Jump to content

Smetanje posjeda-tužba


nk19

Preporučene objave

Vlasnica sam stana u kojem je živjela zaštićena najmoprimka. Sporazumno smo raskinule ugovor o najmu sa zaštićenom najamninom. Dobila sam tužbu radi smetanja posjeda. Ukoliko u odgovoru na tužbu priložim sporazumni raskid ugovora, hoće li sud uopće održati ročište ili će automatski odbaciti tužbu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Matrix je napisao:

Kakav je činjenični osnov tužbe, odnosno na koji način je počinjeno smetanje posjeda. 

Smetanje je počinjeno promjenom cilindra na vratima. Gospođa je uredno uz raskid ugovora predala ključeve te sam na miran način ušla u stan i promijenila cilindar jer ne znam tko još ima te ključeve. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, nk19 je napisao:

Ukoliko u odgovoru na tužbu priložim sporazumni raskid ugovora, hoće li sud uopće održati ročište ili će automatski odbaciti tužbu?

Tužbu neće odbaciti neovisno o raskidu ugovora. 

 

, nk19 je napisao:

promijenila cilindar jer ne znam tko još ima te ključeve

Sasvim izvjesno da je najmoprimatelj imao ključ. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imao bih pitanje u svezi tužbe za smetanje posjeda. U tužbi je smetanje posjeda prava služnosti prolaza i traži se upis toga prava u ZK zbog dosjelosti.  Napominjem da kč susjeda ima svoj izlaz na javnu površinu koju koristi. Sud nakon tri godine parnice donosi rješenje- smetanje prolaza i traži od tuženika vraćanje stanja na k.č. u stanje mirnog posjeda. Žalbom Višem sudu, Viši sud djelomično poništava rješenje u dijelu upisa prava prolaza a ovo u dijelu smetanja posjeda odbacuje žalbu.  Sada dolazi prijedlog o ovrsi da se stanje na kč vrati u stanje prije smetanja, Micanje ograde, vračanje prekidača za zvono i stare kapije sa poštanskim ormarićima i da se omogući neometano korištenje posjeda prolaza. 

Ako u tužbi oni traže povrat u posjed prava prolaza znači li to da i povratom u stanje prije smetanja imaju i pravo korištenja moje kapije za staviti i koristiti poštanske ormariće.  

Stara kapija je skinuta prije tri godine i postavljena nova. Te stare koju sud traži više nema. Budući hoću ispuniti zahtjev suda kako ispuniti ovaj zahtjev?

Budući da između naše dvije čestice neče biti fizičkog odvajanja smiju li oni moju česticu kristiti u svrhu ičega drugog osim prolaza.?Kako kontrolirati i braniti da moju kč koriste samo za prolaz?

Ako sud u daljnjem postupku donese rješenje da nemaju pravo upisa prava služnosti prolaza u ZK mogu li ja svoju česticu ponovo ograditi? Imam li pravo na naknadu troškova stavljanja-micanja-stavljanja ograda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Ljupko je napisao:

Ako sud u daljnjem postupku donese rješenje da nemaju pravo upisa prava služnosti prolaza u ZK mogu li ja svoju česticu ponovo ograditi

Ne, ovo iz razloga što se radi o drugoj vrsti tužbenog zahtjeva ( utvrđenje stvarnog prava služnosti), za razliku od posjedovne zaštite,odnosno postupak radi smetanja posjeda prava služnosti. 

O sličnoj pravnoj stvari se pisalo ovdje.

prije 13 sati , Ljupko je napisao:

smiju li oni moju česticu kristiti u svrhu ičega drugog osim prolaza

Onako kako su koristili do trenutka kad je posjed prava ometan. 

 

prije 13 sati , Ljupko je napisao:

Budući hoću ispuniti zahtjev suda kako ispuniti ovaj zahtjev

Pravomoćna odluka suda je jasna, uspostaviti prijašnje stanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala! U linku koji ste mi dali vlasnik je nasljednik na čestici i trebalo bi da zna da se njegovom česticom služe za prolaz. Upoznat je sa činjenicom služnosti. U mome slučaju ja kupujem česticu od registrirane agencije za promet nekretnina. Po dokumentaciji moja čestica je čista. Ugovorom, sastavljenim potpisanim u agenciji, vlasnik , kojega tada prvi put vidim,izjavljuje da je nekretnina isključivo u njegovom vlasništvu i da treće osobe nemaju nikakva upisana i neupisana prava. U papirima je sve čisto, kupujem od agencije koja izjavljuje da su dokumenti o vlasništvu uredni i u pisanom upitu što znači da su uredni odgovaraju, citiram:"Pod dokumenti su uredni znači da su vlasništva uredna tj. nema vanknjižnih vlasništva ili nešto što je nama već na prvu sumnjivo to ni ne uzimamo u ponudu. Drugo stvar su teretovnice u kojima ljudi imaju terete zbog kredita koji su digli prilikom kupovine ili otkupi, to se sve može riješiti i dogovoriti. Bitno da nema vanknjižnog vlasništva ili ovo što sam napisala da je sumnjivo. Uglavnom ljudi u svojim arhivama imaju sve dokumente no mi to vadimo novo kada bude potrebno."

Znači tek nakon ulaska u posjed ja se upoznajem sa činjenicom da susjed moju kč koristi za prolaz.

Kada sam upisan u gruntovnicu i katastar odlučujem se ograditi i tada dobijam informaciju, od susjeda koji me tuži, da on za prolaz koristi i moju česticu. Znači oni imaju svoj prolaz, sa svoje kč na javnu površinu, koji koriste i na kojoj je kapija tj, vrata. Razumijem da sam ih ometao u posjedu bez obzira jesam li ja to znao ili ne i razumijem da sud traži da se vrati u prvobitno stanje. Ali te metalne kapije više nema. Skinuta je jer se zbog dotrajalosti i starosti, nije se moglo više zaključavati i na njenom mjestu je nova.

Parnica traje više od tri godine i stvari se mjenjaju. U vrijeme kada je podignuta tužba susjed u tužbi zahtjeva da njegove dvije čestice, koje su vezane, budu povlasne. U međuvremenu su sjedinjene u jednu. No u rješenju o ovrsi navodi se i ta čestica, koje više nema. ako me razumijete! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

 

, Matrix je napisao:

Tužbu neće odbaciti neovisno o raskidu ugovora. 

 

Sasvim izvjesno da je najmoprimatelj imao ključ. 

Pojavilo se novo pitanje, s obzirom na to da spor još uvijek traje jer se gospođa nije pojavila na ročištu. Njen odvjetnik je tražio zastoj postupka na 60 dana radi pokušaja mirnog rješavanja spora.  Sud je protekom roka donio rješenje o nastavku postupka. Moje pitanje je, ako sud i donese rješenje kojim moram vratiti stan u posjed (iako je u raskidu ugovora navedeno da je izvršena primopredaja posjeda stana) i ne postupim sukladno rješenju, hoću li platiti neku kaznu i završava li time spor?
Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
, Matrix je napisao:

Ukoliko ne postupite po pravomoćnoj i ovršnoj odluci suda, tužitelj tada u ulozi ovrhovoditelja pokreće ovršni postupak sa prijedlogom da se odluka suda provede prisilnim putem. 

Puno Vam hvala na odgovoru. Može li se ta ovrha provoditi više puta? Na primjer, platila bi provođenje odluke prisilnim putem, tj. navedeni iznos . Smatra li se tada da je sudski spor završen?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolje ti je vratiti sve kako je bilo. Sud je donio rješenje, ne presudu, da ste smetali posjed. Sada morate vratiti sve kako piše u rješenju i kakvo je stanje bilo prije promjene brave. Znači, vratiti staru bravu ili dati novi ključ posjedniku da može ući u stan. Sve u stanu, ako ste išta promjenili a posjednik kaže da nije bilo tako, vratiti u stanje kakvo je navedeno u rješenju ili kako je posjednik zatražio i dokazao.  Odnosno ako posjednik popusti može ako ne moraš i dubiti na glavi ako sud donese rješenje na osnovu izjava i dokaza u parničnom postupku. Zakon je katastrofa ali nažalost pravih vlasnika, takav je! Znači, a prošao sam to, postupi kako posjednik traži. Boli ali brzo je! Izbjegavaš ovrhu koja sluša posjednika i dok ne postupiš po njegovom ovrha neće prestati a sud neće promjeniti ni slovo u rješenju. Za normalne ljude poniženje prve klase! Mene je sudkinja na uvidu o izvršenju ovrhe, na mom vlasništvu, pitala: Otkuda mi pravo da mijenjam bravu!?

Onda pokreni vlasničku tužbu, već papagajim, i vrati posjed sudski. Troškove suda, u toj tužbi, tada će platiti posjednik! Nažalost, drugog načina nema!

Opet ponavljam, jer mi laici ne razumijemo i ne razmišljamo po pravnički, posjed je iznad vlasništva. Zato nikome ne dajte i ne dopuštajte ništa svoje i na svome. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ljupko je napisao:

Najbolje ti je vratiti sve kako je bilo. Sud je donio rješenje, ne presudu, da ste smetali posjed. Sada morate vratiti sve kako piše u rješenju i kakvo je stanje bilo prije promjene brave. Znači, vratiti staru bravu ili dati novi ključ posjedniku da može ući u stan. Sve u stanu, ako ste išta promjenili a posjednik kaže da nije bilo tako, vratiti u stanje kakvo je navedeno u rješenju ili kako je posjednik zatražio i dokazao.  Odnosno ako posjednik popusti može ako ne moraš i dubiti na glavi ako sud donese rješenje na osnovu izjava i dokaza u parničnom postupku. Zakon je katastrofa ali nažalost pravih vlasnika, takav je! Znači, a prošao sam to, postupi kako posjednik traži. Boli ali brzo je! Izbjegavaš ovrhu koja sluša posjednika i dok ne postupiš po njegovom ovrha neće prestati a sud neće promjeniti ni slovo u rješenju. Za normalne ljude poniženje prve klase! Mene je sudkinja na uvidu o izvršenju ovrhe, na mom vlasništvu, pitala: Otkuda mi pravo da mijenjam bravu!?

Onda pokreni vlasničku tužbu, već papagajim, i vrati posjed sudski. Troškove suda, u toj tužbi, tada će platiti posjednik! Nažalost, drugog načina nema!

Opet ponavljam, jer mi laici ne razumijemo i ne razmišljamo po pravnički, posjed je iznad vlasništva. Zato nikome ne dajte i ne dopuštajte ništa svoje i na svome. Dobrota i naivnost je zlatni rudnik za sve u i oko pravosuđa!

Puno ti hvala, nisam znala za opciju vlasničke tužbe. Ovo sa rješenjem smetanja posjeda je suludo. Bivša stanarka dobrovoljno napusti stan, potpiše raskid ugovora o najmu u kojem se odriče svih prava na stan, vrati ključeve i potom pokrene tužbu za smetanje posjeda. 

hvala ti još jednom na savjetu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako te tužila međuodnos između vas nije bio dobar. Zato ni slučajno nemoj ništa uraditi bez njenog znanja. Jer moć i vlast je na njenoj strani. Ona, posjed, je sada pod ZAŠTITOM suda. Vrati sve u prvobitno stanje jer su kazne za nepostupanje velike! 

Isto tako moraš znati da vlasnička tužba ide u redovnoj proceduri tako da, poznata brzina HR suda, duljina spora može biti poprilična. Za to vrijeme pojam vlasništva kao pravo je na apsolutnoj nuli.

No, postoji šansa kada posjednik dobije dopis o pokretanju tužbe možda odustane i napusti posjed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija