Jump to content

Ovrha - storno


PointBlank

Preporučene objave

Pozdrav dobri ljudi,

Pitanje. Pod ovrhom sam od strane Zagrebačke banke već gotovo četiri godine, čitao sam kako je Vlada odlukom zaustavila ovrhe na period od iduća tri mjeseca, a koliko vidim ono se tiče i mene, dakle staro-ovršene građane. Zanima me, kako će ta odluka izgledati u praksi i otkada vrijedi? Plaću bih trebao dobiti do 16. u mjesecu, dakle u četvrtak idući tjedan, na plaći sam od 6000 kuna od čega mi je 1758 kuna ovršeno, sad me zanima hoću li dobiti svih 6 tisuća kuna na zaštićeni račun? Ili sam možda sve krivo shvatio pa se to zapravo ne odnosi na mene?

Hvala unaprijed na svakom odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, PointBlank je napisao:

Nažalost, ništa od svega. Nazvao sam računovodstvo u firmi i kažu mi da se ovaj zakon ne odnosi na mene.

Dobio sam danas plaću, oduzeli su mi 1842 kune kao i svaki mjesec. Dođem doma i na vijestima govore iz Vlade kako se storniraju sve ovrhe trenutno. Ovdje se stvarno ne zna tko pije, a tko plaća.

Ukoliko je kod Vas u pitanju ovrha na plaći, tada Vam je poslodavac ispravno odgovorio, jer se Zakon o dopuni Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima odnosi samo na ovrhe koje se provode na novčanim sredstvima kod Fine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam siguran da sam razumio. Kako mislite "Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima odnositi samo na ovrhe koje se provode na novčanim sredstvima kod Fine"?

Mene je ovršila Zagrebačka banka, a FINA je ta koja me u biti ovršuje jer vidim na izvatku računa svaki mjesec piše "Prijenos sredstava po nalogu FINA-e - prisilna naplata" i onda stoji kome ide ih 1842 kune koje mi oduzmu svaki mjesec. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, PointBlank je napisao:

Nisam siguran da sam razumio. Kako mislite "Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima odnositi samo na ovrhe koje se provode na novčanim sredstvima kod Fine"?

Jednostavno nije isto ovrha na novčanim sredstvima koju provodi Fina i ovrha na plaći koju provodi poslodavac.

Prije 4 minuta, PointBlank je napisao:

Mene je ovršila Zagrebačka banka, a FINA je ta koja me u biti ovršuje

Ovrši Vas može banka, ali ne i Fina, jer ona samo provodi ovrhu koja joj je dostavljena na naplatu ili provedbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, PointBlank je napisao:

Zašto je bitno tko je PROVODITELJ? 

Zato što se Zakon o dopuni Zakona o provedbi ovrhe  na novčanim sredstvima odnosi isključivo na postupanje FINE-a.

prije 1 sat, PointBlank je napisao:

Poslodavac provodi ovrhu po nalogu FINA-e.

Ovrhu na novčanim sredstvima provodi FINA-a, a ovrhu na plaći provodi poslodavac. Na ovu prvu se odnose ove nove dopune Zakona. Za ovrhe na plaći i mirovini trebalo je izvršiti izmjene i dopune Ovršnog zakona, a što trenutno nije napravljeno.

prije 1 sat , PointBlank je napisao:

Jel moguće da će postojati takva distinkcija u ovom novom zakonu jer tamo piše da su uključene SVE ovrhe?

Nigdje ne piše da se odnosi na sve ovrhe, već piše da će za vrijeme trajanja posebnih okolnosti FINA-a zastati s provedbom ovrhe na novčanim sredstvima u odnosu na ovršenike fizičke osobe. Mada i ovdje postoji iznimka od pravila, a ona kaže da FINA-a  iznimno neće zastati s provedbom ovrhe na novčanim sredstvima u odnosu na ovršenike fizičke osobe, ako se ovrha provodi radi namirenja tražbine zakonskog uzdržavanja djeteta, druge tražbine kada se ovrha provodi radi namirenja budućih obroka po dospijeću, tražbine po osnovi dospjele, a neisplaćene plaće, naknade plaće ili otpremnine, ako se radi o mjerama osiguranja iz kaznenog postupka, te u slučaju ovrhe po računu specifične namjene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, PointBlank je napisao:

Sad ako oni stvarno izostave iz ovog procesa ljude kojima, ni krivima, ni dužnima, firma PROVODI ovrhu onda više apsolutno ništa nema smisla. 

Ima smisla za one ovršenike u odnosu na koje se provodi ovrha na novčanim sredstvima.

Prije 3 minuta, Burinjo1812 je napisao:

Znaci, nece mi deblokirati racun i dalje ce mi dio mirovine sjedati na zasticeni racun a dio preko fine ide ovrsitelju?

Ovisi da li se kod Vas provodi ovrha na mirovini ili ovrha na novčanim sredstvima? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 58 minuta, Borbena7 je napisao:

Ovisi da li se kod Vas provodi ovrha na mirovini ili ovrha na novčanim sredstvima? 

Iskreno, ne znam. Znam da sam morao otvarati zasticeni racun i da je fina onda nesto slala mirovinskom. A sta ako mi odblokiraju racun, onda vise nema uplata na zasticeni? I nakon sto ponovo pocnu provoditi ovrhe opet moram otvarati zasticeni racun?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, razgovarao sam s jednim prijateljem koji je vlasnik firme i ima sličnu situaciju s nekoliko zaposlenika koji su u položaju poput mene. 

Kaže mi, bez obzira što firma provodi samu ovrhu, firma to radi na ZAHTJEV i prema naredbi FINA-e. Ovaj zakon tiče se svih ovrha osim onih navedenih u samom zakonu. 

On sam ljudima pušta plaće i rekao mi je da po ovom novom zakonu on će sav novac uplaćivati ljudima na zaštićeni račun. Dakle, FINA će na period od tri mjeseca suspendirati zahtjev za posebnom vrstom naplate potraživanja vjerovnika. 

Isto tako, rekao mi je ako se dogodi da recimo jedna firma i idući period ovršenima uplaćuje samo dio novca na zaštićeni račun, a ostatak se prosljeđuje vjerovnicima, ti vjerovnici imaju obvezu vratiti novac ovršeniku. 

 

, Burinjo1812 je napisao:

Iskreno, ne znam. Znam da sam morao otvarati zasticeni racun i da je fina onda nesto slala mirovinskom. A sta ako mi odblokiraju racun, onda vise nema uplata na zasticeni? I nakon sto ponovo pocnu provoditi ovrhe opet moram otvarati zasticeni racun?

Vlada je na svojoj stranici ljudima savjetovala da kod ovakve kratkotrajne deblokade računa ne zatvaraju svoj zaštićeni račun jer će se nakon isteka ovog zakona opet sve vratiti na staro. Dakle, ako vas i deblokiraju nemojte zatvarati zaštićeni račun jer ćete u suprotnom sve morati kasnije ponavljati. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, Burinjo1812 je napisao:

Znam da sam morao otvarati zasticeni racun i da je fina onda nesto slala mirovinskom. A sta ako mi odblokiraju racun, onda vise nema uplata na zasticeni? I nakon sto ponovo pocnu provoditi ovrhe opet moram otvarati zasticeni racun?

Zastoj ovrhe će nastati samo ako je ovrha na novčanim sredstvima koju provodi Fina, a zaštićeni račun se neće zatvarati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, PointBlank je napisao:

Kaže mi, bez obzira što firma provodi samu ovrhu, firma to radi na ZAHTJEV i prema naredbi FINA-e. Ovaj zakon tiče se svih ovrha osim onih navedenih u samom zakonu. 

Ako je ovrha na novčanim sredstvima tada je provodi Fina i tada se na nju odnosi zadnja dopuna Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima. Čl. 2. ovog Zakona jasno kaže koja tijela provode ovrhu na novčanim sredstvima tj. da su to Fina, HNB i banke i taj zakon se odnosi na njih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, PointBlank je napisao:

Na to sam i mislio. Ovrha je nad mojim novčanim sredstvima, dakle i plaći koju dobivam svaki mjesec od čijeg se dijela naplaćuju vjerovnici. 

Pogrešno tumačite.

Posljednji put ovo navodim, jer nema smisla da se ponavljam. Ove posljednje dopune Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima ne utječu na provedbu ovrhe na plaći i mirovini, a koje se provode sukladno Ovršnom zakonu. To su ovrhe koje provode poslodavci i Zavod za mirovinsko osiguranje, a ne Fina. Znači to su ovrhe nad stalnim novčanim primanjima kao što su plaće i mirovina, pa se na njih ne odnosi zastoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete li mi staviti link ovdje, ako imate vremena i volje, gdje se vidi distinkcija između Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima i Ovršnog zakona?

Shvatio sam što želite reći, stalna novčana primanja nisu "novčana primanja" na što se odnosi ovaj zakon. Meni osobno to nema nikakvog smisla, i vjerujem da će većina ljudi to shvatiti na isti način. Ljudi su uvjereni kako će ovom privremenom dopunom zakona, blokirani, dobiti čitav iznos svoje plaće iduća tri mjeseca. Vi tvrdite da to nije tako. Mene samo onda zanima, ako je plaća izuzeta iz ovog dodatka, o kakvim novčanima primanjima onda oni govore?

Hvala na trudu i strpljenju što odgovarate na pitanja nas koji nismo previše upoznati sa određenim zakonima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam jos jedno pitanje. Registrirao se na e građanin i na fininoj e blokade pod Očevidnik neizvršenih osnova za plaćanje je prazno. Pod Osnove za placanje prikazuje dokument od javnog biljeznika na ovrhu opcenito na novcana sredstva. To znaci da fina ne provodi ovrhu nego mirovinsko? Kako ja sad mogu znati koliko je odplacen dug i ostale stvari?

Zahvaljujem na odgovoru

uređeno: od Burinjo1812
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Burinjo1812 je napisao:

To znaci da fina ne provodi ovrhu nego mirovinsko?

Ne temelju ovih podatak je to nemoguće odgovoriti. Npr. ovrhovoditelj je mogao povući ovrhu sa Fine i zato je ne možete vidjeti.

Prije 14 minuta, Burinjo1812 je napisao:

Kako ja sad mogu znati koliko je odplacen dug i ostale stvari?

O svim uplatama mora postojati pisani trag. Sad je pitanje tko ih je izvršavao, ako je Fine onda imate pravo na uvid u njeno poslovanje na način da tražite uvid u Očevidnik izvršenih osnova za plaćanje ili ako je poslodavac/HZMO onda imate pravo na uvid u njegove isplate i postupanja temeljem ovrhe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Burinjo1812 je napisao:

Uglavnom ovo je sve prekomplicirano za mene, nadao se da cu na e blokadi vidjeti kome idu novci

Kada je EOS u pitanju, vrlo je vjerojatno da su tražili od HZMO provedbu. Naravno, to trebate provjeriti, kontaktirajte EOS i HZMO te jednostavno sa jednim pitanjem utvrdite, da li se dug po toj osnovi naplaćuje ovrhom na novčanim sredstvima preko Fine ili ovrhom na mirovini. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Zato što se Zakon o dopuni Zakona o provedbi ovrhe  na novčanim sredstvima odnosi isključivo na postupanje FINE-a.

Ovrhu na novčanim sredstvima provodi FINA-a, a ovrhu na plaći provodi poslodavac. Na ovu prvu se odnose ove nove dopune Zakona. Za ovrhe na plaći i mirovini trebalo je izvršiti izmjene i dopune Ovršnog zakona, a što trenutno nije napravljeno.

Nigdje ne piše da se odnosi na sve ovrhe, već piše da će za vrijeme trajanja posebnih okolnosti FINA-a zastati s provedbom ovrhe na novčanim sredstvima u odnosu na ovršenike fizičke osobe. Mada i ovdje postoji iznimka od pravila, a ona kaže da FINA-a  iznimno neće zastati s provedbom ovrhe na novčanim sredstvima u odnosu na ovršenike fizičke osobe, ako se ovrha provodi radi namirenja tražbine zakonskog uzdržavanja djeteta, druge tražbine kada se ovrha provodi radi namirenja budućih obroka po dospijeću, tražbine po osnovi dospjele, a neisplaćene plaće, naknade plaće ili otpremnine, ako se radi o mjerama osiguranja iz kaznenog postupka, te u slučaju ovrhe po računu specifične namjene.

Fina je poslodavcu uvijek dostavljala podatke kome plaćati i sama preusmjeravala sredztva ako je poslodavac uplaćivao drugome po redu a ne prvome. Fina je pljenila dohodak po vjerodostojnoj ispravi na svim računima ovršenika, Fina provodi ovrhe i nad mirovinom jer se mirovinskom daje broj zaštićenog računa, ako ste ovršeni..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, Borbena7 je napisao:

Kada je EOS u pitanju, vrlo je vjerojatno da su tražili od HZMO provedbu. Naravno, to trebate provjeriti, kontaktirajte EOS i HZMO te jednostavno sa jednim pitanjem utvrdite, da li se dug po toj osnovi naplaćuje ovrhom na novčanim sredstvima preko Fine ili ovrhom na mirovini. 

Hvala, ovo je stvarno dosta komplicirano. Znaci fina provodi ovrhe ali agancije poput eosa bez ikave kontrole i obavijesti mogu direktno traziti ovrhu od mirovinskog a meni racun i dalje ostane blokiran? Sta se događa ako ja uplatim iznos duga na tekuci i fina ga povuce i prosljedi eosu? Onda se moram raspravljati sa takvom agencijom da makne ovrhu sa mirovine? Mislim tako ispada. A kolko citam po internetu direktno uplacivanje na racun takvim agencijama nije bas pametna stvar. Sorry ako su pitanja glupa ali octio sam glup onda jer ne kuzim kako takva agencija bez obavijesti mene moze traziti ovrhu na moju mirovinu ako je prvo sve islo preko fine. I na finininoj e blokadi nema dokumenta koji glasi na eos, sve je i dalje na zagrebacku banku. Ja priznajem svoj dug i zelim ga vratiti ali ovo je stvarno prekomplicirano za obicne ljude. A eos bas i nije voljan nesto puno odgovarati na mailove i davati informacije. Kupili dug jeftino i boli njih briga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, Burinjo1812 je napisao:

Znaci fina provodi ovrhe ali agancije poput eosa bez ikave kontrole i obavijesti mogu direktno traziti ovrhu od mirovinskog a meni racun i dalje ostane blokiran?

Fina provodi ovrhu, ako joj je dostavljen zahtjev za provedbu ovrhe na novčanim sredstvima i tako postupa dok se ovrhovoditelj ne povuče tj. dok ne zatraži prestanak postupanja ili dok se dug u cijelosti po toj ovršnoj ispravi i zahtjevu ovrhovoditelja ne namiri.

Ovrhovoditelj je taj koji bira predmet ovrhe tj. može osim ovrhe na Fini tražiti i ovrhu na plaći/mirovini. U pravilu bi ovu prvu trebao povući i onda tražiti ovu drugu ovrhu. Samo treba ovršnu ispravu dostavi poslodavcu/HZMO na provedbu i to je to. A poslodavac nije ovlašten ispitivati u kojem je stanju provedba ovrhe na Fini, mada je to najčešće situacija da je ta ovrha na Fini negdje u redu čekanja na naplatu, a kod poslodavca se uistinu redovno mjesečno i naplaćuje. U svakom slučaju, kada se namire u cijelosti preko plaće/mirovine, tada i povlače ovrhe sa Fine, jer im u protivnom prijeti protuovršni postupka gdje moraju vratiti sve što su dvostruko stekli, plus zatezne kamate i obvezu podmirivanja troškova ovakvog postupka ovršeniku, a na što paze jer im je to direktni gubitak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, napokon su mi odgovorili iz Zagrebačke banke.

Gospođa iz odjela kredita mi je objasnila situaciju. U suštini stvari, FINA će otkada je zakon stupio na snagu, 20.04. u idućih deset dana deblokirati sve ovršenike na period određen tim istim zakonom. Moj će poslodavac i dalje provoditi ovrhu kao i do sada, dio novca na moj zaštićeni račun, a dio na tekući koji je blokiran. Razlika je u tome da ZABA, a niti bilo koji drugi vjerovnik neće imati pravo oduzimati mi taj novac kada račun postane deblokiran, a ja ću ga moći podići na bankomatu ili u poslovnici banke. 

Prema tome, blokirani će iduća tri mjeseca moći raspolagati punim iznosom svoje plaće i mirovine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, PointBlank je napisao:

Moj će poslodavac i dalje provoditi ovrhu kao i do sada, dio novca na moj zaštićeni račun, a dio na tekući koji je blokiran. Razlika je u tome da ZABA, a niti bilo koji drugi vjerovnik neće imati pravo oduzimati mi taj novac kada račun postane deblokiran, a ja ću ga moći podići na bankomatu ili u poslovnici banke. 

To vrijedi za ovrhu na novčanim sredstvima ovršenika koju provodi Fina.

Prije 19 minuta, PointBlank je napisao:

Prema tome, blokirani će iduća tri mjeseca moći raspolagati punim iznosom svoje plaće i mirovine. 

Ovo j netočno ukoliko su u pitanju ovrhe na plaći ili mirovini.

Ovrhu na plaći poslodavac ili ovrhu na mirovini HZMO provodi na način da dio plaće koji je izuzet od ovrhe uplaćuje ovršeniku na njegov redovni račun ili zaštićeni račun (ako je dobio obavijest Fine o njegovom otvaranju), a zaplijenjeni dio uplaćuje ovrhovoditelju na njegov račun.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 29 minuta, Borbena7 je napisao:

To vrijedi za ovrhu na novčanim sredstvima ovršenika koju provodi Fina.

Ovo j netočno ukoliko su u pitanju ovrhe na plaći ili mirovini.

Ovrhu na plaći poslodavac ili ovrhu na mirovini HZMO provodi na način da dio plaće koji je izuzet od ovrhe uplaćuje ovršeniku na njegov redovni račun ili zaštićeni račun (ako je dobio obavijest Fine o njegovom otvaranju), a zaplijenjeni dio uplaćuje ovrhovoditelju na njegov račun.

Znaci, u mojem slucaju pošto se direkt uplacuje na racun eosa fina nema pojma koji je iznos duga do sad odplacen? Ako je to tako onda fina nema pojma koliki je stvarni dug i ako ja dobim nekakvu uplatu na racun koji nije zasticen postoji mogucnost da ce fina zapljeniti preveliki iznos i prosljediti ga toj agenciji jer nema evidentirano smanjene duga. Ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

To vrijedi za ovrhu na novčanim sredstvima ovršenika koju provodi Fina.

Ovo j netočno ukoliko su u pitanju ovrhe na plaći ili mirovini.

Ovrhu na plaći poslodavac ili ovrhu na mirovini HZMO provodi na način da dio plaće koji je izuzet od ovrhe uplaćuje ovršeniku na njegov redovni račun ili zaštićeni račun (ako je dobio obavijest Fine o njegovom otvaranju), a zaplijenjeni dio uplaćuje ovrhovoditelju na njegov račun.

Sorry, meni se čini da ili vi ne shvaćate o čemu se ovdje radi ili ovi u banci nemaju pojma što rade.

Nakon što sam razgovarao s gospođom iz Zabe, uputila me na broj kartičnog poslovanja kako bih se raspitao oko nove kartice blokiranog tekućeg računa. Naime, ta kartica mi je istekla, a ZABA ne izdaje nove blokiranim osobama. Međutim, meni je još jedna gospođa, ovoga puta iz kartičnog odjela, ponovila istu stvar kao i ova njena kolegica, s time da je dodala, kada FINA deblokira moj račun, dobit ću i novu karticu s kojom ću moći podizati novac koji je do sada FINA povlačila na račun vjerovnika. 

"zaplijenjeni dio uplaćuje ovrhovoditelju na njegov račun"

Ovo nije točno. Moj poslodavac glavni dio moje plaće šalje na moj zaštićeni račun, a ovršeni dio ne uplaćuje na račun ovrhovoditelja već na moj tekući račun koji je blokiran, a s kojeg FINA tada šalje dalje prema rasporedu plaćanja. Dakle, FINA skida novac s mojeg računa, moj poslodavac ne šalje taj iznos vjerovniku. To doslovno vidim na izvatku Zagrebačke banke koji dobijem svaki mjesec. 

Razumijem da je vaša tvrdnja kako se ovaj zastoj ovrha ne odnosi na stalna novčana primanja, ali vjerujem da ste u krivu. To je i jedina poanta ovog zakona, da se ljudima omogući raspolaganje kompletnim sredstvima. 

Ovaj se zakon ne odnosi jedino na plaćanje alimentacije, nekih izvarednih okolnosti i ukoliko se protiv osobe vodi kazneni postupak. 

uređeno: od PointBlank
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, PointBlank je napisao:

Sorry, meni se čini da ili vi ne shvaćate o čemu se ovdje radi ili ovi u banci nemaju pojma što rade.

Vi jednostavno ne razlikujete i ne želite razlikovati ovrhu na novčanim sredstvima od ovrhe na plaći i ovrhe na mirovini. 

Radi se  o različitim predmetima ovrhe i postupci su različiti, odnosno na njih se primjenjuju različiti zakoni. Ako je u pitanju ovrha na novčanim sredstvima koju provodi Fina, tada se na nju odnosi Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima. Ako je u pitanju ovrha na plaći ili mirovini, a koju provode poslodavci odnosno HZMO tada se na njih ne primjenjuje Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima. 

Prije 22 minuta, PointBlank je napisao:

Razumijem da je vaša tvrdnja kako se ovaj zastoj ovrha ne odnosi na stalna novčana primanja, ali vjerujem da ste u krivu. To je i jedina poanta ovog zakona, da se ljudima omogući raspolaganje kompletnim sredstvima. 

Ovo nije samo moje tumačenje Zakona, već je i javno rečeno da se ove dopune Zakon ne odnose na ovrhe koje se provode na plaći i mirovini.

https://www.moj-posao.net/Vijest/79250/Sabor-Obustava-ovrha-ne-obuhvaca-sve-ovrhe/2/

https://pravosudje.gov.hr/vijesti/bosnjakovic-rjesavamo-velik-dio-problema-uz-ovrhe/21814

http://radio1.hr/sindikat-umirovljenika-od-vlade-trazi-obustavu-ovrha-na-mirovine-na-tri-mjeseca/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Burinjo1812 je napisao:

Znaci, u mojem slucaju pošto se direkt uplacuje na racun eosa fina nema pojma koji je iznos duga do sad odplacen? Ako je to tako onda fina nema pojma koliki je stvarni dug i ako ja dobim nekakvu uplatu na racun koji nije zasticen postoji mogucnost da ce fina zapljeniti preveliki iznos i prosljediti ga toj agenciji jer nema evidentirano smanjene duga. Ili?

Ako poslodavac provodi ovrhu na plaći, tada Fina nema tu što raditi, odnosno Fina ne provodi takvu ovrhu i nema potrebe, a ni ovlasti da sudjeluje u njenom namirivanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledam zadnji izvadak koji sam dobio od banke:

Zaštićeni račun - uplaćeno 4158,00 kn

Tekući račun - uplaćeno 1842,00 kn

Dakle, ovršeni dio plaće je uplaćen na MOJ BLOKIRANI TEKUĆI RAČUN, a ne izravno ovrhovoditelju.

Nastavno, u izvatku kod blokiranog tekućeg računa stoji:

Prijenos sredstava po nalog FINA-e - prisilna naplata - Zagrebačka banka - 1842,00 kn

Onda je valjda FINA provoditelj ovrhe, a ne poslodavac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, Borbena7 je napisao:

Ako poslodavac provodi ovrhu na plaći, tada Fina nema tu što raditi, odnosno Fina ne provodi takvu ovrhu i nema potrebe, a ni ovlasti da sudjeluje u njenom namirivanju.

Sorry na gnjavazi, dosta je ovo zbunjujuce za nas obicne smrtnike. Ja sam mislio da ovrhe samo idu preko fine. Dosla mi obavijest u m pretinac da su racuni odblokirani pa je onda valjda ovrha kod mene preko fine. Uglavnom nis vise ne kuzim i bolje da si dam mira :) Dug cu ionako morat vratiti a sumnjam da si eos nece naci neki nacin da dobro ovo iskoristi. Hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Burinjo1812 je napisao:

Ja sam mislio da ovrhe samo idu preko fine. Dosla mi obavijest u m pretinac da su racuni odblokirani pa je onda valjda ovrha kod mene preko fine.

Ovrha na novčanim sredstvima koju provodi Fina je samo jedan od predmeta i sredstava ovrhe. Tako da ovrha još može biti i na plaći, mirovini, pokretninama, autu, nekretninama itd i sve se provode na drugačiji način.

Prije 3 minuta, Burinjo1812 je napisao:

Dosla mi obavijest u m pretinac da su racuni odblokirani pa je onda valjda ovrha kod mene preko fine.

Vjerujem da je kod Vas u pitanju ovrha na novčanim sredstvima koju provodi Fina i zato ste zahvaćeni posljednjim dopunama Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, PointBlank je napisao:

Prijenos sredstava po nalog FINA-e - prisilna naplata - Zagrebačka banka - 1842,00 kn

Onda je valjda FINA provoditelj ovrhe, a ne poslodavac.

Po ovakvom nalogu Fine se postupa kod provedbe ovrhe na novčanim sredstvima i to su ovrhe na koje se odnosi ova dopuna Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Ovrha na novčanim sredstvima koju provodi Fina je samo jedan od predmeta i sredstava ovrhe. Tako da ovrha još može biti i na plaći, mirovini, pokretninama, autu, nekretninama itd i sve se provode na drugačiji način.

Vjerujem da je kod Vas u pitanju ovrha na novčanim sredstvima koju provodi Fina i zato ste zahvaćeni posljednjim dopunama Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima.

Znaci, ako je ovrha na novcanim sredstvima preko fine onda mirovinsko meni uplaćuje dio na zasticeni a dio na blokirani racun, sa blokiranog ide fini koja proslleđuje eosu? I posto je ovrha preko fine u isto vrijeme ne moze biti i direkt na mirovini? Mozda konacno shvatim ovo haha. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , PointBlank je napisao:

Jučer sam dobio obavijest od FINA-e da mi je skinuta blokada. Danas sam išao u banku i oni mi kažu da sam i dalje blokiran. Pričekat ću još par dana, nadam se da je riječ samo o birokraciji, odnosno da ZABA još nije dobila službenu obavijest od FINA-e.

Fina u roku od deset (10) dana mora poslati bankama ovršenika nalog za deblokadu računa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Aha...znači moram pričekati minimalno deset dana.

Inače, jučer me nazvali da danas ponovno dođem u banku, stigao i oni mi govore kako su moji računi i dalje blokirani jer imam taj dug. Da oni to ne mogu deblokirati. Ja im pokažem obavijest FINA-e, a oni mi kažu, citiram: "Da, razumijemo to, ali vi ste blokirani, zamislite da dugujete milijun kuna i onda to ne morate vratiti...'.....

Gledam tu ženu i kažem, pa nisam oslobođen duga već iduća tri mjeseca zbog aktualne krize taj zakon je donesen upravo iz razloga da se blokiranim ljudima malo olakša situacija. I onda je ona počela nešto trubiti o njihovoj pravnoj službi iz čega sam zaključio da su oni odlučni tužiti državu zbog tog zakona, a istovremeno imaju namjeru ignorirati nalog FINA-e.

Sad mene interesira, neću paničariti do isteka ovog desetodnevnog perioda, ali kakve su mi opcije ako oni i dalje ustraju na svojoj odluci? Ima li kakav e-mail ili telefonski broj u nekoj državnoj službi gdje se mogu obratiti? Što se tiče FINA-e, njih je nemoguće dobiti na telefon, a preko maila mi samo pošalju gomilu linkova gdje se ljudi javljaju zbog raznih problema, a svugdje traže nekakve dokumente, nigdje nema nalog za običan upit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, PointBlank je napisao:

Aha...znači moram pričekati minimalno deset dana.

Samo pričekajte da Fina dovrši posao. Banka Vam ne može ništa, jer je Fina ta koja provodi ovrhu na novčanim sredstvima, a oni u cijelosti poštuju dopune Zakona. Svatko ima pravo tužiti, pa tako i banka, ali to se u konkretnom slučaju Vas ne tiče, jer svoje tužbene zahtjeve trebaju dokazati, a do tada vrijedi ovo što je na snazi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovanje!

Nešto sam tražila,pa naišla na ovaj predmet. O ovrhama koje su obustavljene na tri mjeseca znam jedno i to iz prve ruke. Moja snaha ima ovrhu koju sprovodi poslodavac.  Dio joj šalje na zaštićeni račun, a dio koji podliježe ovrsi na redovan odnosno blokorani račun.  Svaki mjesec joj banka isplati dio sa redovnog računa uredno jer je Fina obustavila ovrhu. Osim toga isto tako i umirovljeniku kojem Mirovinsko šalje cijelu penziju,a do sada je Fina raspodjelila dio na zašticeni,a dio na redovan blokirani račun isplaćuju sve do zadnje lipe. Radi se o tome ako ste dužni samoj banci oni vam pokušaju uzeti dozvoljeni dio za sebe uz izliku da to ionako morate jednog dana platiti. No ako ste uporni i ako tražite broj TIM blokade i njih nazovete,oni vam vraćaju sredstva koja su eventualno uzeli. To se odnosi na Erste banku.Redoviti krediti koji imate i uredno plaćate ne kvači taj zakon. Oni se moraju nastaviti redovito plaćati ili uzimati od plače. To je i navedeno u dopuni zakona o privremenoj obustavi ovrha. Mene jedino zanima koji prihodi od kojih su građani zaštićeni od provođenja ovrhe. Da li je to samo plača ili sve što može sjesti na redovan blokirani račun poput povrata poreza koji je trenutno aktuelan.

Hvala, lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
prije 2 sati , Sanja Knezevic je napisao:

Pozdrav, imala bih jedno pitanje. Jel postoji mogućnost da u isto vrijeme budem ovrsena i preko fine i preko poslodavca tj. da mi se sa place uzme 2 puta po 1/3 od plaće?

Postoji mogućnost da istovremeno imate ovrhu na više različitih predmeta ovrhe kao što su novčana sredstva koja se provode preko Fine i kao što je plaća koja se provodi preko poslodavca, ali to ne znači da se uzima dio plaće kako ste naveli. Zaštićeni dio plaće je dio koji je izuzet od ovrhe i njega se ne dira. Pogledajte čl. 173. Ovršnog zakona koji govori o ograničenju ovrhe. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija