Jump to content

Automobil na češkim tablicama - PROBLEM


GoogleGuy

Preporučene objave

Pozdrav dobri ljudi koji ste mi puno puta ovdje pomogli,

Pitam za prijatelja, znam da zvuci smijesno, ali tako je :)

On je stranac u RH, ne prica hrvatski... vec je poceo raditi na svojem problemu, no zbog kratkog roka i zbog jezicne barijere to sve malo teze ide. Zato evo i ja malo kopam da ga posavjetujem. Biti cu sto kraci i molim savjet.

Osnovao je tvrtku u Ceskoj, kupio vozilo tamo i dovezao ga u RH i vozi ga na ceskim tablicama. Ima HR putovnicu, ali nije prijavljen u HR. Smatram da to sada i nije problem jer je vise puta je kontroliran od carine i policije i nije imao problema.

No, IZNIMNO jucer je vozilom upravljala njegova supruga (Hrvatica), i tu se pojavio problem. Carina nema milosti. Traze placanje PPMV i naravno pripadajuce kazne. Radi se o jako skupom vozilu i samim time potencijalna "kazna" tj. placanje PPMV bi bio ogroman izdatak. U Ceskoj su placena sva davanja prema njihovim propisima.

Kako izbjeci placanje PPMV? Kazna se ocekuje i vozilo je oduzeto prema Zakon o PPMV:

cl 29 st 1

cl 24

Hvala unaprijed na savjetimna

 

uređeno: od GoogleGuy
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, taj prvi dio sam tako i mislio. Olakotno je sto je njeno vozilo u kvaru, a nije se moglo popraviti na vrijeme zbog COVID-19 mjera.

Dio s bankovnom garancijom je zanimljiv. Hvala!

Treci dio - nisam znao, a ocito ni on, da ne smije cijelu godinu upravljati tim vozilom u RH. Imate li mozda pri ruci propis po kojem je to receno da mogu procitati i prenijeti mu? Isto vrijedi i za sva druga "ceska" vozila na ZG ulicama?

 

uređeno: od GoogleGuy
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam, citam upravo. Sve jasno.

Nejasno mi je kako je onda tako puno CZ automobila u Hrvatskoj? Zar svi ti ljudi voze vozilo samo 6 mjeseci, pa prave pauzu? Zaista ne kuzim.

 

Nije mi jasno zasto mu policija do sada nije pravila probleme, ni carina. Rekao je da je vise puta kontroliran od obje sluzbe. Vlasnik je tog vozila znatno vise od godinu dana i svo vrijeme je u RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , GoogleGuy je napisao:

Pa upravo to i meni prolazi kroz glavu.

Auto jeste na tvrtku, napisao sam u prvom postu. Tvrtka je osnovana u Ceskoj i ona je vlasnik vozila. A on direktor te tvrtke.

To je po meni jedini nacin, ako je sve dobro regulirao, onda je moguce da on vozi, ali nikako da vozi netko drugi sa prebivalistem u HR, nema veze sto mu je zena, jedino da je i ona zaposlena u firmi. Da je on bio s njom, nebi se nista dogodilo, a ovako su cekali jednu gresku i docekali su je.

Cesto se to cita u novinama, nedavno su bili preprodavaci, dobro oni su to potpuno svjesno i s namjerom radili da izbjegnu porez, ali ima i primjera gdje je auto sa stranim tablicama bio u servisu pa je serviser doveo auto do vlasnika "samo 300 m" sto je bilo dovoljno da ih se snimi i lako pokupi kazna.

prije 9 sati , GoogleGuy je napisao:

Carina nema milosti.

Carina nikad nema milosti, jos pogotovo kad se nade takav kapitalac (skupi auto).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Laicki, jer drugacije ne znam, zato jer je to sverc, neprijavljen unos. I kad prenosite 5 steka cigareta preko granice ce Vam ih zapljeniti jer smijete samo 4 steke prenositi (uz prijavu i placanje trosarina, ili 1 steku bez prijave i placanja, a auto u ovom slucaju nije prijavljen na granici), platit cete kaznu, a cigarete necete vidjeti niti imati mogucnosti platiti carinu na njih, nego idu na unistenje (bar bi trebale :)).

A kad svercate auto od recimo 100.000 €, moglo bi se reci da Vam idu na ruku sto morate platiti "samo" kaznu i porez, a ne i da izgubite tih 100.000 € u cijelosti.

Koliko automobila, brodova i aviona stoji po hangarima u recimo Dubaiju i slicnim bogatim drzavama gdje ljudi rade slicne stvari. A tamo nisu automobili od 100.000 €.

uređeno: od miroslav6
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, GoogleGuy je napisao:

Ali ovo nije neprijavljen unos

Je li gospoda (hrvatska drzavljanka sa prebivalistem u RH) prijavila carini na granici (ili ima kupoprodajni ugovor pa moze to prijaviti i lokalnoj carini) da vozi auto sa stranim tablicama i u roku 2 tj. ili koji je vec propisani rok platila sva davanja i trosarine i stavila HR tablice?

Mozete probati takoder naruciti 10 pari suncanih naocala iz Kine u stilu Top Gun-a i brojati dane kad ce carina poslati pismo gdje trazi da objasnite imate li prijavljenu trgovinu ili radite na crno. Jako tesko cete uspjeti objasniti da ste ih kupili svojim prijateljima koji se ne znaju sluziti racunalom.

Daj Boze da uspije dokazati da je nevina i da ne mora nista platiti, ali bojim se da to nece biti tako lako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , GoogleGuy je napisao:

Hvala Vam, citam upravo. Sve jasno.

Nejasno mi je kako je onda tako puno CZ automobila u Hrvatskoj? Zar svi ti ljudi voze vozilo samo 6 mjeseci, pa prave pauzu? Zaista ne kuzim.

 

prije 15 sati , GoogleGuy je napisao:

Nije mi jasno zasto mu policija do sada nije pravila probleme, ni carina. Rekao je da je vise puta kontroliran od obje sluzbe. Vlasnik je tog vozila znatno vise od godinu dana i svo vrijeme je u RH.

Zato jer se baziraju na tome da vlasnik firme/direktor/zaposlenik upravljaju.Taj boravak pogotovo RH državljani je teže dokazat tako da to baš ni ne rade zbog obima posla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , miroslav6 je napisao:

Je li gospoda (hrvatska drzavljanka sa prebivalistem u RH) prijavila carini na granici (ili ima kupoprodajni ugovor pa moze to prijaviti i lokalnoj carini) da vozi auto sa stranim tablicama i u roku 2 tj. ili koji je vec propisani rok platila sva davanja i trosarine i stavila HR tablice?

Mozete probati takoder naruciti 10 pari suncanih naocala iz Kine u stilu Top Gun-a i brojati dane kad ce carina poslati pismo gdje trazi da objasnite imate li prijavljenu trgovinu ili radite na crno. Jako tesko cete uspjeti objasniti da ste ih kupili svojim prijateljima koji se ne znaju sluziti racunalom.

Daj Boze da uspije dokazati da je nevina i da ne mora nista platiti, ali bojim se da to nece biti tako lako.

Nije, ali ne razumijem zasto bi to radila za TUĐI auto koji nije ona kupila. Zasto bi placala davanja za tudji automobil? Ako je ucinjena greska sto je vozila vozilo koje nije smjela, onda ona treba biti kaznjena. To je neka moja logika...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, GoogleGuy je napisao:

Nije, ali ne razumijem zasto bi to radila za TUĐI auto koji nije ona kupila. Zasto bi placala davanja za tudji automobil?

Zato jer nije dozvoljeno voziti auto sa stranim tablicama ljudima s prebivalistem u HR, a stvari koje nisu prosle kroz carinu se zapljenjuju, evo ovdje je porezna dala objasnjenje. Ima i dio o tome kad je auto na stranu tvrtku. Na kraju je nebitno jesu li oduzeli auto zbog nje ili njega, za nju je jasno, a za njega se iz navedenog vidi da bi se to kad tad dogodilo, ja sam mislio da je cak moguce da on bude na nekakvom dugotrajnom "sluzbenom putu", ali izgleda da i nije tako i da je moguce u rijetkim slucajevima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija