Jump to content

Ugovor o radu


ribolovac123

Preporučene objave

Radnik ima sklopljen ugovor o radu na neodređeno prije par godina sa ugovorenom bruto plaćom većom od tadašnje minimalne bruto plaće.

U međuvremenu bruto plaća odlukama vlade postaje veća od bruto plaće koju radnik ima ugovorenu.

Poslodavac isplaćuje veću plaću od tada ugovorene i od trenutnog minimalca.

Da li poslodavac ima obvezu sklopiti novi ugovor o radu sa radnikom za plaću koju sada isplaćuje, ili sa minimalnim bruto iznosom koji je propisala vlada, ili može nastaviti isplate kako mu odgovara pozivajući se na ugovor kojim je plaća bila ugovorena prije nekoliko godina ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema Zakonu o minimalnoj plaći (pritom misleći na bruto plaću), jedine dvije mogućnosti da se radniku koji radi u RH, isplaćuje plaća manja od minimalne propisane Uredbom Vlade RH jesu :

1. takva mogućnost predviđena je Kolektivnim ugovorom (ali i tada ne može biti manja od 95% minimalne plaće određene Uredbom Vlade RH), i

2. radi se o radniku koji je jedini radnik kod poslodavca te istodobno član uprave, izvršni direktor, upravitelj zadruge, likvidator i sl. prema posebnim propisima.

Stoga, ukoliko u ugovoru o radu kojeg imate trenutno sklopljenog sa radnikom iznos ugovorene plaće iznosi manje od minimalne određene Uredbom Vlade RH, na temelju odredbe čl. 9. st. 3. Zakona o radu na radnika se ionako ima primijeniti najpovoljnije pravo, stoga postoji zakonska obveza za poslodavca da isplaćuje po radnika povoljniju plaću.

Kako to već ionako radite (ako sam vas dobro shvatio), sugerirao bih aneks ugovora sa usklađivanjem plaće ne niže od minimalca propisanog Uredbom Vlade RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru

 

"Kako to već ionako radite (ako sam vas dobro shvatio), sugerirao bih aneks ugovora sa usklađivanjem plaće ne niže od minimalca propisanog Uredbom Vlade RH."

Što ako radnik u ovom slučaju ne želi potpisati anex na sadašnji zakonski minimalac kako sugerirate, jer se radniku ustvari do sada (corona) isplaćivala veća plaća od sada minimalne za redovnu satnicu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je onda stvar poslodavca što će napraviti, a ovisno o ishodu, i radnika.

U slučaju spora o zakonitosti otkaza postavio bi se pitanje zašto je poslodavac isplaćivao plaću višu od uvećanog minimalca (jasno, i ranijeg ugovora, ali to sam objasnio), a sada je želi vratiti na minimalac (trenutni).

U interesu svih je dogovor, pogotovo u ovo doba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani zanima me ovako konobarica sam radila sam do 18.3 a onda je sef rekao da zatvaramo...nisam dobila otkaz ali niti sam ista potpisivala inace sam kao i vecina prijavljena na minimalac od 3863 kn..koje mi uplacuju na racun...nesto prije Uskrsa rekao mi je da mi je na racun legla mala placa prije Uskrsa naravno 3250,00 kn ..iskreno ostala sam malo ogorcena...moze li mi netko strucan objasniti inace mi je placa 6000 kako bi ja trebala prezivjeti sa tih 3250 kojih vise nemam jer kad pokrim minus,dopunsko,zdrastveno...ja sam bez kune nemogu radit jer nemamo uvijete za to dok traje pandemija...znaci mom poslodavcu odgode sva moguca placanja i ja dobim samo 3250 kao majka 2 djece a ja moram platit sve svoje dugove zivjeti i sutit jer budi sretna da si i to dobila zanima me dali mi poslodavac mora isplatit ostatak place ili sam ja 18 radnih dana volontirala ...nerazumijem jednostavno mi nije jasno...koje su tu cake i fore..koliko mora ili nemora...bas tuzna citam okolo forume,vjesti pratim,konobarski zivot grupe ljudi su zgrozeni i jadni,bjedni ...molim Vas koja su ovdje zapravo prava...iskrena i tocna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 36 minuta, ANDIJEO je napisao:

Postovani zanima me ovako konobarica sam radila sam do 18.3 a onda je sef rekao da zatvaramo...nisam dobila otkaz ali niti sam ista potpisivala inace sam kao i vecina prijavljena na minimalac od 3863 kn..koje mi uplacuju na racun...nesto prije Uskrsa rekao mi je da mi je na racun legla mala placa prije Uskrsa naravno 3250,00 kn ..iskreno ostala sam malo ogorcena...moze li mi netko strucan objasniti inace mi je placa 6000 kako bi ja trebala prezivjeti sa tih 3250 kojih vise nemam jer kad pokrim minus,dopunsko,zdrastveno...ja sam bez kune nemogu radit jer nemamo uvijete za to dok traje pandemija...znaci mom poslodavcu odgode sva moguca placanja i ja dobim samo 3250 kao majka 2 djece a ja moram platit sve svoje dugove zivjeti i sutit jer budi sretna da si i to dobila zanima me dali mi poslodavac mora isplatit ostatak place ili sam ja 18 radnih dana volontirala ...nerazumijem jednostavno mi nije jasno...koje su tu cake i fore..koliko mora ili nemora...bas tuzna citam okolo forume,vjesti pratim,konobarski zivot grupe ljudi su zgrozeni i jadni,bjedni ...molim Vas koja su ovdje zapravo prava...iskrena i tocna

Niko vam ne može odgovorit na to pitanje. Minimalac je donesen prema izračunu koji garantira pokriće minimalnih troškova života. Prema odluci vlade poslodavac treba pokriti razliku od minimalne (potpore države u idućem mjesecu vam je 4.000 kn). S obzirom da ste prijavljeni na minimalac poslodavac nema potrebe vama isplatiti razliku do 6000 kn jer nije u prekršaju (on je svoju obavezu ispunio). Neko od kolega će vam reći što možete napraviti ali ovako na prvu dobro je dok vas ne pošalje na burzu (tu će vam tek nastupit patnja, oprostite ako zvuči bezobrazno nije mi cilj vas deprimirat)

uređeno: od BRKICA00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, BRKICA00 je napisao:

Niko vam ne može odgovorit na to pitanje. Minimalac je donesen prema izračunu koji garantira pokriće minimalnih troškova života. Prema odluci vlade poslodavac treba pokriti razliku od minimalne (potpore države u idućem mjesecu vam je 4.000 kn). S obzirom da ste prijavljeni na minimalac poslodavac nema potrebe vama isplatiti razliku do 6000 kn jer nije u prekršaju (on je svoju obavezu ispunio). Neko od kolega će vam reći što možete napraviti ali ovako na prvu dobro je dok vas ne pošalje na burzu (tu će vam tek nastupit patnja, oprostite ako zvuči bezobrazno nije mi cilj vas deprimirat)

U redu mozda jos koji odg...dode u meduvremenu to i je mana prijave na minimalac...ali koliko sam skuzila ljudi koji su prijavljeni na pune place,na minimalac ista stvar poslodavci su si valjda dali za pravo da ti njemu dugujes hranit obitelj sa svojih 18 radnih dana ali to je od covjeka do covjeka nazalost svejedno hvala moze jos pitanje ako me prijavi na placu 5000 koliko tocno su svi njegovi prihodi koje za mene mora platiti jer kad sam ga to pitala nema 3 mj.rekao je da su jako visoki i da mu se neisplati hmmmm...ako itko zna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, ANDIJEO je napisao:

ako me prijavi na placu 5000 koliko tocno su svi njegovi prihodi koje za mene mora platiti

U ZG i ako su djeca (dvoje) prijavljena na Vas, na 5000 netto ispada 7281,25 brutto. Drzava daje 4000.

Mozete izracunati i sami ovdje, Bruto 2 iznos je ukupni trosak place .

uređeno: od miroslav6
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija