u svakom slučaju tako da vam slanje dvostrukih punomoći baš i ne pomaže puno (u tom slučaju bolje vam je predavati punomoć na hrvatskom)

 

prije 6 sati , Saschie je napisao:

3. postoji li neka univerzalna špranca specijalne punomoći te gdje ju skinuti, ako ne postoji, kome se obratiti da mi ju sastavi, bilježniku, odvjetniku, nekom trećem? Našla sam ovaj primjer šprance na internetu (Primjer specijalne punomoći ) , je li to ok špranca, mogu li ju iskorisititi, pokriva li sve elemente koji mi mogu zatrebati prilikom prodaje, je li pravna terminologija te šprance ispravna i "up to date"? Naravno, ispravila bih gramatičke greške i unijela naše podatke.

pola stvari vam tu ne trebaju ali može se koristiti.

 

prije 6 sati , Saschie je napisao:

4. koliko primjeraka punomoći napraviti? (kupac će uplatiti novce u kešu, jednokratno, na račun mame, ne znam da li to onda isključuje posredstvo banke i jedan primjerak punomoći manje?)

za to ne treba punomoć uopće. trebate mu samo dati iban i swift (mislim da to čak i ne treba jer se iz ibana da izvaditi kod koje je banke otvoren račun) od mame i to je sve. kupac samostalno upravlja svojim novcem i računom, a banke ne traže punomoć za prebacivanje s računa na račun ukoliko komitent zadaje nalog za transakciju. ja bih vam preporučio dva komada punomoći (ukoliko budu mama i ujak davali svaki zasebno punomoć onda svaku punomoć dva puta) jer jednu(dvije) morate dati kupcu jer mu je potrebna kod uknjižbe, a jednu čisto da vi imate.

uređeno: od BRKICA00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Pozdrav, suprug mi radi u Njemačkoj  ja sam u Hrvatskoj..  Moram podignuti osobnu iskaznicu za dijete.. Kako treba jedan roditelj predati zahtjev a drugi podignuti osobnu iskaznicu u policiji su mi rekli da mora ići kod notara/JB da mi da punomoć da mogu dignuti osobnu za djete u njegovo ime.. Postoji li mogućnost da kad se to napravi da se nekako sto brze pošalje (osim pošte) jer su već jednom izgubili taj papir, a mora biti original, pa ne moze mailom.. da se pošalje hitno kao prioritetno pismo /dokument ili?? Hvala unaprijed 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija