Jump to content

Godišnji odmor za vrijeme COVID-19 lockdowna


Makita

Preporučene objave

Bok!

Zaposlenik sam u firmi u privatnom vlasništvu u kojoj radim neprekidno preko 20 godina na ugovor o radu na neodređeno vrijeme. Mjesečna plaća mi je fiksna, cca 5800kn bruto plus prekovremeni rad i plus plaćen prijevoz (prijevoz je oko 450kn mjesečno, neoporezivi primitak)

Imam oko 15 dana neiskorištenog godišnjeg odmora od prošle godine i plus cijeli godišnji odmor za 2020. godinu.

Dana 23.03.2020 uprava firme je odlučila mene i večinu djelatnika poslati na godišnji odmor zbog COVID-19 epidemije i Vladine odluke kojom su zabranili rad djelatnostima u koje se i moja tvrtka ubraja, odluka Vlade od 19.03.2020 

Tvrtka nije u potpunosti zatvorila, ostalo je samo par ljudi u "hladnom pogonu". Prihod se od tada drastično smanjio i firma je ispunila uvjete za državnu pomoć u kojoj je država obećala za svakog radnika u RH koji nemogu raditi zbog COVID-19 epidemije 4000kn za mjesec travanj.

Ukratko, premijer i Vlada su poručili POSLODAVCIMA: "Zatvorite tvrtke, pošaljite ljude doma da se čuvaju od zaraze, nemojte im dati otkaze, Vlada RH će za svakog radnika poslati vam 3250kn za ožujak i 4000kn za travanj ako ispunjavate uvjete"

Moja firma je ispunila te uvjete, predala zahtjev za tu pomoć i firma čeka da joj Vlada pošalje novce za nas radnike (ili su to već možda dobili, neznam)

Međutim, što je moj poslodavac odlučio napraviti? Uzeti će te novce ali isto tako uzeti će nam i godišnji odmor na koji nas je poslao. Odsustvo će nam skinuti sa godišnjeg ali najavili su za mjesec travanj da će također i smanjiti plaću na 4000kn neto, nemamo više prijevoz ni prekovremeno... Dakle ovu pomoć ćemo dobiti ali svejedno firma će nam skinuti i dane godišnjeg odmora.

Po kojem modelu? Odsutni smo sa radnog mjesta, firma ne snosi nikakav trošak za nas tijekom tog razdoblja, proslijediti će nam Vladinih 4000kn međutim svejedno će nam odrezati godišnji odmor?! Ako smo na godišnjem odmoru zar onda po zakonu nebi taj godišnji odmor trebao biti plaćen u ISTOM iznosu kao i da radimo? A ako nam daju tih vladinih 4000kn zar onda nebi trebali to naše odsustvo ne računati kao godišnji odmor?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radnik kojeg je poslodavac uputio na godišnji odmor zbog smanjivanja gospodarske aktivnosti tj. zbog zabrane rada temeljem odluka Stožera civile zaštite ima pravo na naknadu plaće za vrijeme godišnjeg odmora. Ova naknada za korištenje godišnjeg odmora se isplaćuje najmanje u visini radnikove prosječne mjesečne plaće u prethodna 3. mjeseca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Makita je napisao:

Ako smo na godišnjem odmoru zar onda po zakonu nebi taj godišnji odmor trebao biti plaćen u ISTOM iznosu kao i da radimo?

Dakle, trebao bi vam biti plaćen u istom iznosu kao i da radite. Ako vam je smanjio onda je to trebao regulirati aneksom ugovora o radu na koji bi vi trebali pristati, osim iznimno ako mu jednostrano smjanjenje plaće/naknade nije omogućeno Pravilnikom o radu ili KU, i to samo ako vam plaća uopće nije niti uređena ugovorom o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Borbena7 je napisao:

Radnik kojeg je poslodavac uputio na godišnji odmor zbog smanjivanja gospodarske aktivnosti tj. zbog zabrane rada temeljem odluka Stožera civile zaštite ima pravo na naknadu plaće za vrijeme godišnjeg odmora. Ova naknada za korištenje godišnjeg odmora se isplaćuje najmanje u visini radnikove prosječne mjesečne plaće u prethodna 3. mjeseca.

Hvala 

Prvo, dali se u taj prosjek mjesečne plaće uračunavaju i neoporezivi dodaci na plaću, konkretno prijevoz sa posla i na posao, što je u mom slučaju oko 450kn do 600kn mjesečno (ovisi o broju radnih dana) 

 

Drugo, dali se u taj prosjek mjesečne plaće uračunavaju i prekovremeni sati kojih mjesečno ostvarim 8 u prosjeku? 

 

prije 6 sati , Denver41 je napisao:

Dakle, trebao bi vam biti plaćen u istom iznosu kao i da radite. Ako vam je smanjio onda je to trebao regulirati aneksom ugovora o radu na koji bi vi trebali pristati, osim iznimno ako mu jednostrano smjanjenje plaće/naknade nije omogućeno Pravilnikom o radu ili KU, i to samo ako vam plaća uopće nije niti uređena ugovorom o radu.

Hvala 

Imam sa poslodavcem ugovor o radu na neodređeno. Jeli taj ugovor legalan ako u njemu plaća nije ugovorena? Ako je legalan dali to poslodavcu omogućuje da plaću diže i spušta svojom jednostranom odlukom bez privole radnika?

 

Također...

 

Prvo, dali se u taj prosjek mjesečne plaće uračunavaju i neoporezivi dodaci na plaću, konkretno prijevoz sa posla i na posao, što je u mom slučaju oko 450kn do 600kn mjesečno (ovisi o broju radnih dana) 

 

Drugo, dali se u taj prosjek mjesečne plaće uračunavaju i prekovremeni sati kojih mjesečno ostvarim 8 u prosjeku? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Makita je napisao:

Imam sa poslodavcem ugovor o radu na neodređeno. Jeli taj ugovor legalan ako u njemu plaća nije ugovorena? Ako je legalan dali to poslodavcu omogućuje da plaću diže i spušta svojom jednostranom odlukom bez privole radnika?

U ugovoru o radu ne mora nužno biti sadržana plaća, ali bi ugovor u tom slučaju o pitanju plaće trebao uputiti na drugi izvor prava, Pravilnik o radu najčešće, pa bi onda u tom pravilniku morala biti uređena plaća. Ako je takav slučaj kod vas, onda smatram da bi poslodavac teoretski mogao uz postojanje opravdanih okolnosti izmjenom pravilnika promijeniti plaću za period trajanja tih okolnosti.

Međutim, čak i u tom slučaju, takva izmjena pravilnika i objava iste bi se morala provesti u skladu s propisanim postupkom, te bi morala biti dostupna svim radnicima. Pored toga, ukoliko imate radničko vijeće, poslodavac bi se morao posavjetovati s istim prije donošenja izmjene pravilnika. Ako to ne učini, radničko vijeće može od nadležnog suda tražiti da utvrdi da je predmetni pravilnik ( ili pojedine njegove odredbe ) nezakonit.

Vidite što točno u pravilniku piše glede plaće.

 

prije 6 sati , Makita je napisao:

Prvo, dali se u taj prosjek mjesečne plaće uračunavaju i neoporezivi dodaci na plaću, konkretno prijevoz sa posla i na posao, što je u mom slučaju oko 450kn do 600kn mjesečno (ovisi o broju radnih dana) 

 

Drugo, dali se u taj prosjek mjesečne plaće uračunavaju i prekovremeni sati kojih mjesečno ostvarim 8 u prosjeku? 

Prijevoz se ne uračunava, a prekovremeni rad spada u plaću, tako da bi se on trebao uračunavati, iako u praksi nije uvijek tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Denver41 je napisao:

Prijevoz se ne uračunava, a prekovremeni rad spada u plaću, tako da bi se on trebao uračunavati, iako u praksi nije uvijek tako.

Hvala! Javim se popodne u ovi thread kad pogledam što točno piše u mom ugovoru o radu na neodređeno vrijeme. 

Razumio sam vaš odgovor za izračun prosječne mjesečne plaće. Napisali ste da se prekovremeni rad spada u plaću ali da "u praksi nije uvijek tako" Dali to znači da poslodavac krši Zakon ako ima takvu praksu i dali to znači da od takve prakse treba odustati? Kolika je zastara za poslodavca za takav eventualni prekršaj i koliko godina unatrag mogu tražiti da meni i ostalim radnicima poslodavac isplati razliku u netočnom izračunu plaće za vrijeme godišnjeg odmora? 

Mala smo tvrtka u privatnom vlasništvu, od 10 do 15 zaposlenih, nemamo nikakvo Radničko Vijeće niti smo ikad dobili uvid u ikakve Statute firme. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, Makita je napisao:

Hvala! Javim se popodne u ovi thread kad pogledam što točno piše u mom ugovoru o radu na neodređeno vrijeme. 

Razumio sam vaš odgovor za izračun prosječne mjesečne plaće. Napisali ste da se prekovremeni rad spada u plaću ali da "u praksi nije uvijek tako" Dali to znači da poslodavac krši Zakon ako ima takvu praksu i dali to znači da od takve prakse treba odustati? Kolika je zastara za poslodavca za takav eventualni prekršaj i koliko godina unatrag mogu tražiti da meni i ostalim radnicima poslodavac isplati razliku u netočnom izračunu plaće za vrijeme godišnjeg odmora? 

Mala smo tvrtka u privatnom vlasništvu, od 10 do 15 zaposlenih, nemamo nikakvo Radničko Vijeće niti smo ikad dobili uvid u ikakve Statute firme. 

 

Smatram da takva praksa ne bi bila u skladu sa zakonom. Zastara je 5 godina od dospijeća svakog pojedinog potraživanja, dakle unazad pet godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija