Jump to content
mpacaric

Odricanje / Ustupanje nasljedstva

Preporučene objave

Pozdrav,

bio bih zahvalan ako bi mi netko mogao objasniti u mojem slucaju razliku izmedu navedenih termina.

Slucaj:

-> nazalost tata od zene je iznenada umro (srcani u 60g :( ) te je zakazana ostavinska rasprava.

Od imovine/pokretnina/ect. je ostala obiteljska kuca koja je trenutno rasporedena na  1/2 tata + 1/2 mama. Zena i njezina sestra bi svojih 1/8 dali direktno mami tako da bi cijela kuca bila 100% na mamu. Osim zene i sestre nema drugih nasljednika.

Moje pitanje:

- Ako samo dobro razumio ako bi Zena i sestra ustupili svoj dio mami moraju i prihvatiti sve obveze (ako postoje) te rjesavati sa poreznom ect....?

- Ako samo dobro razumio ako bi Zena i sestra se odrekli nasljedstva tko ce automatski nasljediti njihovih 2x1/8? Automatski mama? Zena i sestra nemaju djecu. 

Htjeli bi sto bezbolnije i bez puno dokumentacije prenijeti sve na mamu... Sto je bolje/prakticije?

Hvala na odg,

Marko

Uređeno od mpacaric

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Ako smijem dodati, na duzem vremenskom periodu je najbezbolnije po meni da se imovina prebaci na djecu, cak i da mama svoju polovicu prebaci na svoju djecu prije smrti ako nema druge planove kome ce njezina imovina ici (moze se zastititi pravom stanovanja/plodouzivanja da se ne brine da ju netko nece izbaciti u buducnosti), jer javnobiljeznicka nagrada je skuplja od ovjeravanja darovnog ugovora i upisa vlasnistva u ZK. Nazalost nitko ne zivi vjecno tako da cete u buducnosti jos jednom platiti visok iznos na ostavinskoj ako kuca ostane mamino vlasnistvo do smrti. Za ovu ostavinsku je naravno prekasno, mama moze sad uzeti 100% ostavine pa nekad kasnije darovati, ali nitko ne bira kad ce umrijeti, a Vi nazalost imate najbolji primjer toga.

To je naravno sve teorija i ovisi puno o odnosima u obitelji i planovima koje cijela obitelj ima i sto je najbolje napraviti. Ali je dobro imati na umu.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Napravi novi...