Jump to content

Agentska provizija


mapmap

Preporučene objave

Postovani,

Hocemo kupiti kucu i nazvali smo agenciju koja je kucu oglasavala na Njuskalu. Kuca je ostvarenje nasih snova i damo ponudu, kak to vec ide, nademo se na pola puta.  Medutim, tu pocinju problemi jer papiri za kucu su u totalnom kaosu, sto je agent presutio, razvlace nas tocno 10 mjeseci (mi trpimo jer hocemo bas tu kucu) i na kraju su se papiri sredili, tjedan pred korona lockdown. U meduvremenu, na jednom od tih sastanaka meni je agent dao da potpisem neki papir (sram me je reci da ni danas ne znam koji, vjerovatno o posredovanju) ugl je rekao da njemu to treba radi inspekcija. 

Da ne idem u nepotrebne detalje, s agentom smo osobno vrlo vrlo nezadovoljni od samog pocetka iz vise razloga

Moje potanje je slj: mogu li ja izbjeci placanje njegovih 2 posto provizije????  (Bez obzira na onaj potpisani papir) 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 43 minuta, mapmap je napisao:

Moje potanje je slj: mogu li ja izbjeci placanje njegovih 2 posto provizije????  (Bez obzira na onaj potpisani papir)

Tražite od njega taj papir. Za pretpostaviti je da ste potpisali ugovor o posredovanju kojem je temeljna klauzula da se obavezujete da ćete kupiti nekretninu od njih te da ako ne kupite od njih da postoji ta kazna. Koliko znam ukoliko imate suprugu, a ona nije potpisala također taj papir onda se ona može nagodit s vlasnicima te potpisati ugovor i na taj način izbjeći naknadu agentu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vau, to je super informacija. Ja sam supruga, a buduci da mi je muz u inozemstvu ja obavljam s njegovom punomoci sve, al je on taj koji zapravo dize kredit i kupuje nekretninu. On nije nista potpisivao. Puno hvala na info, nadam se da ce je jos netko potvrditi. 

uređeno: od mapmap
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, mapmap je napisao:

Vau, to je super informacija. Ja sam supruga, a buduci da mi je muz u inozemstvu ja obavljam s njegovom punomoci sve, al je on taj koji zapravo dize kredit i kupuje nekretninu. On nije nista potpisivao. Puno hvala na info, nadam se da ce je jos netko potvrditi. 

Lako moguce da pise da su potpisom ukljuceni i clanovi uze obitelji, provjerite tocno sto ste potpisali da ne bi na kraju ipak bilo iznenadenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokusat cu doci do papira sto prije, ali mi je problem sad sto ne znam kako doci do toga. Ne znam jel njih otvaraju ovim mjerama relaksacija. Budem svakako pokusala. 

Zelim jos reci da ce pocetkom 6 mjeseca isteci godina dana otkad sam to potpisala. Mozda ima neka "zastara" na taj papir. Vjerovatno bi se ugovor potpisivao i vise od godinu nakon sto sam ja papir potpisala agentu. 

 

 

Osim toga, ugovor nije sveto.pismo da se ne moze raskinuti. Ako si beskrajno nezadovoljan "uslugom" koju placas - zar nisam zasticena bas ni na koji nacin

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Matrix je napisao:
Pacta sunt servanda-Ugovor je zakon za ugovorne strane

Ja tu ne citam da se on ne moze raskinuti. 

Ok, jasno mi je da prvo moram doci do njega pa cu dalje biti pametnija. 

Nego jel postoji "zastara" na taj ugovor o posredovanju - cini mi se da sam negdje naletjela na info da on važi godinu dana. Zna li tko jel ta info tocna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, mapmap je napisao:

Pokusat cu doci do papira sto prije

Provjerite na njihovim stranicama opce uvjete poslovanja, mozda naidete na nesto. A mozete ih i nazvati da Vam skeniraju taj dokument.

Clanak 15. Zakona o posredovanju u prometu nekretnina kaze da ugovor o posredovanju moze biti potpisan na najvise 12 mj., ili manje ako je tako napisano, a moze se i produziti novim potpisivanjem. Vama je bitno da se sjetite kad ste zadnji put nesto agentu potpisali.

A netko s vise znanja ili iskustva bi mogao reci sto tocno znaci da je trajanje ugovora 12 mj., tj. kojim cinom zavrsava posredovanje; je li to predugovorom, ugovorom ili upisom u zemljisne knjige ili nekom drugom radnjom pa da znate onda dalje postupati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, miroslav6 je napisao:

Provjerite na njihovim stranicama opce uvjete poslovanja, mozda naidete na nesto. A mozete ih i nazvati da Vam skeniraju taj dokument.

Clanak 15. Zakona o posredovanju u prometu nekretnina kaze da ugovor o posredovanju moze biti potpisan na najvise 12 mj., ili manje ako je tako napisano, a moze se i produziti novim potpisivanjem. Vama je bitno da se sjetite kad ste zadnji put nesto agentu potpisali.

A netko s vise znanja ili iskustva bi mogao reci sto tocno znaci da je trajanje ugovora 12 mj., tj. kojim cinom zavrsava posredovanje; je li to predugovorom, ugovorom ili upisom u zemljisne knjige ili nekom drugom radnjom pa da znate onda dalje postupati.

Zadnje sam mu potpisala tada - 13. lipnja 2019. Znaci ubrzo ce godina. Poslije smo potpisivali ja i prodavatelj predugovore, ali agentu nisam vise nista. Cak nije ni bio s nama na potpisu predugovora. 

Ugl. ja bih mogla tempirati da se Ugovor potpisuje iza 13. Lipnja ako bi to znacilo da njegov ugovor o posredovanju tad prestaje.

Puno hvala svima na sugestijama

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 34 minuta, mapmap je napisao:

Ugl. ja bih mogla tempirati da se Ugovor potpisuje iza 13. Lipnja ako bi to znacilo da njegov ugovor o posredovanju tad prestaje.

Ako je predugovorom predvideno da se ugovor moze potpisati tada. A to bi trebalo i provjeriti, tj. netko tko tocno zna bi trebao to jos potvrditi, jer mozda je agenciji dovoljan i predugovor, a prodavatelj ga je mozda predao u agenciju.

Znam da su neke agencije trazile od kupaca placanje posrednicke provizije kad su vidjeli da su se kupci upisali u zemljisnu knjigu. Jos jednom predlazem da procitate opce uvjete poslovanja te agencije.

 

FYI, ovo sam nasao u opcim uvjetima poslovanja jedne agencije:

Citiraj

Posrednik ima pravo na ugovorenu posredničku naknadu ako u roku od 20 mjeseci od dana prestanka odnosno raskida ugovora o posredovanju Nalogodavac sklopi pravni posao koji je pretežito posljedica Posrednikova djelovanja prije prestanka ugovora o posredovanju.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 55 minuta, miroslav6 je napisao:

Clanak 15. Zakona o posredovanju u prometu nekretnina kaze da ugovor o posredovanju moze biti potpisan na najvise 12 mj., ili manje ako je tako napisano, a moze se i produziti novim potpisivanjem. Vama je bitno da se sjetite kad ste zadnji put nesto agentu potpisali.

Ne piše baš tako nego da se ugovor o posredovanju sklapa u pisanom obliku i na određeno vrijeme. Ukoliko to vrijeme nije određeno, dakle ugovorne strane nisu odredili rok na koji sklapaju ugovor o posredovanju, smatra se da je isti ugovoren na rok od 12 mjeseci.

 

Prije 18 minuta, miroslav6 je napisao:

FYI, ovo sam nasao u opcim uvjetima poslovanja jedne agencije:

Baš sam htio upozoriti na to jer i sam Zakon o posredovanju nekretninama u čl. 17 propisuje,

(3) Ako u roku do 12 mjeseci nakon prestanka ugovora o posredovanju nalogodavac sklopi pravni posao koji je posljedica posrednikova djelovanja prije prestanka ugovora o posredovanju, dužan je posredniku platiti posredničku naknadu u cijelosti, osim ako ugovorom nije drukčije ugovoreno.

tako da u ovome slučaju nema nekakove koristi od čekanja isteka godine dana pa da se onda ide u sklapanje pravnog posla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Matrix je napisao:

Puno je 20 mjeseci obzirom na odredbe čl. 17 st. 3 Zakona,

Njihov način tumačenja

Prije 10 minuta, Spitfire je napisao:

(3) Ako u roku do 12 mjeseci nakon prestanka ugovora o posredovanju nalogodavac sklopi pravni posao koji je posljedica posrednikova djelovanja prije prestanka ugovora o posredovanju, dužan je posredniku platiti posredničku naknadu u cijelosti, osim ako ugovorom nije drukčije ugovoreno.

:zubo:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, Spitfire je napisao:

Ne piše baš tako nego da se ugovor o posredovanju sklapa u pisanom obliku i na određeno vrijeme. Ukoliko to vrijeme nije određeno, dakle ugovorne strane nisu odredili rok na koji sklapaju ugovor o posredovanju, smatra se da je isti ugovoren na rok od 12 mjeseci.

Istina, umor je ucinio svoje, izgledalo mi je kao da pise da je najvise 12 mj.

Prije 12 minuta, Matrix je napisao:

Puno je 20 mjeseci obzirom na odredbe čl. 17 st. 3 Zakona,

Don't kill the messenger. :)

Na pocetku tocke 3. pise "do 12 mj.", a kasnije "osim ako ugovorom nije drukcije dogovoreno". Je li 12 mj. maksimum, ili?

 

Na kraju nije poznato je li moguce da suprug kupi bez provizije, a zena je potpisala.

uređeno: od miroslav6
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 49 minuta, miroslav6 je napisao:

"osim ako ugovorom nije drukcije dogovoreno

 

Prije 52 minuta, Spitfire je napisao:

dužan je posredniku platiti posredničku naknadu u cijelosti,

Prvi citat se odnosi na ovaj drugi, a nikako da ugovorom određuju duži rok, tim više što Opći uvjeti poslovanja moraju biti usklađeni sa odredbama Zakona o posredovanju ( čl. 18) 

 

Prije 49 minuta, miroslav6 je napisao:

Na kraju nije poznato je li moguce da suprug kupi bez provizije, a zena je potpisala

Bilo bi tu svega, no ne treba izgubiti iz vida da bi u konkretnom slučaju i supruga izvanknjižnim putem stekla 1/2-inu  nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ako ste zbog njegove "neprofesionalnosti" i "muljanja" pretrpjeli štetu koja se dade financijski izraziti, tada možete pokušati ostvariti prijeboj s provizijom kao vid naknade štete, to tada morate biti sigurni da ste zaista pretrpjeli štetu koja se može financijski izraziti (npr. zbog čekanja na kuću ste deset mjeseci morali plaćati najamninu drugdje, platiti sređivanje dokumentacije u tom i tom iznosu i sl.)

Međutim, ovo suprug-supruga po mom mišljenju ne bi prošlo, iz ovog razloga

, mapmap je napisao:

ja obavljam s njegovom punomoci sve

To znači da ste Vi potpisivali sve u njegovo ime i za njegov račun, ne u svoje ime i za svoj račun, pa Vaše pravne radnje imaju pravni učinak kao da ih je on sam poduzimao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija