Jump to content

ugovor o doživotnom uzdržavanju


kresimir51

Preporučene objave

Imam, pitanje, moj otac je unucima sve ostavio Darovnim ugovorom, dok je na suvlasničkim nekretninama upisao pravo - plodouživanja ,iako zakon tumači da se bez suglasnosti ostalih suvlasnika ne može zabilježiti pravo pravo plodouživanja, Trenutno vodi sud za Ništetnost Darovnog ugovora. Naime zanima me na isti Darovni ugovor je sa drugom osobom potpisao ugovor o Doživotnom uzdržavanju, naime jedan od potpisnika ugovora o doživotnom uzdržavanju je umro prije 1 god . novi ugovor nije sklopljen ,dali stari još ima pravnu snagu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , kresimir51 je napisao:

dok je na suvlasničkim nekretninama upisao pravo - plodouživanja

Kako mislite na suvlasničkim nekretninama? Znam za slučaj gdje je otac poklonio kćeri stan ali je u ugovor o doživotnom uzdržavanju ubacio klauzulu doživotnog plodouživanja.

 

prije 6 sati , kresimir51 je napisao:

naime jedan od potpisnika ugovora o doživotnom uzdržavanju je umro prije 1 god . novi ugovor nije sklopljen ,dali stari još ima pravnu snagu

Ukoliko su nasljednici prihvatili obaveze iz tog ugovora na ostavinskoj taj ugovor bi trebao vrijediti.
Vaš ugovor mislim da ne vrijedi više ako ste pokrenuli ništetnost. Neko će me ispraviti ako sam u krivu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam dobro napisao ,suvlasnici smo na nekretnini nećaci i Ja , nećaci su pored svoga djela dobili od djeda tj moga oca njegov dio Darovnim ugovorom, a djed-moj otac upisao je pravo doživotnog plodouživanja ,a da mene nije kao suvlasnika nije pitao (zakonski svi suvlasnici moraju biti suglasni da se nekretnina optereti) ,uknjiženi smo nećaci i Ja, Otac se je nakon 8 god. predomislio i trenutno vodi spor za ništetnost Darovnog ugovora, ali je u međuvremenu sklopio sa prijateljem i njegovim sinom ugovor o Dosmrtnom uzdržavanju i to stoji kao zabilježba, Prijatelj je u međuvremenu umro, a ugovor nije mijenjan - pitanje je dali je taj ugovor nakon smrti prijatelja pravovaljan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , kresimir51 je napisao:

(zakonski svi suvlasnici moraju biti suglasni da se nekretnina optereti

Ovo vrijedi za opterećenje nekretnine u cijelosti, no ako je opterećenje samo na suvlasničkom dijelu, dopušteno je. 

 

prije 2 sati , kresimir51 je napisao:

sklopio sa prijateljem i njegovim sinom ugovor o Dosmrtnom uzdržavanju i to stoji kao zabilježba, Prijatelj je u međuvremenu umro, a ugovor nije mijenjan - pitanje je dali je taj ugovor nakon smrti prijatelja pravovaljan

Koliko se može zaključiti da su na strani davatelja uzdržavanja dvije osobe, odnosno prijateljev sin je živ, pa shodno tome nema zapreke da se ugovor održi na snazi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija