Jump to content

Ovrha EOS-MATRIX


Lenac

Preporučene objave

Poštovani,

U 11.mjesecu 2018. god. na adresu firme u kojoj radim stigao je dopis EOS-MATRIXA u kojoj obavještavaju poslodavca da su otkupili dug od RAIFFEISEN BANKE i traže da prestane uplaćivati 1/4 sredstava na nezaštićeni račun i da počne uplaćivati direktno na njihov račun uz obrazloženje da imaju pravo na to jer su mu poslali ugovor o cesiji i ovršnu ispravu. Na njegov odgovor da po istom predmetu postoji uplata na FINI (na nezaštićenom računu), odgovaraju da jednostavno prestane tamo uplaćivati i počne direktno njima pošto je ovrha na plaći u prednosti jer će od suda tražiti da se za svu nastalu štetu ovrši račun firme. Također kažu da ne žele izgubiti svoj red na FINI.

Otišao sam na FINU i tražio dokumentaciju koju im je dostavila RAIFFASENBANK i tamo se nalazi zahtjev banke za ovrhu , zajedno sa ovršnom izjavom identičnom sa onom koju je EOS-MATRIX poslao poslodavcu. Po OČEVIDNIKU se vidi da je originalni ovrhovoditelj bila banka, a da je račun na koji se isplaćuje nezaštićeni dio novčanih sredstava na račun EOS-MATRIX-a. Također se na OČEVIDNIKU vidi kada je banka dala slučaj na FINU i da je EOS-MATRIX počeo primati uplate od 05. mjeseca 2018. pa sve do današnjeg dana.

Moje pitanje je smiju li oni bez sudske odluke promijeniti "predmet naplate" sa novčanih sredstava na plaću ili ne i moraju li prije toga tražiti od FINE da odblokira nezaštićeni dio računa. Znači po njihovoj logici oni bi mogli skakati, kako im odgovara u određenom trenutku, sa ovrhe na novčanim sredstvima na ovrhu na plaći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani

molim Vas za pomoć! Naime, Imala sam otvoren tekući račun (još uvijek je otvoren) i kredit u PBZ-u, po tekućem računu sam imala također kredit za otplatu dopuštenog prekoračenja. Kako nisam bila u mogućnosti podmirivati obveze prema njima pokrenuli su ovršne postupke. Ovrha za kredit u iznosu od sada 134.723, 34 kn vrši se nad računima od veljače 2019. godine, a u ožujku su stigle ovrha za podmirenje kredita po tekućem računu u iznosu od 12.135,05 kn te minusa po tekućem računu u iznosu od 3.125,45 kn koje su odmah u redoslijedu naplate u očevidniku nakon kredita. U prvoj plovini travnja ove godine istog dana sam dobila Obavijest o prijenosu potraživanja od EOS Matrix i Obavijest o kupoprodaji plasmana od PBZ-a (doslovno istog dana).  Istog dana kada sam primila navedene dopise nazvali su me i iz EOS Matrixa, telefonom me obavijestili o situaciji i tražili da se dogovorimo oko uplata po dugovanjima. Kako je već bila nastupila situacija s Korona virusom i najavljeno mi je smanjene plaće od 30%, a uplata za travanj po najvećem dugu je izvršena putem Fine dogovorili smo se da im do kraja mjeseca uplatim po 100 kn po ostala dva dugovanja. U međuvremenu su mi računi deblokirani uslijed mjere vlade. U Fini su mi rekli da dok traje mjera, obzirom da sam njome obuhvaćena ne trebam EOS Matrixu ništa plaćati, a u očevidniku djelatnica nije mogla vidjeti je li se Eos Matrix upisao umjesto PBZ-a. Oni će se počet naplaćivat kad se mjera prekine i da se za to razdoblje ne obračunavaju ni zatezne kamate. Međutim, 28. travnja me kontaktirala agentica iz EOS Matrixa da provjeri jesam li izvršila uplate po 100,00 kn. U tom razgovoru sam je pitala, obzirom na mjeru vlade je li dugovanje u mirovanju. Na što mi je rekla ne samo da nije u mirovanju već i da se obračunavaju i zakonske zatezne kamate obzirom da se Zakon o obveznim odnosima nije mijenjao, te da sam im dužna poslat Odluku poslodavca iz koje se vidi smanjenje plaće te platne liste. Prolongirala sam uplatu iznosa od 100,00 kn do 5. svibnja i otišla malo pogledati Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima od 18.04.2020. te Zakon o obveznim odnosima obzirom da mi nikako nije bilo jasno kako se oni mogu naplaćivati usprkos vladinoj mjeri. Jutros sam ih nazvala da bih još jednom provjerila razlog zbog kojeg sam im dužna plaćati za vrijeme mjere, obzirom da će se početi naplaćivati čim se mjera ukine (sama agentica mi je potvrdila da su dobili u ožujku i travnju sredstva s računa) te sam im spomenula da po Zakonu koji je na snazi od 18.04.2020. ne smiju obračunavati zateznu kamatu. Oni naravno inzistiraju da im plaćam - barem neke minimalne iznose. Želim biti sigurna da za vrijeme trajanja mjera ne smiju poduzimati nikakve radnje. Naime, kako su mi rekli sva tri dugovanja su od PBZ-a preuzeli ugovorom o cesiji, a ako sam dobro shvatila, po Zakonu o obveznim odnosima dužni su isto postupati prema dužniku kao što je postupao prvi vjerovnik, odnosno nemaju pravo tražiti naplatu ako su već upisani u očevidnik. Hvala na odgovoru. Očajna sam jer ne znam što su u stanju napraviti. Za sva tri predmeta su već plaćeni i odvjetnički i sudski troškovi pa mi nema baš logike da ponovno mogu pokretat ovrhe, a prethodno da ove nisu povučene. Hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Lenac je napisao:

Moje pitanje je smiju li oni bez sudske odluke promijeniti "predmet naplate" sa novčanih sredstava na plaću ili ne i moraju li prije toga tražiti od FINE da odblokira nezaštićeni dio računa.

S obzirom na ovo što navodite tj. da su prvi u redu naplate kod oba predmeta i sredstva ovrhe, mogu. Neka poslodavac prestane postupati po nalogu Fine i neka provodi ovrhu na plaći. Mada, nije pogreška ni da se poslodavac ogluši i da nastavi postupati po nalogu Fine, pa neka ovrhovoditelj sudskim putem traži provedbu ovrhe na plaće, mada Vam to nema smisla jer ćete si na taj način napraviti samo nove i dodatne troškove sudskog postupka, a koji mogu biti poprilični ukoliko je vrijednost predmeta spora velika. Što se Vam mijenja ukoliko ne nastavi otplata duga preko ovrhe na plaći?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Barbara15 je napisao:

Očajna sam jer ne znam što su u stanju napraviti.

Ne trebate biti očajni, jer Vas lažu. Jednostavno kada Vas nazovu recite im da Vas prestanu uznemiravati, jer da se dug podmiruje sukladno Zakonu o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima i da Vam ne padaju na pamet nikakve uplate, pa makar one iznosile simboličnih 100,00 kn. Naime, posljednje dopune Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima vrijede i za ovog ovrhovoditelja i za ovu vrstu tražbine, tako da im nemojte ni najmanje popuštati.

Inače kada im ovako uplaćujete mimo Fine, tada Fina za to ne zna i svejedno će se naplatiti za te iznose i ta sredstva ćete kasnije jako teško vratiti, odnosno dug ćete pretplatiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Lenac je napisao:

Znači iako je prvotni ovrhovoditelj, RFB predao zahtjev i ovršnu ispravu na novčana sredstva, a ne na plaću i EOS-MATRIX pola godine naplaćivao ovrhu na taj način, može bez da odblokira račun na FINI, tražiti promjenu sredstva ovrhe bez sudske promjene sredstva ovrhe?

Ovdje zapravo ne bi bila promjena predmeta i sredstva ovrhe sukladno čl. 5. st. 3. Ovršnog zakona tj. zbog nemogućnosti naplate na prethodnom predmetu i sredstvu, već bi bio izbor ovrhovoditelja da se ovrha provodi na plaći, iako je mogao tražiti i na novčanim sredstvima. A kako nema drugih ovrha u čekanju, nema zapreka da se ne bi nastavila naplata ovrhom na plaći. Inače se ovršni postupak pokreće na prijedlog ovrhovoditelja, a što znači da je on taj koji bira predmet i sredstvo ovrhe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Lenac je napisao:

Da, ali oni su preuzeli dug od banke koja je već odabrala predmet i sredstvo ovrhe 

Banka više nema pravo na odlučivanje, o naplati duga odlučuje novi i sadašnji ovrhovoditelj.

Prije 2 minuta, Lenac je napisao:

Zar smiju naplaćivati malo na jedan način, pa onda malo na drugi?

Da. Smiju i odustati od naplate, pa onda nakon nekog vremena opet pokušati naplatu.

Prije 2 minuta, Lenac je napisao:

To bi značilo da ako dobijem otkaz, mogu se opet naplaćivati na novčanim sredstvima dok ne saznaju novog poslodavca i tako ukrug.

Tako je, ukoliko bude raspoloživih novčanih sredstava. A ako ih ne bude, mogu tražiti ovrhu na nekretnini, pokretninama, autu itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Lenac je napisao:

Ima li neki poseban razlog zašto im više odgovara ovrha na plaći, a ne ovrha na novčana sredstva? 

Ima, jer ukoliko netko drugi zatraži ovrhu na plaći, tada će oni na Fini čekati bez naplate tj. u redu sve dok se ta ovrha na plaći ne namiri.

Prije 1 minutu, Lenac je napisao:

Što će napraviti FINA ako više ne bude uplata na nezaštićeni račun?

Ništa, čekati će da naplata dođe na red. A po ispunjenju uvjeta po čl. 12. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima će isknjižiti ovrhu iz očevidnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Ne trebate biti očajni, jer Vas lažu. Jednostavno kada Vas nazovu recite im da Vas prestanu uznemiravati, jer da se dug podmiruje sukladno Zakonu o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima i da Vam ne padaju na pamet nikakve uplate, pa makar one iznosile simboličnih 100,00 kn. Naime, posljednje dopune Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima vrijede i za ovog ovrhovoditelja i za ovu vrstu tražbine, tako da im nemojte ni najmanje popuštati.

Inače kada im ovako uplaćujete mimo Fine, tada Fina za to ne zna i svejedno će se naplatiti za te iznose i ta sredstva ćete kasnije jako teško vratiti, odnosno dug ćete pretplatiti.

Hvala Vam puno. Bojim se jedino nakon isteka ova 3 mjeseca kad se počne obračunavati zatezna kamata koliko će se toga nakupit kroz godine. Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, Barbara15 je napisao:

Bojim se jedino nakon isteka ova 3 mjeseca kad se počne obračunavati zatezna kamata koliko će se toga nakupit kroz godine

Zakonom je propisano da za vrijeme trajanja posebnih okolnosti ne teče zatezna kamata. A stvarno stanje duga - glavnicu, kamate i troškove postupka, možete u bilo kojem trenutku otići provjeriti na način da zatražite u Fini očevidnik ovrha koje se provode.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, Borbena7 je napisao:

Zakonom je propisano da za vrijeme trajanja posebnih okolnosti ne teče zatezna kamata. A stvarno stanje duga - glavnicu, kamate i troškove postupka, možete u bilo kojem trenutku otići provjeriti na način da zatražite u Fini očevidnik ovrha koje se provode.

Hvala Vam puno. Kad me sljedeći put budu kontaktirali reći ću im da sam konzultirala odvjetnika i da mi se mogu obratiti jedino pisanim putem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Barbara15 je napisao:

Kad me sljedeći put budu kontaktirali reći ću im da sam konzultirala odvjetnika i da mi se mogu obratiti jedino pisanim putem.

Nemaju Vam se što obraćati, neka svoja prava potražuju u ovršnom postupku, jer da ste mogli dug bi dobrovoljno podmirili, tako da je vrijeme da Vas ostave na miru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Poštovan,

zanima me samo uopce ne znam niti di poceti...dakle imam zasticeni racun...i imam vise ovrha...jednu kod eox matrix,jednu kod svea...i sada me zanima,zaposlio sam se oni su i jedni i drugi poslali poslodavcu da su oni duzni sada uplacivati i jednom i drugom(eoxu,svei) na racune...moja firma je zatrazila originale da im poslaju i oni to jos nisu napravili...

nadalje meni dio koji stize na nezasticeni racun,skida moja maticna banka  za kredite koje sam imao kod njih a koje je otkupila svea,i jucer sam ih kontaktirao nitko nista ne zna...spominju neku zaduznicu,ali kako mi mogu skidati za zaduznicu ako su prodali potrazivnja,a oni meni uredno skidaju...i ne uplacuju svei niti eoxu nego sebi...iskreno nista mi nije jasno?

Zanima me dali moja firma MORA uplacivati eoxu ili svei ako su im poslali u firmu da moraju na jiohove racune uplacivati?dali zakonski oni to moraju,jer oni su zatrazili neke originale(ne znam niti sta to ima veze ali..)

Dali moja banka moze meni i dalje skidati mjesecno iako nemam vise kredite kod njjih jer su otkupljeni,dali oni meni smiju skidati na placi taj iznos nezasticeni..

tj jednostavno ne znam kome da se obratim,bio sam na fini,nista ne znaju,na banci ne znaju.a sa ovim agencijama za naplatu niti sam im se ikada javio niti ikada ista uplatio niti ikada cu...pa vas molim za odgovor,ako ste uopce ista skuzili...jer ja nista nisam!

uređeno: od Borbena7
Neprimjereno izražavanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , rioama666 je napisao:

Zanima me dali moja firma MORA uplacivati eoxu ili svei ako su im poslali u firmu da moraju na jiohove racune uplacivati?

Ne, to su dužni tek po zaprimljenom sudskom rješenju.

prije 8 sati , rioama666 je napisao:

nadalje meni dio koji stize na nezasticeni racun,skida moja maticna banka  za kredite koje sam imao kod njih a koje je otkupila svea,i jucer sam ih kontaktirao nitko nista ne zna...spominju neku zaduznicu,ali kako mi mogu skidati za zaduznicu ako su prodali potrazivnja

Moguće je da su prodali dio potraživanja.

prije 8 sati , rioama666 je napisao:

a sa ovim agencijama za naplatu niti sam im se ikada javio niti ikada ista uplatio niti ikada cu...

Oni sada imaju ista prava kao prijašnji ovrhovoditelj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Borbena7 je napisao:
prije 18 sati , rioama666 je napisao:

nadalje meni dio koji stize na nezasticeni racun,skida moja maticna banka  za kredite koje sam imao kod njih a koje je otkupila svea,i jucer sam ih kontaktirao nitko nista ne zna...spominju neku zaduznicu,ali kako mi mogu skidati za zaduznicu ako su prodali potrazivnja

 

pa oni jesu prodali potrazivanja,tako su mi rekli u banci...bio sam i kazu nemam niti jedan kredit,a moja banka i dalje mi skida za oba kredita uredno kako mi poslodavac uplacuje...i kazu da je to neka zaduznica...pa kako mi mogu skidati ako su prodali...a vidim da mi skidaju,jer su to ti briojevi kredita...pa mi to nikako nije jasno?! zvao sam ih i oni kazu da trenaju to istraziti,ali da ako sam potpisao zaduznicu a valjda jesam prilikom dobivenih kredita,onda da je to normalno da mi skidaju...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija