Jump to content

Parking mjesto - mišljenje


mdesp12

Preporučene objave

Pozdrav,

Zgrada ima 5 stanova, 5 parking mjesta. U elaboratu nije obiljezeno(brojcano) koje mjesto pripada kojem stanu.

Vecina stanaria (4) su stavili nekakve fiksne barijere na kljuc, neki obiljezili bojom prezimena po plocniku.

Po takvoj podjeli kako sam “zadnji” dosao dobio sam najgore rubno parkirno mjesto, parkiranje moram odraditi iz treceg pokusaja da ne smeta nikome, auto je vecih gabarita a ima 2 zida i glavni ulaz.

Koja su konkretno tu moja prava i jer mi je logika da se parkira kako tko uhvati slobodno mjesto.

Povrsina moga stana obuhvaca 35% ukupnog udjela zgrade, u stan sam tek usao, prvi sam kupac. Susjedi su u zgradi vec nekoliko godina pa su sebi uzeli sto “valja”.

Sto pametno da napravim u ovom slucaju. Hoce se oni duriti i svadati mi je najmanji problem. 
Pitam sa pravne strane, tko je u pravu. 

Hvala 👍
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam pravnik.


Je li parking mjesto placeno? Ako jest, trebalo bi pisati sto ste kupili i greska je investitora sto to nije naveo, ali sad je pitanje sto se moze uciniti. Ako nije i ako drugi nisu kupili, onda ne bi imali pravo ni uzeti za sebe neko mjesto. Razumijem s jedne strane da stanari te barijere vjerojatno nisu postavili zbog drugih stanara vec zbog ostalih koji bi mogli parkirati na "njihovo mjesto", a kako ih je bilo 4 na 5 stanova, nitko se nije zalio.

Prije 25 minuta, mdesp12 je napisao:

Koja su konkretno tu moja prava i jer mi je logika da se parkira kako tko uhvati slobodno mjesto.

U slucaju da mjesta nisu kupljena ni obiljezena, tako bi trebalo i biti, ali logika nije svima poznat pojam, poznatije im je uzmi sve sto mozes.

Prije 20 minuta, mdesp12 je napisao:

Hoce se oni duriti i svadati mi je najmanji problem.

To bi mogao na kraju biti najveci problem. Ne zelite da su svi ostali stanari protiv Vas. Da ne bi bilo praznih guma ujutro, ili nekih drugih ostecenja na Vasoj imovini, a ni psihicki i fizicki napadi nisu iskljuceni, dapace vrlo vjerojatni su, pogotovo kod takvih stvari.

Mozda najbolje da sazovete sastanak i da im pokusate na kulturan nacin objasniti da je takva podjela mjesta funkcionirala dok nije dosao zadnji stanar koji je dobio najlosije mjesto i da buduci da mjesta nisu iznacena da to nije bas ni fer. Najgore od svega je sto je Vas udio najveci i imate "najjace" pravo glasa. Predlozite da nasumicnim odabirom odredite nova mjesta ili da jednostavno svatko parkira na mjesto koje je prazno. Za obranu od drugih vozila stavite barijere na sva mjesta sa istim bravama pa svi mogu pristupiti svakom mjestu s istim kljucem. Ako mozete s jos jednim stanarom spremnim na dogovor skupiti preko 50% "glasova" onda bi mogli mozda i lakse uspjeti u nekom od ovih rjesenja.

Ima li mjesta da se sva mjesta malo pomaknu u stranu da je to najlosije mjesto sire od drugih ili ni to ne bi pomoglo? Ili da privremeno rijesite problem tako da se dogovorite sa stanarom koji ima uvjerljivo najmanji auto pa da s njim zamjenite mjesta, ali sumnjam da bi netko pristao na to.

Mozete i jednostavno parkirati na druga mjesta kad je barijera spustena ili tamo gdje samo pise ime drugog stanara jer to nisu iskljucivo njihova mjesta, ali to ne preporucam zbog vec gore navedenih razloga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 33 minuta, miroslav6 je napisao:

Nisam pravnik.


Je li parking mjesto placeno? Ako jest, trebalo bi pisati sto ste kupili i greska je investitora sto to nije naveo, ali sad je pitanje sto se moze uciniti. Ako nije i ako drugi nisu kupili, onda ne bi imali pravo ni uzeti za sebe neko mjesto. Razumijem s jedne strane da stanari te barijere vjerojatno nisu postavili zbog drugih stanara vec zbog ostalih koji bi mogli parkirati na "njihovo mjesto", a kako ih je bilo 4 na 5 stanova, nitko se nije zalio.

U slucaju da mjesta nisu kupljena ni obiljezena, tako bi trebalo i biti, ali logika nije svima poznat pojam, poznatije im je uzmi sve sto mozes.

To bi mogao na kraju biti najveci problem. Ne zelite da su svi ostali stanari protiv Vas. Da ne bi bilo praznih guma ujutro, ili nekih drugih ostecenja na Vasoj imovini, a ni psihicki i fizicki napadi nisu iskljuceni, dapace vrlo vjerojatni su, pogotovo kod takvih stvari.

Mozda najbolje da sazovete sastanak i da im pokusate na kulturan nacin objasniti da je takva podjela mjesta funkcionirala dok nije dosao zadnji stanar koji je dobio najlosije mjesto i da buduci da mjesta nisu iznacena da to nije bas ni fer. Najgore od svega je sto je Vas udio najveci i imate "najjace" pravo glasa. Predlozite da nasumicnim odabirom odredite nova mjesta ili da jednostavno svatko parkira na mjesto koje je prazno. Za obranu od drugih vozila stavite barijere na sva mjesta sa istim bravama pa svi mogu pristupiti svakom mjestu s istim kljucem. Ako mozete s jos jednim stanarom spremnim na dogovor skupiti preko 50% "glasova" onda bi mogli mozda i lakse uspjeti u nekom od ovih rjesenja.

Ima li mjesta da se sva mjesta malo pomaknu u stranu da je to najlosije mjesto sire od drugih ili ni to ne bi pomoglo? Ili da privremeno rijesite problem tako da se dogovorite sa stanarom koji ima uvjerljivo najmanji auto pa da s njim zamjenite mjesta, ali sumnjam da bi netko pristao na to.

Mozete i jednostavno parkirati na druga mjesta kad je barijera spustena ili tamo gdje samo pise ime drugog stanara jer to nisu iskljucivo njihova mjesta, ali to ne preporucam zbog vec gore navedenih razloga.

Hvala na iscrpnom odgovoru. 👍

I na katastarskoj cestici uz svaki stan stoji ista napomena “....... i parkirno mjesto“, Nije precizirano koji broj kako nigdje nisu numerirana. Parking je placen u sklopu vrijednosti stana. Jasno stoji 5 parkirnih mjesta oplocanih betonskim kockicama.


Straha od drugih automobila drugih stanara nema, slijepa je ulica i zadnja zgrada. Tako da mislim da se nisu tim vodili. Mislim da je ovo isla medusobna podjela.

Ja kako sam zadnji dosao ostalo je ono sto nitko nije htio. Nije mi jasno da tri puta manji stan od mojeg ima parkirno mjesto za kombi dok ja imam za malo veci motor. 

Barijere pod kljucem su stavili stanari koji su tu samo sezonski. Ovi koji su djelomicno ti su šarali sprejom u boji po betonskim kockama 🤦‍♂️

Nisam jos nista govorio, veliku vecinu nisam vidio. Na bok bok smo. 
 

Htio sam cuti vase misljenje sa pravne strane.

Osobna iskustva sumnjam da je imao netko slicna....

uređeno: od mdesp12
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , mdesp12 je napisao:

Nije mi jasno da tri puta manji stan od mojeg ima parkirno mjesto za kombi dok ja imam za malo veci motor.

Zasto nisu sva mjesta iste velicine? Zbog konfiguracije terena ili su jednostavno linije parkinga tako povucene?

prije 19 sati , mdesp12 je napisao:

Barijere pod kljucem su stavili stanari koji su tu samo sezonski. Ovi koji su djelomicno ti su šarali sprejom u boji po betonskim kockama 🤦‍♂️

Ako nista drugo, barem se sa sezoncima dogovorite da parkirate na "njihovim" mjestima kad njih nema.

prije 19 sati , mdesp12 je napisao:

Osobna iskustva sumnjam da je imao netko slicna....

Osobna ne, ali je bilo proslo ljeto aktualno sa jednim HGSS-ovcom i pripadnikom nacionalne manjine sa vise clanaka u novinama, bas zato sto je netko odlucio da je parking gdje on parkira njegov privatni parking, a nije se radilo o mjestu koje je kupljeno uz stan, nego o parkiranju na javnoj povrsini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , miroslav6 je napisao:

Zasto nisu sva mjesta iste velicine? Zbog konfiguracije terena ili su jednostavno linije parkinga tako povucene?

Ako nista drugo, barem se sa sezoncima dogovorite da parkirate na "njihovim" mjestima kad njih nema.

Osobna ne, ali je bilo proslo ljeto aktualno sa jednim HGSS-ovcom i pripadnikom nacionalne manjine sa vise clanaka u novinama, bas zato sto je netko odlucio da je parking gdje on parkira njegov privatni parking, a nije se radilo o mjestu koje je kupljeno uz stan, nego o parkiranju na javnoj povrsini.

“Moje” parkirno mjesto je dio ogradeno zidom, kada parkiram da mogu otvoriti vrata tada zauzimam dio staze za normalan ulazak u zgradu. Na tom parkirnom mjestu se nalazi i šaht za vodu.

Ne znam, ne moli mi se nekog da mi privremeno prepusti nesto sto ga realno ne pripada.

Pokusat cu napravit kratki sastanak sa svima kroz ljeto i provjeriti kakva su njihova razmisljanja.


U vlasnistu mi je zadnji kat, sto predstavlja 1/3 zgrade, ne dopustam da mi parkirno mjesto odreduje najmanji stan u zgradi. Ne namjeravam cijeli godinu u auto ulaziti preko suvozacevog mjesta dok netko iz suterena ima barijeru sa kljucem za svoje parkirno mjesto na kojem parkira 20-ak dana godisnje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija