Jump to content

Plodouživanje kao predmet ovrhe


BrunoZG

Preporučene objave

Poštovani/a,
Imam jednu, pomalo neuobičajeno pitanje. Našao sam informaciju da i pravo plodouživanja može biti predmet ovrhe.

Moj slucaj je takav da ja nisam vlasnik stana (prenio sam ga na sinove), ali sam zadrzao pravo plodouzivanja koje je upisano kao teret u ZK izvatku.

Može li se neki Ovršitelj preventivno teretiti taj stan plombom/zabilježbom samo na temelju toga da je na stanu upisano pravo plodouzivanja, iako ja nisam vlasnik stana i plodouzivanje ne donosi nikakvu dobit (ne renta se stan) i stoji upisano čisto radi moje sigurnosti. Zanima moze li se negdje zabiljeziti teret na plodouzivanje, čak i ako nema iznajmljivanja i ja nisam vlasnik uopce?

Inace, nema nikakve ovrhe u tijeku, no njusim da bi moglo biti u buducnosti jer se radi o nekom dugu prema drzavi, pa nikad se ne zna, bolje pitati i na vrijeme skinuti plodouzivanje

 

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je glede neke nekretnine ili njezina idealnoga dijela osnovano pravo plodouživanja, ono može biti samostalni predmet ovrhe, s time da ovršenik može namiriti svoju tražbinu iz plodova koje to pravo daje na temelju nekoga pravnoga odnosa (najamnina, zakupnina). Tako da prema navedenom, ne bi trebalo biti ovrhe na ovom predmetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, Borbena7 je napisao:

Ako je glede neke nekretnine ili njezina idealnoga dijela osnovano pravo plodouživanja, ono može biti samostalni predmet ovrhe, s time da ovršenik može namiriti svoju tražbinu iz plodova koje to pravo daje na temelju nekoga pravnoga odnosa (najamnina, zakupnina). Tako da prema navedenom, ne bi trebalo biti ovrhe na ovom predmetu.

To i ja mislim, ali bolje pitati. Jer da bi to pravo davalo neke plodove stan se mora rentati, a to se mora onda prijaviti u Poreznu, tek se tada taj prihod od plodouzivanja može ovršiti, tako mi logika nalaže.

Doduše, ne znam kako bi se uopće upisao teret na stvar koja je sama po sebi vec teret (plodouzivanje).

U svakom slučaju hvala.

 

uređeno: od Borbena7
Nepotrebno komentiranje i dupliranje pitanja
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 29 minuta, Borbena7 je napisao:

Ako je glede neke nekretnine ili njezina idealnoga dijela osnovano pravo plodouživanja, ono može biti samostalni predmet ovrhe, s time da ovršenik može namiriti svoju tražbinu iz plodova koje to pravo daje na temelju nekoga pravnoga odnosa (najamnina, zakupnina). Tako da prema navedenom, ne bi trebalo biti ovrhe na ovom predmetu.

Molim Vas još dodatni info usko vezan uz gornje pitanje. Ukoliko odlučim ipak maknuti to pravo plodouzivanja, što mi je potrebno?

Koliko sam shvatio, izjava da se odričem tog prava i da dozvoljavam brisanje i to se ovjeri kod JB. Ja sam ovjerim svoju izjavu, ne trebam sinove koji su vlasnici stana kod JB voditi?

Nakon toga moji sinovi (koji su vlasnici stana) podnesu prijedlog za brisanje na temelju moje izjave koju prilože? 50 kn biljega, posta, prema Sudu i to je to?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, BrunoZG je napisao:

Ukoliko odlučim ipak maknuti to pravo plodouzivanja, što mi je potrebno?

Potreban Vam je Prijedlog, a kojemu se prilaže isprava o odreknuću.  Bitno je da je Vaš potpis kao potpis nositelja prava ovjeren kod javnog bilježnika i sudu šaljete taj izvornik, te pristojba od 50,00 kuna ili dokaz o oslobođenju plaćanja sudske pristojbe.

Mada sam mišljenja da Vam ova radnja nije potrebna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Potreban Vam je Prijedlog, a kojemu se prilaže isprava o odreknuću.  Bitno je da je Vaš potpis kao potpis nositelja prava ovjeren kod javnog bilježnika i sudu šaljete taj izvornik, te pristojba od 50,00 kuna ili dokaz o oslobođenju plaćanja sudske pristojbe.

Mada sam mišljenja da Vam ova radnja nije potrebna.

Slažem se, ali 'pušem na hladno', kako se kaže.

Kod recimo potencijalne ovrhe, gdje Ovršitelj sve gleda i traži ima li Dužnik neke nekretnine, pokretnine ili prava? Ide li to po OIB-u?

Ako se to plodouživanje ne vidi po OIB-u, možda ga ni neću micati...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dug ne postoji, barem ne još. Radi se o potencijalnom dugu kojeg mogu nasljediti. Iznos - cca 100 tisuca kn.

Upravo zato dok nema duga i ovrhe sam maknuo stan sa sebe preventivno. Muči me samo to plodouzivanje koje sam si ostavio.

Inace sam zaposlen, gola placa, drugih nekretnina i pokretnina, kao ni štednje nemam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Borbena7 je napisao:

Sve je rizik. Pitanje je koliko možete vjerovati sinovima, a vezano za ovrhu i dalje mislim da Vam ovo odreknuće nije potrebno.

 

 

Zadnje pitanje, obecajem

 

Imate li info oko pitanja OIB-a? Gdje ovršitelj sve gleda što netko ima i vidi li se teret plodouzivanja preko OiB-a?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, BrunoZG je napisao:

Sinovima vjerujem 1/1, iako se sve danas brzo promijeni, tu ste u pravu

Zato Vam i kažem, kod Vas ovdje nema prostora za ovrhu, a uz to imate raspoložive druge premete ovrhe kao što je plaća, tako da mislim da je veći rizik da se odreknete tog svog prava (uz dužno poštovanje prema Vašim sinovima). Naravno, odluka je samo Vaša.

Prije 2 minuta, BrunoZG je napisao:

Imate li info oko pitanja OIB-a? Gdje ovršitelj sve gleda što netko ima i vidi li se teret plodouzivanja preko OiB-a?

Sve se danas može zakonito pribaviti kada druga strana ima opravdani pravni interes.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Zato Vam i kažem, kod Vas ovdje nema prostora za ovrhu, a uz to imate raspoložive druge premete ovrhe kao što je plaća, tako da mislim da je veći rizik da se odreknete tog svog prava (uz dužno poštovanje prema Vašim sinovima). Naravno, odluka je samo Vaša.

Sve se danas može zakonito pribaviti kada druga strana ima opravdani pravni interes.

Razumijem. Hvala

uređeno: od Borbena7
Dupliranje teme
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija