Jump to content

Otkaz nakon rodiljnog dopusta


Sanja_0303

Preporučene objave

Lijepi pozdrav, molila bih vas savjet vezano za moju situaciju. Od 1.11.2018. sam bila na komplikacijama u trudnoći, rodila sam 3.6.2019., znači s ovim mjesecom ističe mi rodiljni dopust. Već prije trudnoće sam odlučila dati otkaz (sve lošiji radni uvjeti, mobbing, traženje dolaska na posao subotom zbog preraspodjele koja traje cijelu godinu, isplata dijela plaće na ruke, ugovor na drugo radno mjesto itd) no kako sam ostala trudna otišla sam na komplikacije. Sad ću dati otkaz jer nema smisla da se tamo vraćam, ali razmišljam kako izvući najbolje za sebe. Imam godišnji iz 2019. i 2020. za potrošiti, namjeravam tražiti da ga potrošim ili da mi ga isplate. Koliko sam pročitala godišnji iz 2018. koji je ostao mi propada? Dalje, što se tiče samog otkaza u kojem slučaju imam još pravo na naknadu s burze, mora li biti otkaz kao tehnološki višak ili je dovoljno da mi poslodavac da otkaz? Ako ne pristane da mi da otkaz kao tehnološki višak imam li pravo na otpremninu? U firmi sam 10 godina. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemate pravo na godišnji za 2018.g. Godišnji za 2019. bi trebali u pravilu iskoristiti najkasnije do 30.6.2020.g. ako je to moguće, dakle odmah s porodiljnog na taj godišnji, ako nije moguće onda do kraja 2020.g.

Za novčanu naknadu morate dobiti poslovno uvjetovani otkaz. Dakle jedino ne smije biti otkaz skrivljenim ponašanjem ( da vam je otkazano zbog nekakve povrede ugovorne obveze s vaše strane ). Na otpremninu bi u tom slučaju imali pravo ali zašto bi on na to pristao...za njega je povoljniji ili vaš otkaz ili sporazumni raskid ugovora o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislila sam tražiti da mi odmah 1.6. pokrenu korištenje godišnjeg odmora, koliko sam pročitala ne moram ga iskoristiti do 30.6. jer ga nisam mogla koristiti zbog drugog prava, rodiljnig dopusta, imam 2 puta po 22 dana, godišnji iz 2019. i 2020., samo pretpostavljam da mi neće davati dio plaće koji sam dobivala na ruke. Znači za naknadu mi jedino igra poslovno uvjetovani otkaz i to bi onda mogla tražiti, mislim da poslodavac ništa time ne gubi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Sanja_0303 je napisao:

Mislila sam tražiti da mi odmah 1.6. pokrenu korištenje godišnjeg odmora, koliko sam pročitala ne moram ga iskoristiti do 30.6. jer ga nisam mogla koristiti zbog drugog prava, rodiljnig dopusta, imam 2 puta po 22 dana, godišnji iz 2019. i 2020., samo pretpostavljam da mi neće davati dio plaće koji sam dobivala na ruke. Znači za naknadu mi jedino igra poslovno uvjetovani otkaz i to bi onda mogla tražiti, mislim da poslodavac ništa time ne gubi?

Možete vi tražiti, ali pitanje je hoćete li dobiti. Poslodavcu je uvijek povoljnije sklopiti sporazumni raskid nego sam otkazati ugovor. Ako vam otkaže, duguje vam otpremninu, a pored toga snosi još neke druge posljedice poput zabrane zapošljavanja na vašem radnom mjestu slijedećih 6 mjeseci, tako da nije baš da time ništa ne gubi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Sanja_0303 je napisao:

Znači za naknadu mi jedino igra poslovno uvjetovani otkaz i to bi onda mogla tražiti, mislim da poslodavac ništa time ne gubi?

Ovdje ste Vi ta koja želi raskinuti radni odnos i mislim da će teško koji poslodavac izmišljati otkaz i izlagati se posljedicama istoga, a sve samo zato jer Vi želite prestati raditi kod njega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, Marta07 je napisao:

ako koristim stanku za dojenje mogu li dobiti otkaz u osnovnoj školi?

Članak 34. Zakona o radu kaže, da za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada s polovicom punog radnog vremena radi pojačane brige i njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada s polovicom punog radnog vremena radi brige i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, odnosno u roku od petnaest dana od prestanka trudnoće ili prestanka korištenja tih prava, poslodavac ne smije otkazati ugovor o radu trudnici i osobi koja se koristi nekim od tih prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija