Jump to content

Ustupanje iz ostavinske mase


ChobanZg

Preporučene objave

Poštovani.

Otac je na žalost preminuo.

Nasljednici smo mama, brat i ja. Sva imovina je na pokojnog oca 1/1 . Mama želi  sve na ostavinskoj raspravi ustupiti  meni i bratu.

U ostavinskoj masi je strara kuća i nova kuća koju su roditelji zajednički izgradili. Brat i ja nismo u zavadi te se slažemo da staru kuću naslijedim ja a novu kuću 1/2 njemu i 1/2 meni.

Moje/naše pitanje je koja je opcija bolja a da pritom izbjegenemo eventualni porez na nekretnine i eventualno veću javnobiljžničku nagradu.

Mi smo, kao laici , došli do dvije opcije. (možda postoji i treća a da ne znamo)

Prva je ta da mama ne prihvaća nasljedstvo te onda brat ustupi meni staru kuću a novu dijelimo svaki u 1/2.

Druga je ta da se brat i ja ne prihvaćamo nasljedstva a onda mama ustupi meni staru kuću a novu ustupi u 1/2 svakom sinu.

Hvala.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dodete na ostavinsku i kazete da se podijeli kako ste se dogovorili, za 10 min ste gotovi. Porez necete platiti, a javnobiljeznicka nagrada ovisi o vrijednosti ostavine, a ne o podjeli. Buduci da su dvije kuce u ostavini koje vrijede vise od 290'000 kn, za pretpostaviti je da cete platiti maksimalni iznos od 2'500 kn (+ PDV). Moguce je da ce biti jos dodatnih javnobiljeznickih troskova, poput ovjera i slicno.

Majka bi teoretski mogla traziti da se pola ostavine iskljuci kao bracna stecevina pa je vrijednost ostavine polovica vrijednosti nekretnina (i ostale ostavine), ali sumnjam da dvije kuce (plus ostatak ostavine) vrijede manje od 600'000 kn kako bi smanjili javnobiljeznicku nagradu. Cak i da vrijede, morala bi majka darovnim ugovorom darovati Vama i bratu onda te polovice obje kuce, sto bi Vas s ovjerom darovnog ugovora i upisom u zemljisne knjige ispalo jos puno skuplje. Nisam 100% siguran da li bi iskljucivanje pola ostavine ustvari smanjilo javnobiljeznicku nagradu.

Prva opcija je sada najjeftinija. Jeftinije biste mogli proci samo da je otac za zivota napravio darovni ugovor prema istom dogovoru koji imate i sad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani.

Hvala na ispravku. Malo se teže snalazimo sa pravnim pojmovima i njihovim značenjima.

No ako može još nešto da si ja složim kockice u glavi do kraja.

Da li se porezna obveza gleda prema krvnom srodstvu ostavitelja (umrlog) i nasljednika tj u uspravnoj liniji, a ne između ustupatelja i kome je ustupljeno? Makar se ovdje radi o nasljedničkom sporazumu pa bi analogno ,po mojem laičkom razmišljanju, došli na isto vezano uz porezne obvezu.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, ChobanZg je napisao:

Da li se porezna obveza gleda prema krvnom srodstvu ostavitelja (umrlog) i nasljednika tj u uspravnoj liniji, a ne između ustupatelja i kome je ustupljeno? 

Prema ovome:

 

Prije 14 minuta, ChobanZg je napisao:

prema krvnom srodstvu ostavitelja (umrlog) i nasljednika 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, ChobanZg je napisao:

Da li se porezna obveza gleda prema krvnom srodstvu ostavitelja (umrlog) i nasljednika tj u uspravnoj liniji, a ne između ustupatelja i kome je ustupljeno? Makar se ovdje radi o nasljedničkom sporazumu pa bi analogno ,po mojem laičkom razmišljanju, došli na isto vezano uz porezne obvezu.

Gledajte na ovo kao da se brat odrice svog dijela stare kuce iz Vaseg primjera (tj. ne zeli ga), isto kao i mama, a ne da Vam ustupaju svoje dijelove. Pojam odricanja je tu kriv, jer odricanje moze biti samo potpuno na cijelo nasljedstvo, ali nadam se da shvacate sto zelim reci. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija