Jump to content

Pretres stana gdje cimer boravi, ali ne i moje sobe


CroGuy33

Preporučene objave

Recimo da živim sa cimerima u jednoj kući, i imamo zasebne sobe.

Ako policija izvrši pretragu stana (recimo da imaju nalog), zbog nečeg što je vezano za cimera (nema veze samnom), da li oni imaju pravo ući i u moju sobu i pregledati "usput", ili striktno smiju samo njegovu sobu, i naše zajedničke prostore (kupaona, kuhinja etc..). Koliko shvaćam ne bi smjeli ući u moju ako ne dam odobrenje, čak i kad imaju nalog da uđu u kuću, ali sam to vidio na inozemnim sudskim stranicama pa to možda nema nikakve veze s našom stvarnošću. Pošto ste vi eksperti zanimalo me koja su moja prava po ovom pitanju. Legalno mi definicija "moje sobe" djeluje arbitrarno kad imaju nalog za kuću, ne znam kakvu sudsku osnovu imam da se branim. 

Smijem li legalno zaključati sobu i praviti se da me nema?

Smijem li snimati pretres?
Moraju li ostaviti sve što taknu u jednakom stanju i prije nego što su došli?

Pošto sam student i često se selim unutar istog grada, nisam 100% siguran jesam li ili nisam promjenio prebivalište, tako da ne znam jesam li prijavljen. Da li to mjenja situaciju? (u smislu, ako nisam prijavljen nemam pravo ovo zvati svojom sobom ili nešto tako)

 

Hvala, lijep pozdrav

uređeno: od CroGuy33
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovisi što piše u nalogu za pretres.

nisam siguran je li dopušteno snimanje pretresa ili ne, ali u pretresu uvijek sudjeluju i barem 2 svjedoka koji prate policijske službenike i radnju pretresa, čime se osigurava apsolutna regularnost te službene radnje

na ostala vaša pitanja ne znam odgovor...

uređeno: od Iustitia_ZD
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam dovoljno potkovan da odgovorim na pitanje, ali i sami ste u prvom postu rekli da se često selite unutar istog grada i ne znate jeste li prijavljeni.

mislim da ne možete na temelju toga što institucijama ne prijavljujete vaše prebivalište, tj. privremeno boravište, očekivati da sud bude korektiv Vaše "nepažnje" i glumi vidovitog milana na način da zna tko živi u nekom stanu a tko ne, u kojoj sobi i slične stvari, te na temelju toga izdaje naloge za pretres. Na koji način sud i policija mogu znati da Vi živite u stanu ako se niste prijavili na adresu?

uređeno: od Iustitia_ZD
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Iustitia_ZD je napisao:

nisam dovoljno potkovan da odgovorim na pitanje, ali i sami ste u prvom postu rekli da se često selite unutar istog grada i ne znate jeste li prijavljeni.

mislim da ne možete na temelju toga što institucijama ne prijavljujete vaše prebivalište, tj. privremeno boravište, očekivati da sud bude korektiv Vaše "nepažnje" i glumi vidovitog milana na način da zna tko živi u nekom stanu a tko ne, u kojoj sobi i slične stvari, te na temelju toga izdaje naloge za pretres. Na koji način sud i policija mogu znati da Vi živite u stanu ako se niste prijavili na adresu?

Da, sasvim Ste u pravu. Štoviše, isto vrijedi i za ove cimere, nisam siguran jesu li se i oni. Moguće je da što se države tice, ovdje zivi neko treci ili mozda i nitko. Znam da imamo ugovore za stanovanje, i da stanodavac plaća poreznoj, ali ne znam jesu li ti sustavi povezani, i jesmo li išli do policije. dobro nebitno sad, prošlo je 6 mjeseci i  strah me uopće otić u policiju i provjerit jesam li prijavljen ili ne, da mi nebi na licu mjesta kaznu opalili.

Ali zanimljivo, čak i da sam 100% siguran da sam prijavljen, kako oni mogu znati plan kuće, tko u kojoj sobi živi, koje sobe smiju i koje nesmiju pretresat? Da li se to stvarno eksplicitno piše "pretresite sve osim sobu ovog i ovog lika koji isto tamo živi", i ako to ne piše ne podrazumjeva se da "pretresite samo prostore  koje osumnjičeni koristi"? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Iustitia_ZD je napisao:

mogu samo nagađati, ali mislim da se to sve tretira kao dio istog kućanstva, pa ako idu u pretres će sve pretražiti.

I meni se cini da nema smisla da bi netko radio pretres polovice stana (polovice kuce koja je etazirana i ima dva ulaza bi bilo razumljivo, ali bi opet ovisilo o time sto pise u nalogu). Nemam iskustva s pretresom kod podstanara, ali nazalost imam u obiteljskom stanu (zbog neosnovane sumnje naravno, tj. lazne prijave koja je tragikomicna prica sama za sebe, ali na to ne mogu utjecati). Naravno da je cijeli stan procesljan, a moglo bi se reci da su u tom trenutku zivjele 3 obitelji zajedno u stanu, nije ih bilo previse briga koja je soba cija.

prije 2 sati , CroGuy33 je napisao:

strah me uopće otić u policiju i provjerit jesam li prijavljen

Varam li se ili se to moze provjeriti preko e-gradani?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 37 minuta, miroslav6 je napisao:

I meni se cini da nema smisla da bi netko radio pretres polovice stana (polovice kuce koja je etazirana i ima dva ulaza bi bilo razumljivo, ali bi opet ovisilo o time sto pise u nalogu). Nemam iskustva s pretresom kod podstanara, ali nazalost imam u obiteljskom stanu (zbog neosnovane sumnje naravno, tj. lazne prijave koja je tragikomicna prica sama za sebe, ali na to ne mogu utjecati). Naravno da je cijeli stan procesljan, a moglo bi se reci da su u tom trenutku zivjele 3 obitelji zajedno u stanu, nije ih bilo previse briga koja je soba cija.

A ima mi smisla i ne čudi me, ne znam što sam ocekivao, hvala na odgovoru. Negdje na legalisu sam procitao da "sve sto se pronade prilikom nelegalne pretrage se ne moze koristit protiv nas u sudu", ali pretpostavljam da ovo ne bi bila ilegalna pretraga..

Prije 35 minuta, miroslav6 je napisao:

Varam li se ili se to moze provjeriti preko e-gradani?

E, dobra ideja. Sad sam pokušao naći, ima "e-boravište hrvatskih gradana", koje redirecta na mupovu stranicu za boraviste, koja kaže "Network Access Message: The page cannot be displayed".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, CroGuy33 je napisao:

E, dobra ideja. Sad sam pokušao naći, ima "e-boravište hrvatskih gradana", koje redirecta na mupovu stranicu za boraviste, koja kaže "Network Access Message: The page cannot be displayed".

Sad sam i ja provjerio, ovo e-boraviste je online prijava boravista, za to trebate novu osobnu s cipom i citac kartica preko kojeg se prijavljujete na e-gradani. Ali za provjeru boravista to ne trebate, treba ici na "e-Usluga MUP" u gornjem desnom kutu pretinca:

image.png.ba7889485566cfdc1c5c80ffe114bebf.png

Nakon preusmjeravanja na MUP-ovoj stranici kliknuti na "Novi zahtjev" i odabrati zeljeni zahtjev:

image.thumb.png.e48b571ee7fdd7a0a8e8f4d31dcc4d30.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , CroGuy33 je napisao:

Recimo da živim sa cimerima u jednoj kući, i imamo zasebne sobe.

Sve ovisi o tome što piše u nalogu, a najčešće piše sve prostorije, rijetko se cilja baš na jednu sobu.

 

prije 20 sati , CroGuy33 je napisao:

Smijem li legalno zaključati sobu i praviti se da me nema?

Ne.

 

prije 20 sati , CroGuy33 je napisao:

Smijem li snimati pretres?

Smiješ, ali ne smiješ objavljivati snimku.

 

prije 20 sati , CroGuy33 je napisao:

Moraju li ostaviti sve što taknu u jednakom stanju i prije nego što su došli?

Da.

 

prije 20 sati , CroGuy33 je napisao:

Pošto sam student i često se selim unutar istog grada, nisam 100% siguran jesam li ili nisam promjenio prebivalište, tako da ne znam jesam li prijavljen. Da li to mjenja situaciju?

Ne mijenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Miroslave, uistinu je tako kako si napisao, i hvala drote na vremenu i klarifikaciji.

prije 5 sati , drot13 je napisao:

>Smijem li legalno zaključati sobu i praviti se da me nema?

Ne.

A recimo da stavim cepice u usi, zakljucam sobu, i "spavam". Nije protuzakonito spavat u svojoj kući sa zaključanim vratima?

Ok, možda malo sad previše izmišljam, u principu kužim o čemu je riječ.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U nalogu o pretrazi specificira se koji točno objekt se pretražuje (stan, kuća, garaža, gospodarski objekt, vikendica i sl. upisana u ZK tu i tu, br. taj i taj), i tu se misli na cijeli objekt.

Nikad nisam vidio ijedan nalog, koji bi specificirao sobe unutar iste stambene cjeline. Stanove da (ali oni su ionako zasebna stambena cjelina), ali sobe unutar istog stana ne. Tako da, po meni, vrijedi ono što piše u nalogu, a to je gotovo sigurno čitav stan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

U nalogu o pretrazi specificira se koji točno objekt se pretražuje (stan, kuća, garaža, gospodarski objekt, vikendica i sl. upisana u ZK tu i tu, br. taj i taj), i tu se misli na cijeli objekt.

Nikad nisam vidio ijedan nalog, koji bi specificirao sobe unutar iste stambene cjeline. Stanove da (ali oni su ionako zasebna stambena cjelina), ali sobe unutar istog stana ne. Tako da, po meni, vrijedi ono što piše u nalogu, a to je gotovo sigurno čitav stan.

Hvala na odgovoru G-man. Znači dođu po cimera iz xy razloga, usput pretraže moju sobu, nešto im se ne svidi (tipa CBD (koji je legalan u RH), ili neki suplement (cuo sam price da su znali i kreatin zapljenjivat a ja imam biljnih ekstrakta u neoznačenim bocicama, i sto sad da oni misle), i usput pišu napišu novu kaznenu prijavu?

uređeno: od CroGuy33
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, CroGuy33 je napisao:

Hvala na odgovoru G-man. Znači dođu po cimera iz xy razloga, usput pretraže moju sobu, nešto im se ne svidi (tipa CBD (koji je legalan u RH), ili neki suplement (cuo sam price da su znali i kreatin zapljenjivat a ja imam biljnih ekstrakta u neoznačenim bocicama, i sto sad da oni misle), i usput pišu napišu novu kaznenu prijavu?

Kao što Drot veli, ako se pronađe sumnjiva supstanca, koja se ne može isključiti kao ilegalna, privremeno se oduzima, osobi izdaje tzv. POPOP (Potvrda o privremenom oduzimanju predmeta), šalje na vještačenje, pa čeka ishod (a onda tvar vraća, ako je sve OK, a ako nije, ide se u optuženje).

Glede kreatina, nisam farmakolog, ali kako se ta supstanca uvelike koristi u body buildingu i u naših sportaša (i prodaje se slobodno u RH), nekako je teško povjerovati da bi je oduzeli, ako je nedvojbeno utvrđeno da se radi o tome i ako se ne bi radilo o slučaju da se eventualno koristi u neke ilegalne svrhe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija