Jump to content

Ostavinska rasprava, upućivanje u parnicu i uračunavanje dara


BrunoZG

Preporučene objave

U mom slučaju u tijeku je ostavinski postupak pred opcinskim gradanskim sudom. Jedan zakonski nasljednik (od nas 3) istaknuo je prigovor povrede nužnog dijela i traži uračunavanje svih darova i eventualni povrat dara ako mu je nužni dio povrijeđen. Izvjesno je da će biti upućen u parnicu, pa me zanima sljedece:

U toj parnici, izvode li se svi dokazi ispočetka, dakle da li se opet radi popis darova koje je svaki nasljednik dobio, ili se već uzimaju postojeci podaci iz spisa sa ostavine (tamo već postoji popis tko je što dobio)?

Moram li ja posebno zahtijevati u tom parničnom postupku da se njemu, nužnom nasljedniku, u njegov nužni dio uračuna jedna nekretnina koju je dobio, ili je dovoljno da je ta nekretnina već navedena (a jest) u spisu pod popisom ostavinske imovine i onda se i u parnici ona tom nužnom nasljedniku automatski uračunava?


Nisam vičan tim tehničkim stvarima i prebacivanju podataka izmedu dva spisa i dva postupka stoga...hvala na odgovorima...

 

uređeno: od BrunoZG
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, BrunoZG je napisao:

Moram li ja posebno zahtijevati u tom parničnom postupku da se njemu, nužnom nasljedniku, u njegov nužni dio uračuna jedna nekretnina koju je dobio, ili je dovoljno da je ta nekretnina već navedena (a jest) u spisu pod popisom ostavinske imovine i onda se i u parnici ona tom nužnom nasljedniku automatski uračunava?

U parničnom postupku iznosite svaku činjenicu koja vam ide u prilog, no svaku takvu činjenicu ste dužni i dokazati, u suprotnom se radi o nedokazanim tvrdnjama. 

 

, BrunoZG je napisao:

onda se i u parnici ona tom nužnom nasljedniku automatski uračunava

Sve se uračunava ( čl. 71 st. 1.točka 3 ZN

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija