Jump to content

Otvaranje firme-nekoliko pitanja


Slyder

Preporučene objave

Poštovanje forumaši,

Prije svega, naglašavam kako post pišem sa mobitela te se unaprijed ispričavam na eventualnim tipfellerima :). Naime, u planu je otvaranje tvrtke  pa vas molim nekoliko odgovora: kada J.D.O.O. prelazi u D.O.O. po sili zakona i na koji način? Plaćam li doprinose kao vlasnik/direktor društva ako sam mlađi od 28 godina i zaposlen u drugom trg. Društvu.? Ja se nalazim u jednom gradu, tvrtka bi poslovala u drugom, kako to regulirati? Koliki su troškovi društva ako se radi o minimalnoj plači? Do kada mogu sklapati Ugovore o Radu na mjesečnoj bazi(produženje ugovora djelatniku svaki mjesec)?

Kako regulirati situaciju ako djelatnika placam na promet, tojest ukoliko je njegova plaća postotak od prometa?

Kada se plaća porez, na kraju godine ili? Što u situaciji da tvrtka nema dobit, jeli ju "jednostavno" zatvoriti i koliki su troškovi? Dali u mom slučaju se isplati otvoriti JDOO, može li isti poslovati bez da sam ja sam zaposlen u njemu?

Moram li se, za slučaj da prestanem raditi u drugom društvu, zaposliti u svojem?

i još jedna stvar koju nemogu shvatiti, na koji način jdoo posluje sa 10,00kn temeljnog kapitala? To mi se čini malo...

Isprike na tolikim pitanjima, ali novi sam u ovome svemu :)

lp

 

uređeno: od anonimniy
Dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , anonimniy je napisao:

kada J.D.O.O. prelazi u D.O.O. po sili zakona i na koji način

Onog trena kada rezerve kapitala pređu 20.000 kn. Svake godine ste dužni odvajat 1/4 dobiti u rezerve. Kad dođe vrijeme za pretvorbu postoje dva načina: prvi je da se provede revizija koja će potvrditi da društvo ima 20.000 kn te se to izvješće podnosi na trgovački sud (trošak revizije iznosi prosječno 5.000 kn plus cca 1.000 kn sudskih troškova). Drugi način je da uzmete 19.990 kn, odete do javnog bilježnika da vam sastavi izjavu o dokapitalizaciji i pretvaranju j.d.o.o. u d.o.o. što vam je daleko povoljnije i brže.

 

prije 1 sat , anonimniy je napisao:

Plaćam li doprinose kao vlasnik/direktor društva ako sam mlađi od 28 godina i zaposlen u drugom trg. Društvu.?

Ovisi o plaći. Ukoliko vam je neto manja od cca 4300 (brutto je 5.682,30) plaćate razliku doprinosa od svoje plaće do minimalne direktorske i to je trošak koji tereti vas osobno

Što se tiče minimalca na koji mislite? Radnički ili direktorski?

Ugovore na određeno mislim da možete produžavati do 3 godine nakon čega se smatra da je radnik prešao na neodređeno

Mislim da je najbolje u tom slučaju da radnika plaćate prema ugovoru o djelu. Druga opcija bi bila da sklopite ugovor o radu na minimalac pa da onda ako radnik prebaci taj minimalni prag da napravite anex ugovora za taj mjesec.

Koji porez? Porez na dobit ide godišnje. PDV ovisi kako ste odabrali (mjesečno, kvartalno, polugodišnje). Porez na dohodak (ukoliko radnik ima plaću veću od neoporezivog dijela i nema nikoga na pk kartici) također ide mjesečno. 

Ukoliko tvrtka nema dobiti možete ju poslati u stečaj. Ili druga opcija je izračunati koliko imate dugova, uplatiti toliko temeljnog kapitala i pokriti dugove te ishoditi kod PU potvrdu da nemate dugova. Nakon toga s tim papirom idete kod javnog bilježnika koji sastavlja izjavu i firma se zatvara po skraćenom postupku. Kada se firma zatvori vi svojom imovinom odgovarate za dugove koji se eventualno pojave u roku od 2 godine. Postoji još postupak likvidacije koji je užasno skup, dugotrajan.

Firma može poslovati bez zaposlenih i to je odluka Ustavnog suda (ili Vrhovnog nisam siguran). Sad ne znam kolika vam je plaća da bi vam znao reći. Što se mene tiče ukoliko imate novaca idite na d.o.o. manji su troškovi kasnije. Ili ako se mislite baviti uslužnom djelatnošću savjetujem vam paušalni obrt (pazite na dugove jer vam mogu sjesti na privatnu imovinu). Naravno da se možete zaposliti u svojem društvu ukoliko date otkaz u drugom. Ali vodite računa da si trebate plaćati minimalac kojem nikako ne možete doskočiti da ga izbjegnete.

To je jako malo u pravu ste. U pravilu toliko se uplaćuje, a onda vlasnik daje pozajmice poduzeću da ono ima novaca za tekuće poslovanje. Ili jednostavno počne firma odmah zarađivati pa to nije problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, BRKICA00 je napisao:

Onog trena kada rezerve kapitala pređu 20.000 kn. Svake godine ste dužni odvajat 1/4 dobiti u rezerve. Kad dođe vrijeme za pretvorbu postoje dva načina: prvi je da se provede revizija koja će potvrditi da društvo ima 20.000 kn te se to izvješće podnosi na trgovački sud (trošak revizije iznosi prosječno 5.000 kn plus cca 1.000 kn sudskih troškova). Drugi način je da uzmete 19.990 kn, odete do javnog bilježnika da vam sastavi izjavu o dokapitalizaciji i pretvaranju j.d.o.o. u d.o.o. što vam je daleko povoljnije i brže.

 

Ovisi o plaći. Ukoliko vam je neto manja od cca 4300 (brutto je 5.682,30) plaćate razliku doprinosa od svoje plaće do minimalne direktorske i to je trošak koji tereti vas osobno

Što se tiče minimalca na koji mislite? Radnički ili direktorski?

Ugovore na određeno mislim da možete produžavati do 3 godine nakon čega se smatra da je radnik prešao na neodređeno

Mislim da je najbolje u tom slučaju da radnika plaćate prema ugovoru o djelu. Druga opcija bi bila da sklopite ugovor o radu na minimalac pa da onda ako radnik prebaci taj minimalni prag da napravite anex ugovora za taj mjesec.

Koji porez? Porez na dobit ide godišnje. PDV ovisi kako ste odabrali (mjesečno, kvartalno, polugodišnje). Porez na dohodak (ukoliko radnik ima plaću veću od neoporezivog dijela i nema nikoga na pk kartici) također ide mjesečno. 

Ukoliko tvrtka nema dobiti možete ju poslati u stečaj. Ili druga opcija je izračunati koliko imate dugova, uplatiti toliko temeljnog kapitala i pokriti dugove te ishoditi kod PU potvrdu da nemate dugova. Nakon toga s tim papirom idete kod javnog bilježnika koji sastavlja izjavu i firma se zatvara po skraćenom postupku. Kada se firma zatvori vi svojom imovinom odgovarate za dugove koji se eventualno pojave u roku od 2 godine. Postoji još postupak likvidacije koji je užasno skup, dugotrajan.

Firma može poslovati bez zaposlenih i to je odluka Ustavnog suda (ili Vrhovnog nisam siguran). Sad ne znam kolika vam je plaća da bi vam znao reći. Što se mene tiče ukoliko imate novaca idite na d.o.o. manji su troškovi kasnije. Ili ako se mislite baviti uslužnom djelatnošću savjetujem vam paušalni obrt (pazite na dugove jer vam mogu sjesti na privatnu imovinu). Naravno da se možete zaposliti u svojem društvu ukoliko date otkaz u drugom. Ali vodite računa da si trebate plaćati minimalac kojem nikako ne možete doskočiti da ga izbjegnete.

To je jako malo u pravu ste. U pravilu toliko se uplaćuje, a onda vlasnik daje pozajmice poduzeću da ono ima novaca za tekuće poslovanje. Ili jednostavno počne firma odmah zarađivati pa to nije problem.

Fasciniran sam brzinom odgovora, hvala! 

"druga opcija je izračunati koliko imate dugova, uplatiti toliko temeljnog kapitala i pokriti dugove te ishoditi kod PU potvrdu da nemate dugova. Nakon toga s tim papirom idete kod javnog bilježnika koji sastavlja izjavu i firma se zatvara po skraćenom postupku. Kada se firma zatvori vi svojom imovinom odgovarate za dugove koji se eventualno pojave u roku od 2 godine." Tu Vas molim pojašnjenje. Ako ishodim u ovom slučaju potvrdu da tvrtka nema dugove, koji bi bio primjer duga koji se može javiti u roku 2 godine? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, anonimniy je napisao:

Fasciniran sam brzinom odgovora, hvala! 

"druga opcija je izračunati koliko imate dugova, uplatiti toliko temeljnog kapitala i pokriti dugove te ishoditi kod PU potvrdu da nemate dugova. Nakon toga s tim papirom idete kod javnog bilježnika koji sastavlja izjavu i firma se zatvara po skraćenom postupku. Kada se firma zatvori vi svojom imovinom odgovarate za dugove koji se eventualno pojave u roku od 2 godine." Tu Vas molim pojašnjenje. Ako ishodim u ovom slučaju potvrdu da tvrtka nema dugove, koji bi bio primjer duga koji se može javiti u roku 2 godine? 

Nema tu primjera koliki dug se može pojaviti. Ovisi koliko "zavaljate" nekoga. Tipa uzmete od nekoga uslugu, ne platite. On pokrene ovrhu nad firmom koja se pak preusmjeri na vas. Iznos fakture koja je neplaćena će vam sjesti na račun. Ukoliko platite sve prema dobavljačima i državi onda se ne bi trebao pojaviti nikakav dug

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, BRKICA00 je napisao:

Nema tu primjera koliki dug se može pojaviti. Ovisi koliko "zavaljate" nekoga. Tipa uzmete od nekoga uslugu, ne platite. On pokrene ovrhu nad firmom koja se pak preusmjeri na vas. Iznos fakture koja je neplaćena će vam sjesti na račun. Ukoliko platite sve prema dobavljačima i državi onda se ne bi trebao pojaviti nikakav dug

Najljepša hvala. U svakom slučaju je cilj pošteno poslovati. Ako nemožemo pošteno nećemo nikako. Tvrtka je trebala biti otvorena vec ranije, no nije obzirom na stanje sa Covid-19. Još jedno pitanje, obzirom da će tvrtka poslovati u drugom gradu, može li tvrtka snositi putne troškove obzirom da ću ja kao vlasnik svakoga mjeseca 1-2 puta putovati zbog posla?

 

, BRKICA00 je napisao:

Onog trena kada rezerve kapitala pređu 20.000 kn. Svake godine ste dužni odvajat 1/4 dobiti u rezerve. Kad dođe vrijeme za pretvorbu postoje dva načina: prvi je da se provede revizija koja će potvrditi da društvo ima 20.000 kn te se to izvješće podnosi na trgovački sud (trošak revizije iznosi prosječno 5.000 kn plus cca 1.000 kn sudskih troškova). Drugi način je da uzmete 19.990 kn, odete do javnog bilježnika da vam sastavi izjavu o dokapitalizaciji i pretvaranju j.d.o.o. u d.o.o. što vam je daleko povoljnije i brže.

 

Ovisi o plaći. Ukoliko vam je neto manja od cca 4300 (brutto je 5.682,30) plaćate razliku doprinosa od svoje plaće do minimalne direktorske i to je trošak koji tereti vas osobno

Što se tiče minimalca na koji mislite? Radnički ili direktorski?

Ugovore na određeno mislim da možete produžavati do 3 godine nakon čega se smatra da je radnik prešao na neodređeno

Mislim da je najbolje u tom slučaju da radnika plaćate prema ugovoru o djelu. Druga opcija bi bila da sklopite ugovor o radu na minimalac pa da onda ako radnik prebaci taj minimalni prag da napravite anex ugovora za taj mjesec.

Koji porez? Porez na dobit ide godišnje. PDV ovisi kako ste odabrali (mjesečno, kvartalno, polugodišnje). Porez na dohodak (ukoliko radnik ima plaću veću od neoporezivog dijela i nema nikoga na pk kartici) također ide mjesečno. 

Ukoliko tvrtka nema dobiti možete ju poslati u stečaj. Ili druga opcija je izračunati koliko imate dugova, uplatiti toliko temeljnog kapitala i pokriti dugove te ishoditi kod PU potvrdu da nemate dugova. Nakon toga s tim papirom idete kod javnog bilježnika koji sastavlja izjavu i firma se zatvara po skraćenom postupku. Kada se firma zatvori vi svojom imovinom odgovarate za dugove koji se eventualno pojave u roku od 2 godine. Postoji još postupak likvidacije koji je užasno skup, dugotrajan.

Firma može poslovati bez zaposlenih i to je odluka Ustavnog suda (ili Vrhovnog nisam siguran). Sad ne znam kolika vam je plaća da bi vam znao reći. Što se mene tiče ukoliko imate novaca idite na d.o.o. manji su troškovi kasnije. Ili ako se mislite baviti uslužnom djelatnošću savjetujem vam paušalni obrt (pazite na dugove jer vam mogu sjesti na privatnu imovinu). Naravno da se možete zaposliti u svojem društvu ukoliko date otkaz u drugom. Ali vodite računa da si trebate plaćati minimalac kojem nikako ne možete doskočiti da ga izbjegnete.

To je jako malo u pravu ste. U pravilu toliko se uplaćuje, a onda vlasnik daje pozajmice poduzeću da ono ima novaca za tekuće poslovanje. Ili jednostavno počne firma odmah zarađivati pa to nije problem.

Što se tiče minimalca na koji mislite? Radnički ili direktorski?
Radnički 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, anonimniy je napisao:

Najljepša hvala. U svakom slučaju je cilj pošteno poslovati. Ako nemožemo pošteno nećemo nikako. Tvrtka je trebala biti otvorena vec ranije, no nije obzirom na stanje sa Covid-19. Još jedno pitanje, obzirom da će tvrtka poslovati u drugom gradu, može li tvrtka snositi putne troškove obzirom da ću ja kao vlasnik svakoga mjeseca 1-2 puta putovati zbog posla?

Tvrtka nažalost ne može snositi troškove putovanja s posao i na posao. Eventualno da prikažete preko putnog naloga.

Prije 1 minutu, anonimniy je napisao:

Što se tiče minimalca na koji mislite? Radnički ili direktorski?
Radnički 

Ukupan trošak minimalca 4800 kn od toga na radniku na račun sjeda 3.250 kn, 812,50 kn ide za mirovinsko i 670 kn za zdravstveno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
, BRKICA00 je napisao:

Onog trena kada rezerve kapitala pređu 20.000 kn. Svake godine ste dužni odvajat 1/4 dobiti u rezerve. Kad dođe vrijeme za pretvorbu postoje dva načina: prvi je da se provede revizija koja će potvrditi da društvo ima 20.000 kn te se to izvješće podnosi na trgovački sud (trošak revizije iznosi prosječno 5.000 kn plus cca 1.000 kn sudskih troškova). Drugi način je da uzmete 19.990 kn, odete do javnog bilježnika da vam sastavi izjavu o dokapitalizaciji i pretvaranju j.d.o.o. u d.o.o. što vam je daleko povoljnije i brže.

Kako u praksi izgleda stvar s temeljnim kapitalom? Dakle, prilikom osnivanja firme na račun položim npr. 13 000 hrk i nakon osnivanja trošim tih 13 000 hrk za plaćanje npr. mjesečnih obveza ili nabavu opreme. Kada kroz izvjesno vrijeme odvojim preostalih 7 000 hrk u rezerve iz dobiti, da li tada na računu moram imati svih 20 000 hrk (jer sam prvih 13 000 već potrošila) ili je dovoljno imati ovih drugih 7000 hrk da bi se mogla odraditi pretvorba? 😅

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne morate ni tih 7.000,00 kn imati stvarno na računu, samo računovodstveno. Dakle, na kraju godine ste zaradili 100.000,00 kn, potrošili 93.000,00 kn nakon što ste sve poplaćali, ostalo Vam 7.000,00 kn, knjigovodstveno govoreći. O tih 7.000,00 kn donosite odluku skupštine da će biti zadržana dobit koja ide u rezerve, i onda pokrećete postupak radi preoblikovanja, koji se provodi samo kroz društveni ugovor, sudski registar i računovodstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 3 sati , Purple07 je napisao:

Odlično, hvala. 😊

S time da bih vam preporučio da ukoliko je moguće da nabavite gotovinu jer je to daleko jednostavnije od ovog slučaja koje je opisala @Ruby_Danderfluff jer ne povlači reviziju društva i izradu revizorskog izvještaja (što vas košta od 5-7 tisuća kn)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija