Jump to content

Prava većinskih vlasnika


DinkoZG

Preporučene objave

Nas dva brata smo većinski vlasnici nekretnina koje smo nedavno naslijedili od oca. Njegova supruga je treći vlasnik. 

Nismo jos pozvani na ostavinsku raspravu. Prijatelj koji ima agenciju za nekretnine nas je savjetovao da se svi troje dogovorimo oko podjele prije ostavinske - tako da ne moramo ici na sud i odugovlaciti rjesenje.

Oporuke nema.

Nas zanima slijedeće:

Nas dvojica smo najvise zainteresirani za jednu od nekretnina. Da li mi kao vecinski vlasnici imamo pravo odluciti ne dijeliti je sa trecim nasljednikom? A njoj ustupiti drugu/e  nekretninu/e  odgovarajuce procijenjene vrijednosti tako da ona zakonski dobije 1/3 totalne vrijednosti naslijedjenih nekretnina? 

U principu, kakva prava mi imamo kao većinski vlasnici?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, DinkoZG je napisao:

Nas dva brata smo većinski vlasnici nekretnina koje smo nedavno naslijedili od oca. Njegova supruga je treći vlasnik. 

Nismo jos pozvani na ostavinsku raspravu. Prijatelj koji ima agenciju za nekretnine nas je savjetovao da se svi troje dogovorimo oko podjele prije ostavinske - tako da ne moramo ici na sud i odugovlaciti rjesenje.

Oporuke nema.

Nas zanima slijedeće:

Nas dvojica smo najvise zainteresirani za jednu od nekretnina. Da li mi kao vecinski vlasnici imamo pravo odluciti ne dijeliti je sa trecim nasljednikom? A njoj ustupiti drugu/e  nekretninu/e  odgovarajuce procijenjene vrijednosti tako da ona zakonski dobije 1/3 totalne vrijednosti naslijedjenih nekretnina? 

U principu, kakva prava mi imamo kao većinski vlasnici?

 

Kako je trenutno vlasništvo nad nekretninom/nama? 1/2 otac i 1/2 šogorica? Ukoliko se dogovorite na ostavinskoj tj. svako prihvati svoju 1/2 imovine koju je otac imao ne ide se na sad. Nije mi jasno da li vi mislite da šogorica ima pravo na 1/3 ostavinske mase ili je vlasnica sad polovice svega što je vaš otac posjedovao

uređeno: od BRKICA00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, DinkoZG je napisao:

šogorica nema vlasnički udio u tim nekretninama - tek joj treba nesto pripasti sada, kao i nama. 

 

Da li je ona imala neki ugovor o uzdržavanju? Ili je uzdržavala pokojnika pa misli da ima pravo na nekretninu. Osim ako brat ima plan dati šogorici pola svoje polovice?

uređeno: od BRKICA00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Izvinjavam se na konfuziji, mislim da nisam jasno opisao svoje pitanje. Evo da pojasnim:

Mene je zanimalo večinsko pravo kada ima troje ravnopravnih nasljednika:

dva sina iz očevog prvog braka (brat i ja) i očeva nova supruga (nama maćeha). Svi smo prvi nasljedni red, pa svakome zakonski pripada jedna trecina ostavinske mase.

 

Htio bih znati da li brat i ja, kao većinski vlasnici (2/3), imamo pravo odlučiti preuzeti jednu od nekretnina (koja je bila 100% vlasnistvo naseg oca) na naša imena - s time da maćeha dobije svoju 1/3 ostavinske mase iz drugih nekretnina koje svi troje zajednicki nasljedjujemo? 

Čak i da se ona ne slozi sa nasom odlukom? (jer je manjinski vlasnik pa ne moze sama naslijediti najvecu nekretninu koja je otprilike 1/2 ostavinske mase)

 

Općenito, da li prema zakonu svakome od nas troje mora pripasti 1/3 svake nekretnine koju je otac ostavio? 
Ili je jedino bitno da svatko od nas troje dobije 1/3 od ukupne ostavinske mase, bez obzira na način podjele? 

 

Hvala vam na pomoći i savjetima! 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vec sam poceo pisati da je vjerojatno doslo do problema u komunikaciji, pogotovo onaj dio sa sogoricom, dobro da ste jos jednom bolje objasnili.

Prije 2 minuta, DinkoZG je napisao:

Općenito, da li prema zakonu svakome od nas troje mora pripasti 1/3 svake nekretnine koju je otac ostavio?

Opcenito da, sve ostalo prema dogovoru.

Prije 4 minuta, DinkoZG je napisao:

Ili je jedino bitno da svatko od nas troje dobije 1/3 od ukupne ostavinske mase, bez obzira na način podjele?

Bitno jest da svako dobije 1/3, ali ne mozete Vi odredivati tko ce sto dobiti, ako se druga strana ne slaze. Ako je njoj u redu da dobije nesto drugo, onda mozete to napraviti, ali cim pitate da li je ovo moguce, izgleda mi kao da ona nije ili ne bi bila zainteresirana za tako nesto.

Ako su druge nekretnine u suvlasnistvu s trecim osobama (ocevom bracom) to suvlasnistvo je realno manje vrijednosti od stvarne vrijednosti nekretnine jer se vise suvlasnika mora dogovarati oko svega. Prodaja svog udjela je obicno kompleksna, suvlasnici ne zele otkupiti taj dio po realnoj cijeni, krene se sa sudskim procesima i na kraju nekretnina moze zavrsiti na drazbi za puno manji iznos nego sto vrijedi. Pretpostavljam da zbog istog ili slicnog razloga i Vi postavljate pitanje ovdje. Tako da mislim da bi maceha mogla pristati na to, jedino ako dobije vise od 1/3 procijenjene vrijednosti ostavine, pitanje je koliko vise. No, to je samo moje misljenje.

Spominjali ste agenciju, mislite li prodati tu nekretninu? Zelite li da maceha nema suvlasnistvo u toj nekretnini jer se bojite da ne bi htjela prodati ili zato da podijelite iznos na 2, umjesto na 3 dijela? Ako su svi za prodaju, najbolje da ju prodate svi skupa pa nece biti problema na ostavinskoj.

Bez obzira kako cete podijeliti tu nekretninu, probajte se dogovoriti da u ostalim nekretninama ne ulazite svaki sa 1/3 ocevog dijela, nego da svaki dobije cijeli ocev udio u jednoj nekretnini, naravno ako je to moguce tako podijeliti. Jer sigurno nikom nije u interesu imati sestinu, desetinu ili jos manji dio neke nekretnine koja se u blizoj buducnosti nece prodati ili gdje netko od suvlasnika zivi i realno su sanse nikakve da imate od te nekretnine neku preveliku korist.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, DinkoZG je napisao:

Da, mislili smo prodati tu nekretninu ali nismo sigurni da ce se ona sloziti.

Pretpostavljam da ona i zivi u toj nekretnini pa da ce to biti razlog zbog cega ne bi bila zainteresirana za prodaju.

Prije 31 minuta, DinkoZG je napisao:

Nastojat cemo sve rijesiti sami troje prije ostavinske.

Dogovor je uvijek najbolja i najjeftinija opcija. Napravite sve da se uspijete dogovoriti bez suda, jer sud ce na kraju morati nesto presuditi, barem jedna strana nece biti zadovoljna, a svi bi mogli izgubiti i vrijeme i novac.

Dogovoriti se mozete da Vi i brat otkupite njezin dio ili da ona otkupi vase dijelove. To teoretski mozete i na ostavinskoj napraviti i bez zadiranja u ostale dijelove ostavine ako netko od vas to ne zeli. Ali ako nije bila zainteresirana za prodaju, onda nece biti ni za otkup jer joj to dode na isto, a pitanje je da li je financijski sposobna isplatiti 2/3 kuce.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije financijski sposobna otkupiti nase 2/3. 

Ona trenutno ne zivi stalno u toj nekretnini (nego oko 1/3 godine). Svoje vrijeme dijeli izmedju 2-3 razlicite lokacije.
Dakle ne radi se o potrebi, nego of "navici koristenja" vise nekretnina. 

Mi s njome jos nismo pricali o podjeli. Tko zna, mozda se ona i slozi od prve, i mozda se nepotrebno brinemo.  Zato sam se htio pripremiti na taj razgovor prikupljanjem informacija. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , DinkoZG je napisao:

Nije financijski sposobna otkupiti nase 2/3.

Zadnja opcija Vam je, ako nece pristati ni na kakve dogovore, da joj "priprijetite" da ako uzme tu 1/3 nekretnine da cete traziti razvrgnuce suvlasnicke zajednice sudskim putem odmah nakon ostavinske. Ako se na sudu dogovorite, vec ce onda morati platiti nekakve troskove pa joj je bolje dogovoriti se prije.

A ovo je sad dvosjekli mac: ako to zbilja i napravite i ako se ni na sudu ne dogovorite, onda ide nekretnina na drazbu. Problem je kod Vas da zelite podijeliti vlasnistvo s bratom, a zavrsetkom drazbe vlasnik moze biti samo jedna osoba, tako da ce i jedan od vas dvojice "izvisiti". Ali ona to ne mora znati i Vi taj cijeli proces ne morate ni pokrenuti, bitno je da shvati da ce takvim postupkom izgubiti veliku vrijednost nekretnine. Na drazbi moze sudjelovati bilo tko, a iznos na drazbi rijetko kad dostigne stvarnu vrijednost nekretnine (jedino ako se radi o nekoj atraktivnoj nekretnini), cesto je vrijednost i puno niza (2/3 vrijednosti nekretnine, cak i 1/3 vrijednosti), sto znaci da ce njezina 1/3 vrijediti puno manje nego ako se dogovori.

Naravno, drazba je lutrija za sve suvlasnike i u Vasem slucaju ustvari nije dobro rjesenje, ali je super opcija da nekog nagovorite na dogovor.

Dajte joj dovoljno dobru ponudu i nadajte se da ce pristati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija