Jump to content

Stjecanja prava vlasništva


Cpt_Price

Preporučene objave

Pozdrav svima

Kao što sam naslov kaze; zanima me pravo stjecanja vlasništva, bolje rečeno zanima me cijela procedura? Već je bilo takvih tema ali nigdje nisam našao proceduru pa ak bi netko imao volje da ukratko opiše proceduru(gdje početi,komu se obratiti itd) Preko 20 godina odrzavam terene u posjedu svoje obitelji i zelio bih ih na sebe prepisati no naravno da se 1 od 3 braće s tim ne slaže, iako nezna ni gdje su ti tereni. Svjedoke imam i sada me zanima kamo dalje?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Cpt_Price je napisao:

Pozdrav svima

Kao što sam naslov kaze; zanima me pravo stjecanja vlasništva, bolje rečeno zanima me cijela procedura? Već je bilo takvih tema ali nigdje nisam našao proceduru pa ak bi netko imao volje da ukratko opiše proceduru(gdje početi,komu se obratiti itd) Preko 20 godina odrzavam terene u posjedu svoje obitelji i zelio bih ih na sebe prepisati no naravno da se 1 od 3 braće s tim ne slaže, iako nezna ni gdje su ti tereni. Svjedoke imam i sada me zanima kamo dalje?

 

Potrebno je vise informacija, tko je vlasnik i tko je posjednik tih nekretnina? Nekretnina se naravno ne moze samo tako prepisati na sebe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Cpt_Price je napisao:

Pozdrav svima

Kao što sam naslov kaze; zanima me pravo stjecanja vlasništva, bolje rečeno zanima me cijela procedura? Već je bilo takvih tema ali nigdje nisam našao proceduru pa ak bi netko imao volje da ukratko opiše proceduru(gdje početi,komu se obratiti itd) Preko 20 godina odrzavam terene u posjedu svoje obitelji i zelio bih ih na sebe prepisati no naravno da se 1 od 3 braće s tim ne slaže, iako nezna ni gdje su ti tereni. Svjedoke imam i sada me zanima kamo dalje?

 

Bez darovnog ili kupoprodajnog ugovora možete zaboraviti na prijepis. Na dosjelost bi možda moglo proći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, BRKICA00 je napisao:

 Na dosjelost bi možda moglo proći.

 

prije 8 sati , Cpt_Price je napisao:

naravno da se 1 od 3 braće s tim ne slaže

Velika je mogućnost da se radi o suvlasništvu nastalog nasljeđivanjem, glede čega izdvajam stajalište Županijskog suda u Bjelovaru zauzetog u predmetu , Gž-2458/13-2, od 30. I. 2014.

" U zemljišnoj knjizi upisani suvlasnik i posjednik cijele nekretnine koji je tijekom stjecanja i vršenja tog posjeda bio upoznat sa pravnim temeljom (nasljeđivanje) te načinom stjecanja suvlasništva ostalih upisanih suvlasnika i neposjednika, sa vremenom tog stjecanja i osobom od koje je stečeno, i sa time da nakon tog stjecanja ti suvlasnici nisu nikada na nedvojbeno jasan način očitovali volju o odricanju od toga prava – zna da mu ne pripada pravo na posjed cijele nekretnine već da djelomično posjeduje i tuđu nekretninu, pa se u tom dijelu ne može smatrati savjesnim posjednikom niti takav posjed može biti temelj za stjecanje prava vlasništva "

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, Matrix je napisao:

 

Velika je mogućnost da se radi o suvlasništvu nastalog nasljeđivanjem, glede čega izdvajam stajalište Županijskog suda u Bjelovaru zauzetog u predmetu , Gž-2458/13-2, od 30. I. 2014.

" U zemljišnoj knjizi upisani suvlasnik i posjednik cijele nekretnine koji je tijekom stjecanja i vršenja tog posjeda bio upoznat sa pravnim temeljom (nasljeđivanje) te načinom stjecanja suvlasništva ostalih upisanih suvlasnika i neposjednika, sa vremenom tog stjecanja i osobom od koje je stečeno, i sa time da nakon tog stjecanja ti suvlasnici nisu nikada na nedvojbeno jasan način očitovali volju o odricanju od toga prava – zna da mu ne pripada pravo na posjed cijele nekretnine već da djelomično posjeduje i tuđu nekretninu, pa se u tom dijelu ne može smatrati savjesnim posjednikom niti takav posjed može biti temelj za stjecanje prava vlasništva "

I ja ocekujem takav ishod, ali cekao sam sluzbenu potvrdu.

Ako zbilja i je tako, onda je manje-vise jedina opcija razvrgnuce suvlasnicke zajednice gdje bi se ili dogovorili koji brat ce od ostale brace sve otkupiti ili u slucaju da se ne dogovorite nekretnine ce ici na drazbu i mozete se samo nadati da neke trece osobe nece baciti oko na te nekretnine pa bi ih mogli kupiti i ispod procjenjene vrijednosti.

Jos je moguce napraviti zamjenu nekretnina, ako npr. postoje 3 cestice u kojima svaki brat ima 1/3 mozete napraviti zamjenu da svatko ima 1/1 na jednoj cestici. Tom prilikom se ne placa porez na promet nekretnina. Povrsine cestica ne moraju biti iste velicine niti iste vrijednosti da bi se to napravilo, naravno ako se svi slazu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija