Jump to content

stara i nova oporuka


Danijela Z

Preporučene objave

Moj je otac nedavno preminuo. U oporuci je supruzi iz inozemstva (20 godina mladjoj, koja ga je prije par godina nagovorila na brak) dodijelio trećinu obiteljske imovine, a meni i mojemu bratu ostale dvije trećine. Otac je oporuku potpisao, ali bez svjedoka, pa sam bila informirana od rodbine koja se u to razumije, da je nevažeća. 

Ovaj sam tjedan u očevom uredu pronašla kopiju prijašnje oporuke, koja nosi osim njegova, i potpise 2 svjedoka.

Zakonski gledano, znači li to da je ta oporuka važeća 

Unaprijed zahvaljujem na savjetu!

Danijela

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Danijela Z je napisao:

U oporuci je supruzi iz inozemstva (20 godina mladjoj, koja ga je prije par godina nagovorila na brak) dodijelio trećinu obiteljske imovine, a meni i mojemu bratu ostale dvije trećine. Otac je oporuku potpisao, ali bez svjedoka, pa sam bila informirana od rodbine koja se u to razumije, da je nevažeća.

Je li oporuka cijela napisana rukom ili printana i onda samo potpisana? Nije ni trebao pisati tu oporuku jer bi po zakonu tako i dobili. Tj. ako je bilo prijasnjih oporuka trebao ih je samo ponistiti.

prije 2 sati , Danijela Z je napisao:

Ovaj sam tjedan u očevom uredu pronašla kopiju prijašnje oporuke, koja nosi osim njegova, i potpise 2 svjedoka.

Trebali bi prvo pronaci original. Sto ona kaze? U njoj se supruga ne spominje?

 

Ako se ovoj ne nade original, a novija se dokaze kao nevazeca onda dobivate svaki po 1/3.

Ako se za zadnju oporukom s podjelom na trecine potvrdi da je nevazeca, a ova kojoj ste nasli kopiju bude vazeca, supruga u svakom slucaju ima pravo na 1/2 od onoga sto bi joj pripalo bez oporuke, znaci barem 1/6 je njena.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija