Jump to content

Zaštićeni račun / alimentacija


Vultus

Preporučene objave

-Trenutno sam nezaposlen i imam obavezu plaćanja alimentacije te ovrhe po računima.

-Presudom je određeno da alimentaciju plaćam majci na ruke.

-Idući tjedanstupam u radni odnos.

Zanima me slijedeće:

Kad otvorim zaštićeni račun, na koji način (što trebam poduzeti) da 1/4 plaće umjesto što će skidati ovrhe ide bivšoj supruzi za alimentaciju? 

  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@BRKICA00Hvala na brzom odgovoru.

 

Nije pokrenula ovrhu jer nije bilo potrebe. U stvari meni je to palo na pamet kako novac nebi išao u druge ovrhe nego njoj za dijete. Ako ona pokrene ovrhu, da li onda u tom slučaju ta 1/4 ide njoj za alimentaciju? Koliko sam ja upućen, možda sam u krivu, alementacija ima prednost pred ostalim ovrhama, drugi se u biti ne mogu naplaćivati ako postoji ovrha za alimentaciju.

uređeno: od Vultus
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Alimentacija stvarno ima prednost nad drugim ovrhama. Ali postoji kvaka. Naime potrebna je veća količina neisplaćene alimentacija da bi se to isplatilo. Jer ovako svaki mjesec ćete morati tj. bivša supruga pokretati ovrhu. I neće njoj ići sva četvrtina već od te četvrtine već onoliko koliko joj pripada. S time da je upitno koliko se to isplati jer na one ovrhe koje sjede i čekaju ide kamata pa će vam dug rasti. Koliko ja znam postoji još šema s administrativnom zabranom (otprilike ako ste imali kredit onda znate kako to funkcionira) pa na taj način izbjegnete ovrhe. Lijepo poslodavac vam odma skine sa plaće i šalje na račun majke novac, samo je potrebno napraviti administrativnu zabranu i ovjeriti je kod javnog bilježnika. @Borbena7 Da li je to moguće i provedivo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam ja njoj do sad plaćao na ruke, kako itko zna da li sam uopće plaćao ili ne i da li sam dužan, odnosno ako postoji neki način da ona ili ja ovjerimo neku izjavu da sam joj recimo dužan 20.000 kn, a alimentacija je mjesečno 1.000 kn, onda nebi trebala svaki mjesec pokretati ovrhu, ili sam nešto krivo shvatio?

 

Što se tiče ovoe druge opcije, čekamo @Borbena7 da nam pojasni :)

 

Uglavnom, puno hvala na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Vultus je napisao:

Što se tiče ovoe druge opcije, čekamo @Borbena7 da nam pojasni :)

Evo pojašnjenje za obje opcije.

U Vašem slučaju je ovo moguće riješiti ovrhom od strane majke i to na način da se ne podmirene obveze na ime alimentacije, ali i sve buduće dospjele obveze na ime alimentacije naplaćuju prisilnim putem ovrhom na plaći ili novčanim sredstvima Vas kao ovršenika. Ako se odlučite na ovo, javite pa Vam pojasnim postupak.

Međutim, osobno Vam predlažem da napravite administrativnu zabranu na plaći. Naime, sukladno odredbama Ovršnog zakona administrativna zabrana ima učinak ovršne isprave, a jasno je propisano da naplata alimentacije ima prednost u odnosu na druge ovrhe. I na taj način bi pravovremeno i bez dodatnih troškova (na zatezne kamate ili troškova postupka) podmirivali svoju obvezu na ime alimentacije. I za to vrijeme bi ostale ovrhe bile u redu čekanja.

, Vultus je napisao:

Ako sam ja njoj do sad plaćao na ruke, kako itko zna da li sam uopće plaćao ili ne i da li sam dužan, odnosno ako postoji neki način da ona ili ja ovjerimo neku izjavu da sam joj recimo dužan 20.000 kn, a alimentacija je mjesečno 1.000 kn, onda nebi trebala svaki mjesec pokretati ovrhu, ili sam nešto krivo shvatio?

Ako joj ikada u buduće iz bilo kojega razloga budete plaćali alimentaciju na ruke, tada tražite da Vam bar potpiše datiranu izjavu, a sadržaj iste bi trebao biti da je tog i tog dana od Vas preuzela taj i taj iznos na ime alimentacije koja dospijeva na plaćanje točno određenog dana. 
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

 

Međutim, osobno Vam predlažem da napravite administrativnu zabranu na plaći. Naime, sukladno odredbama Ovršnog zakona administrativna zabrana ima učinak ovršne isprave, a jasno je propisano da naplata alimentacije ima prednost u odnosu na druge ovrhe. I na taj način bi pravovremeno i bez dodatnih troškova (na zatezne kamate ili troškova postupka) podmirivali svoju obvezu na ime alimentacije. I to bile u redu čekanja.

 

Najljepša hvala na detaljnom pojašnjenju!

Ako smatrate da je ovo najbolja opcija, tko sam ja da proturječim :)  Pitanje: kako i gdje radim administrativnu zabranu?

I da rezimiram, Otvorim zaštićeni račun, i napravim administrativnu zabranu, 1/4 plaće ide za alimentaciju, a 3/4 mi ne može nitko drugi uzeti ovrhom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 24 minuta, Vultus je napisao:

Ako smatrate da je ovo najbolja opcija, tko sam ja da proturječim

Vlasnik svojih primanja, tako da je odluka definitivno Vaša.

Prije 25 minuta, Vultus je napisao:

Pitanje: kako i gdje radim administrativnu zabranu?

Kao dužnik možete javnobilježnički ovjerovljenom ispravom dati suglasnost da se radi naplate vjerovnikove tražbine zaplijeni dio Vašeg stalnog novčanog primanja tj. plaće i da se zatim izravno isplati vjerovniku, odnosno na način koji je utvrđen presudom (dan dospijeća, iznos i račun vjerovnika). Ovakva isprava ima pravni učinak rješenja o ovrsi, te je Vi dostavljate svom poslodavcu.

Prije 26 minuta, Vultus je napisao:

Otvorim zaštićeni račun, i napravim administrativnu zabranu, 1/4 plaće ide za alimentaciju, a 3/4 mi ne može nitko drugi uzeti ovrhom?

Tako je. Sada iznos ovisi o visini obveze na ime alimentacije i visini Vaše buduće plaće. Pogledate čl. 173. Ovršnog zakona, a koji definira iznose koji su izuzeti od ovrhe. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija