Jump to content

Skrbništvo nad roditeljem


Bubamara 123

Preporučene objave

Poštovani, 

Moja majka je cijeli život od mog rođenja provela u Psihijatrijskoj bolnici zbog duševne bolesti. Nakon toga je prebačena u Dom za nemoćne i starije osobe i tamo je godinama buduci da je njezina bolest neizlječiva. Kako je lišena poslovne sposobnosti dodijeljen joj je skrbnik s obzirom da ja nisam bila punoljetna, a država joj plaća smještaj sve te godine. Moja majka nema nikakve imovine, a niti ja nisam ništa naslijedila. Budući da sam sad punoljetna i radim, poslano mi je od strane Centra za socijalnu skrb da se prihvatim dužnosti skrbnika. 

Da li ja moram plaćati cijeli iznos za dom ako se prihvatim uloge skrbnika moje majke? Kad bi morala plaćati dom, od moje plaće ne bi ostalo ništa. Trenutno u dogovoru s Centrom sudjelujem s  jako minimalnim iznosom u sufinanciranju troškova za dom sukladno mojoj plaći, a to je prihvatljivo.

Također koje bi još bile moje obveze kao skrbnika u ovom slucaju i da li se može odustati ako vidim da ne ide?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dužnosti skrbnika prema Obiteljskom zakonu su:

(1.) Skrbnik je dužan poduzimati mjere da se štićenik osposobi za samostalan život i rad ,savjesno se brinuti o osobni i imovinskim pravima i obvezama te o dobrobiti štićenika, a u skladu s odlukom o lišenju poslovne sposobnosti.

(2.) Prije poduzimanja mjera zaštite osobe štićenika ili njegovih imovinskih interesa skrbnik je uvijek dužan razmotriti mišljenje,želje i osjećaje štićenika te ih uzeti u obzir, osim ako je to u suprotnosti s dobrobiti štićenika.

(3.) O poduzetim mjerama iz stavka 2.ovoga članka, te eventualnim razlozima  odbijanja želja štićenika skrbnik je dužan sastaviti bilješku kao sastavni dio izvješća o radu skrbnika.

(4.) Skrbnik će nastojati punoljetnog štićenika, ovisno o njegovom zdravstvenom stanju i sposobnostima uključiti u svakodnevni život i slobodne aktivnosti.

(5.) O poduzetim mjerama iz stavka 4. skrbnik je dužan sastaviti bilješku kao sastavni dio izvješća o radu skrbnika.

Te je pitanje izdataka za životne potrebe štićenika regulirano na način da Obiteljski zakon kaže:
(1) Izdaci za životne potrebe štićenika koji je lišen poslovne sposobnosti u pogledu raspolaganja i upravljanja imovinom namiruju se redom iz:
1. štićenikovih prihoda
2. sredstava dobivenih od osoba koje su po zakonu dužne uzdržavati štićenika
3. sredstava socijalne skrbi, sukladno odredbama posebnog zakona

4. štićenikove imovine i
5. drugih izvora.


(2) Iznimno, ako je to za dobrobit štićenika, izdaci za njegove životne potrebe mogu se prije sredstava socijalne skrbi namiriti iz štićenikove imovine koja ne služi za zadovoljavanje osnovnih životnih potreba štićenika i osoba koje je po zakonu dužan uzdržavati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Borbena7 je napisao:

Dužnosti skrbnika prema Obiteljskom zakonu su:

(1.) Skrbnik je dužan poduzimati mjere da se štićenik osposobi za samostalan život i rad ,savjesno se brinuti o osobni i imovinskim pravima i obvezama te o dobrobiti štićenika, a u skladu s odlukom o lišenju poslovne sposobnosti.

(2.) Prije poduzimanja mjera zaštite osobe štićenika ili njegovih imovinskih interesa skrbnik je uvijek dužan razmotriti mišljenje,želje i osjećaje štićenika te ih uzeti u obzir, osim ako je to u suprotnosti s dobrobiti štićenika.

(3.) O poduzetim mjerama iz stavka 2.ovoga članka, te eventualnim razlozima  odbijanja želja štićenika skrbnik je dužan sastaviti bilješku kao sastavni dio izvješća o radu skrbnika.

(4.) Skrbnik će nastojati punoljetnog štićenika, ovisno o njegovom zdravstvenom stanju i sposobnostima uključiti u svakodnevni život i slobodne aktivnosti.

(5.) O poduzetim mjerama iz stavka 4. skrbnik je dužan sastaviti bilješku kao sastavni dio izvješća o radu skrbnika.

Te je pitanje izdataka za životne potrebe štićenika regulirano na način da Obiteljski zakon kaže:
(1) Izdaci za životne potrebe štićenika koji je lišen poslovne sposobnosti u pogledu raspolaganja i upravljanja imovinom namiruju se redom iz:
1. štićenikovih prihoda
2. sredstava dobivenih od osoba koje su po zakonu dužne uzdržavati štićenika
3. sredstava socijalne skrbi, sukladno odredbama posebnog zakona

4. štićenikove imovine i
5. drugih izvora.


(2) Iznimno, ako je to za dobrobit štićenika, izdaci za njegove životne potrebe mogu se prije sredstava socijalne skrbi namiriti iz štićenikove imovine koja ne služi za zadovoljavanje osnovnih životnih potreba štićenika i osoba koje je po zakonu dužan uzdržavati.

Hvala na odgovoru. Nadam se da sam dobro razumjela. Mogu se koristiti i sredstva tj. dio place koju dobivam za plaćanje doma, ali sad je pitanje koliki je to dio. 

Obveze su mi jasne. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Bubamara 123 je napisao:

Nadam se da sam dobro razumjela. Mogu se koristiti i sredstva tj. dio place koju dobivam za plaćanje doma, ali sad je pitanje koliki je to dio. 

Da, tako je. Prema čl. 292. Obiteljskog zakona, Vi kao punoljetno dijete ste dužni uzdržavati roditelja koji nije sposoban za rad, a nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine. Iznimka je da se dijete može osloboditi ove obveze, ali samo ako ga taj roditelj iz neopravdanih razloga nije uzdržavao u vrijeme kad je to bila njegova zakonska obveza. Međutim, prema ovome što ste naveli, majka je bila bolesna da bi Vas uzdržavala, tako da se to ne bi moglo smatrati neopravdanim razlozima s njene strane. Žena naprosto nije imala mogućnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija