Jump to content

Pokop


vanja2208

Preporučene objave

Poštovani 

Zanima me sljedece. 

Udala sam se za supruga prije 8 godina kada mu je prva žena umrla.Razlika u godinama je velika.Suprug ima dvoje djece iz prvog braka.Kad je suprug obolio napravili smo ugovor o doživotnom uzdrzavanju jer želi da nekretnina u kojoj zivimo postane moje poslije njegove smrti.Ustanovilo se je da je suprug dosta dužan i da mu već 15 godina skidaju 1/3mirovine .U ugovoru ne pise da ja nasljedujem i dugove. Djeca se sad njegova boje da oni to budu nasljedili.Ako se ja rastanem s suprugom dal i dalje je taj ugovor na snazi.Bojim se da i mene ti dugovi ne budu nasljedili.Radi se o jako velikom iznosu i sad smo svi u strahu zbog toga.

Unaprijed hvala 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani

Suprug i sin su učestali u domovinskom ratu te je sin poginuo i sahranjen na Mirogoju s ostalim braniteljima.

Moj suprug je u visokoj godini starosti dosta bolestan.Zanima me dal on ima pravo na besplatni ukop preko misnistarstva branitelja i kad se to dogodi kome i što moram napravit.Grobnicu nemamo.

Unaprijed hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , vanja2208 je napisao:

Kad je suprug obolio napravili smo ugovor o doživotnom uzdrzavanju jer želi da nekretnina u kojoj zivimo postane moje poslije njegove smrti.

Predmet ovog ugovora je samo ova nekretnina?

prije 3 sati , vanja2208 je napisao:

Djeca se sad njegova boje da oni to budu nasljedili.

Ima li još nešto što može biti predmet ostavinske rasprave jednog dana, a da nije ta nekretnina tj. imaju li djeca što za naslijediti?

prije 3 sati , vanja2208 je napisao:

Moj suprug je u visokoj godini starosti dosta bolestan.Zanima me dal on ima pravo na besplatni ukop preko misnistarstva branitelja

Da li suprug ima potvrdu o statusu hrvatskog branitelja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U predmetu tog ugovora stoji sve nekretnine i pokretnine,sva novcana sredstva te sva prava koja budu pripadala primatelju uzdržavanje u trenutku smrti.

Suprug ima jako puno dugova a u zakonu o ugovoru o doživotnom uzdrzavanju stoji da davatelj uzdrzavanja ne nasljeđuje dugove. Dal bi po tom pitanju djeca nasljednika dugove od oca.

Na drugo pitanje suprug ima status branitelja.

Puno puno hvala na brzim odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 32 minuta, vanja2208 je napisao:

Suprug ima jako puno dugova a u zakonu o ugovoru o doživotnom uzdrzavanju stoji da davatelj uzdrzavanja ne nasljeđuje dugove. Dal bi po tom pitanju djeca nasljednika dugove od oca.

Davatelj uzdržavanja ne odgovara poslije smrti primatelja uzdržavanja za njegove dugove, a njegova djeca bi mogla odgovarati samo ako se prihvate svog nasljednog dijela na ostavinskoj raspravi, mada mi se po navedenom čini da oni ne bi imali što naslijediti kada je sve obuhvaćeno ovim ugovorom.

Jeste li Vi izvršili predbilježbu prava vlasništva na temelju tog ugovora o doživotnom uzdržavanju u zemljišnim knjigama? 

I da li ste provjerili, da te ovrhe nisu već upisane kao tereti u zemljišnim knjigama?

Prije 32 minuta, vanja2208 je napisao:

Na drugo pitanje suprug ima status branitelja.

Zahtjev za pokop se podnosi nadležnom Uredu državne uprave u županiji prebivališta umrlog hrvatskog branitelja, a uz njega ste dužni priložiti potvrdu o statusu hrvatskog branitelja i pisani dokaz o činjenice smrti. 

Pogledajte čl. 137. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji - https://www.zakon.hr/z/973/Zakon-o-hrvatskim-braniteljima-iz-Domovinskog-rata-i-članovima-njihovih-obitelji- 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, vanja2208 je napisao:

Dal ja predbiljezbu mogu napraviti sama i što mi sve trebaza to?

Hitno ovo napravite, evo Vam nekoliko linkova da vidite što bi Vam sve trebalo za ovaj postupak

http://sudovi.pravosudje.hr/OSNZG/index.php?linkID=81

http://sudovi.pravosudje.hr/OSNZG/index.php?linkID=81

http://sudovi.pravosudje.hr/ogszg/img/File/Upis zabiljezbe.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakako bi trebali još sve provjeriti s ministarstvom (uredu državne uprave) i JLS što se tiče ovoga što je Borbena napomenula za grobno mjesto, no što se tiče ostalih troškova pogreba, ministarstvo sufinancira izabrani lijes kod pogrebne tvrtke u iznosu od 1800 kn te izradu vijenca u ime ministarstva u iznosu od 600 kn. Uz to umrli HB ima pravo na počasnu paljbu i zastavu RH, kao i sam čin slaganja iste i predavanje obitelji.

Trenutno zbog ove pandemije počasne paljbe nema a zastava se naknadno dostavlja obitelji. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija